Česká televize namíchla Čechy. Zvyšuje poplatek a platit ho bude každý, kdo má mobilní telefon

Pokud se na něco finančně skládá prakticky celý národ, mělo by jít o něco, co je velmi široce oblíbené a akceptované. Podobné privilegium má dnes naprosté minimum institucí či projektů. Jedním z nich je dlouhodobě Česká televize, u které však široká obliba stále více přestává platit.

Ještě více peněz

Opravdových fanoušků České televize, kteří by si bez ní nedokázali představit své fungování, velmi rychle ubývá. Naopak přibývá těch, kdo toto veřejnoprávní médium hlasitě kritizují. A často právem, jelikož se u něj ukazuje určitá nevyváženost a snaha upozorňovat na věci pouze jedním daným pohledem.

Mnozí tak mají pocit, že ČT pro ně jednoduše není žádným přínosem, a tak za ni platit nechtějí. Další věcí je to, že televize už dnes disponuje obřím rozpočtem ve výši 7 miliard korun, což žádné jiné médium v Česku nemá. A to včetně třeba TV Nova, která hojně vydělává na reklamě, ale přesto musí hospodařit s částkou o miliardy nižší, nehledě na to, že se u ní předpokládá tvorba zisku pro majitele. ČT žádný zisk generovat nemusí a může všechno utratit.

Jak se přitom ukazuje, utrácení je velmi jednoduché a Česká televize by zvládla rozházet veškeré peníze, které by získala. Je proto na pováženou, že se má od roku 2025 navýšit koncesionářský poplatek, a to o celých 25 Kč na 160 korun. Není přitom vyloučeno, že se bude v dalších letech znovu navyšovat, případně že bude navázán na inflaci.

A zatímco by se spousta lidí už z povinnosti tento poplatek platit ráda vyvázala, chystá se naopak ještě větší zpřísnění pravidel toho, kdo všechno ho musí platit. Aktuálně musí poplatky platit ti, kdo mají doma televizní přijímač. Pokud ho nemáte, platit nemusíte.

Lidé to nechtějí

To se ovšem změní, jelikož podle České televize ji sledují lidé také na jiných zařízeních, jako jsou počítače, mobily nebo tablety. A to už jsou v podstatě všichni, jelikož dnes si nelze představit fungování bez mobilního telefonu. Na něm si ČT teoreticky přehrát můžete, a tak budete platit. Nikoho přitom nezajímá, zda tak skutečně činíte.

Lidé už ale mají podobného přístupu plné zuby. “Já tohle opravdu nechápu. ČT jsem nenaladil už asi pět let, ale stejně musím platit. Vždyť si to mohou zablokovat heslem, tak ať platí jen ti, kdo se na to chtějí dívat,” říká pan Miloš z Brna. “Jiné televize se mi líbí mnohem více, a to jak z hlediska zpravodajství, tak i zábavní tvorby.

Čtěte také: Velké selhání Moravce v České televizi. Tohle už je opravdu na pováženou, je zralý na padáka

Výběr navíc bude již brzy ještě širší. Na český trh totiž vstupuje nový významný hráč. Vysílat tu začne Warner TV s obrovským archivem seriálů, filmů, dokumentů a dalších pořadů. K dispozici přitom bude zcela zdarma pro všechny.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Asi málokdo kvituje, co se chystá ve věci koncesionářských poplatků. Řeč je pochopitelně o jejich zvýšení, které je doslova na spadnutí. A to v době, kdy se lidem příliš nelíbí, že mají vůbec nějaký poplatek platit, jelikož Česká televize se v posledních letech poněkud vymkla kontrole a podle mnohých neplní svůj veřejnoprávní účel. Už toho bylo dost Jsou tu také komerční televizní stanice, zejména potom Prima a Nova, kterým se jednoduše nelíbí, že Česká televize hospodaří s tak obrovským rozpočtem, jenž činí 7 miliard korun, a chce ještě více. Na zvýšeném poplatku a také rozšířeném okruhu lidí, kteří ho musí platit, by měla získat další 2 miliardy korun ročně navíc. Soukromé stanice namítají, že tyto prostředky potom akorát zvedají ceny na společném trhu, kde všichni poptávají stejné televizní profese. Případně jim také vadí, že se ČT pouští například do internetové videotéky, kde jim konkuruje. Přitom to vůbec nemá ve svém zadání. Je skutečně otázkou, proč Česká televize spouští tak obrovské množství nejrůznějších projektů, když neustále tvrdí, že nemá peníze. Velkým tématem jsou také platy ve veřejnoprávní televizi. Podle dostupných dat jsou velmi vysoké a je otázkou, zda by se v takovém médiu mělo podobným způsobem přeplácet. Na další problém potom upozornil radní České televize Zdeněk Šarapatka. “Je to k nevíře. Ač platí už pět měsíců novela Zákona o České televizi, jež ze současných tří místopředsedů a jednoho předsedy Rady ČT ukládá snížit počet funkcionářů rady a tím i tučné odměny jen na předsedu a místopředsedu, tamní vrchnost se hodlá vzdát svých čtyř židlí až v dubnu a dál inkasuje,” uvedl s tím, že z ČT tímto způsobem odtékají stovky tisíc korun a navíc dochází k porušování zákona. Musí přijít změna Je na místě si říct, že Česká televize bude muset přístup ke svému hospodaření změnit. Je třeba zde zavést takovou atmosféru, aby se dvakrát obracela každá koruna od poplatníků, než se skutečně utratí. Podle expertů má veřejnoprávní televize obrovské množství peněz, jen s nimi neumí správně hospodařit, což potom paradoxně ztěžuje situaci i soukromým stanicím. Čtěte také: Brutální čistka v České televizi. Náhle odešly známé osobnosti. Hraje se o Moravce Když někomu ČT za jeho práci zaplatí dvakrát tolik, než jaký je standard, je jasné, že půjde k ní a nikoliv ke konkurenci. Ovšem ta si na svůj provoz musí pracně vydělávat prodejem reklamy. Například příjmy TV Nova činí nějakých 6 miliard korun, ze kterých dokáže při svých nákladech vygenerovat i více než miliardový zisk. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Obchodní řetězec Pepco, který je v České republice mimořádně oblíbený, neprožívá aktuálně nejlepší období. Ba právě naopak. Lepí se na něj jeden průšvih za druhým. Finančně se společnosti jako celku kdovíjak nedaří, což vyústilo tím, že rakouská pobočka skončila v insolvenci a uzavřela hned 73 svých obchodů. Několik výrobků Určité provozní problémy přitom přinášejí na stůl důležitou otázku, a to tu, zda náhodou Pepco neslevilo také ze svých standardů na kvalitu zboží. Jistě, ta nikdy nebyla kdovíjaká, protože tu jde především o cenu, avšak přinejmenším nezávadnost a bezproblémové používání by mělo být samozřejmé od tohoto obchodu očekávat. Teď se ale ukázalo, že Pepco v Česku prodávalo skutečně problematické výrobky, které se teď musí stahovat z trhu a zákazníci by je měli přestat používat. Bohužel to není poprvé a opět se to týká i výrobků pro děti. Jedním z nich jsou oblíbené pastelky v tubě, které obsahují nebezpečné chemikálie. “Na základě interních testů bylo zjištěno, že výrobky nesplňují požadavky nařízení (ES) 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, autorizaci a omezování chemikálií (REACH) z důvodu překročení obsahu ftalátů,” uvádí k tomu samotné Pepco na svém webu. Skutečný průšvih Dalším ze stahovaných výrobků je hrnčířský kruh pro děti, kdy je tedy závada skutečně vypečená. Došlo totiž k překročení povoleného obsahu olova v hlíně. A jak známo, tato látka umí být skutečně nebezpečná, natožpak v rukou vašich ratolestí. Čtěte také: Pepco je v problémech. Chystá obrovské změny, dotknou se i České republiky Do třetice všeho dobrého se příliš nepovedla ani výroba pekáče, kdy dochází k tomu, že se z něj odlupuje nepřilnavý povlak. Na webu Pepca si můžete zkontrolovat všechny šarže a kódy, na základě kterých zjistíte, zda se to týká i vámi zakoupených výrobků. Ty potom raději vyhoďte, případně reklamujte na některé z prodejen tohoto řetězce. Peníze by vám měli vrátit i bez předložení pokladního dokladu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

8 názorů k článku “Česká televize namíchla Čechy. Zvyšuje poplatek a platit ho bude každý, kdo má mobilní telefon

 1. To je opravdu vrchol sprostoty platit za něco, co nesleduji a sledovat nechci. Já v tom vidím nezákonné obohacování ČT. Televize má rozpočet 7 miliard , a to jí nestačí? Poslouchala jsem pana ředitele, který má plat 290.000 kč měsíčně, k tomu odměny,takže celkem za rok má cca 5.5 milionů korun. A prohlásil, že je to neadekvátní, že jiní si přijdou na 15 milionů korun. To je pan ředitel tak nenažraný? Normální důchodce má za rok tak max. 230.000 kč. Proč si televizi nezakódují? Ať platí je ten, kdo ČT sleduje. Pan ředitel si je vědom toho, že diváků ČT ubývá a zakódováním by se ukázalo, kolik lidí ČT sleduje. A co na to říká náš pán premiér? Ten tuto zlodějnu podporuje. Měl by proti tomu něco dělat a zvýšení poplatků nepřipustit!
  Připadá mi to, jako kdyby soud nutil otce, aby platil alimenty, že má na výrobu dětí přístroj. Takovou nespravedlnost mě hlava opravdu nebere.

 2. Takže za data mobil zaplatíme cca 500,-, za WiFi O2 399,- a 160,- za ČT, za inkaso.
  Místo programu, např. 1,5hod film trvá s reklamou 2,5hod nesmyslů. A pak vám stát přidá 300 na důchod. A prý inflace klesá..
  To už se Rada pro televizní vysílání úplně zbláznila??? Jo ona je z našich poslanců, tak to je vláda také, že . Je mi 70 a už mě nemůže překvapit ani vláda ANO.

 3. Dobrý den. Další divná věc je když máte třeba službu na tv u skylinku kterou platíte a stejně ještě platíte poplatky , takže platíte dvakrát čt a rozhlas .
  S pozdravem Petr Kaloč

 4. Na jakoukoliv TV stanici se všeobecně nedívám již 5 let a neplatím taky tak. A již nikdy platit nebudu . A klidně půjdu k soudu a vyhraji, je to nezákonné obohacování a proti ústavni jednání. A ano internet mám a mít budu i tel. A ČT mi bude muset dokázat že je sleduji. Asi tak.

 5. Ať si ty lži a podvody v ČT zablokují a bude klid 🤮 Já se na ty jejich srač.. nekoukám 🤮. Blokace lživého kanálu by byla na místě! Kdo chce ať si ji zaplatí zaplatí!

 6. Takže já platím internetovou televizi a ještě Budu platit ČT no to je hezký ať se dou bodnout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *