V Česku je nová televize pro všechny. Nova a Prima to mohou rovnou zabalit, na tohle jednoduše nemají

Pokud vám připadalo, že český televizní trh je poněkud zatuchlý, ať už jde o veřejnoprávní kanál Českou televizi nebo soukromé programy Novy a Primy, potom jistě uvítáte nový svěží vítr, který by na této scéně mohl pořádně promíchat pořádky. Licenci k vysílání totiž obdržela zbrusu nová televize, kterou jsme byli zvyklí vnímat úplně jinak.

Velká konkurence

Za novým projektem stojí společnost HBO Europe. Nepůjde však o kabelovou televizi, které tento gigant v České republice provozoval dosud, nýbrž o celoplošný kanál, který ponese název Warner TV. Tuto televizi si budete moct jednoduše naladit na svých přijímačích a nebudete za ní muset platit ani korunu.

HBO je přitom stále obrovskou značkou, která drží práva k neuvěřitelnému množství filmů, seriálů či dokumentů americké i evropské provenience. Dosud bylo nutné za tento program platit prostřednictvím kabelové televize nebo placené služby HBO Max. Ovšem televize Warner TV slibuje, že vám to postupně nabídne zcela zdarma. Vysílání přitom bude probíhat nepřetržitě, tedy 24 hodin denně. Zatím není přesně známo, kdy spustí vysílání, ale mělo by to být brzy.

Jde jednoznačně o nový trend na trhu lineárních televizí, který rozhodně není příjemný pro stávající giganty v podobě Novy a Primy. Těm totiž vzniká konkurence s obrovskou nabídkou vlastních pořadů, za které nemusí platit ani korunu. Neustále přitom tvoří další a tato studnice je prakticky nevyčerpatelná.

Nevyčerpatelný archiv

Dosud se za tyto pořady muselo platit, ovšem velké mezinárodní společnosti zjišťují, že čím více mají kanálů, kterým obsah dostávají k divákům, tím je to pro ně lépe. A ukazuje se, že placení za obsah není všespásné a že v některých případech může více vydělat třeba obyčejná reklama. Právě na tomto modelu bude fungovat i Warner TV, přičemž český trh je v tom velmi lukrativní, jelikož zde bývá televizní reklama stále vyprodaná a její ceny se neustále zvyšují.

Nejde přitom o prvního podobného hráče na českém trhu. Už nějakou dobu zde působí televizní stanice Paramount Network, která pro změnu vysílá pořady od stejnojmenné společnosti, která má rovněž velmi bohatý archiv. Po rozpačitých začátcích přitom tuto televizi sleduje stále větší množství diváků.

Čtěte také: Oblíbená česká televize náhle přestala vysílat. Oblíbené pořady už si jednoduše nepustíte, to je konec

Ukazuje se také, jak moc velkým přežitkem je placení za Českou televizi, která nenabízí žádný výjimečný program, ale lidé za ní stejně musí neustále hradit koncesionářské poplatky, aniž by měli nějakou reálnou možnost se z toho vyvázat, pokud se tedy nechtějí rovnou zbavit televizního vysílače a připravit se tak o možnost sledovat zmíněné skvělé programy zdarma.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Nedá se říct, že by Česká republika v posledních letech směřovala k něčemu pozitivnímu. Spíše to vypadá, jakoby se všichni již nabažili toho, že jsme dosáhli určité úrovně a začali na to hřešit. Zřejmě si myslí, že to vydrží napořád a nějaký růst se z toho ještě uplácá. Jak se ale ukazuje, této zemi rychle ujíždí vlak a nikdo se ho nesnaží dohonit. Nastávají velké změny Ačkoliv je míra nezaměstnanosti v Česku stále velmi nízká, podle odborníků se to může poměrně rychle začít měnit. A jakmile se obrátí trend, už to zase celé roky pojede jedním, tentokrát dosti špatným směrem. Takto to zkrátka v ekonomice funguje. Když se něco rozbije, trvá opravdu dlouho to napravit. Klidně desítky let. A existují náznaky, že už se to rozbíjí. Stačí se podívat na to, že v České republice začaly krachovat, případně samovolně končit velmi tradiční společnosti, jako jsou sklárny nebo potravináři. Další potom již propouštějí, například výrobce sanitární keramiky Laufen nebo výrobce okurek Znojmia, který rovnou uzavřel své provozy v Česku. Nedávno přišla další rána. Jedna z nejstarších společností v Česku oznámila, že část své výroby přesouvá do zahraničí, s čímž bude pochopitelně spojeno snižování stavů v tuzemsku. Nejde o nikoho menšího než tradičního výrobce klavírů Petrof. Výroba této značky byla s Českou republikou vždy naprosto těsně spjata, ale to už platit nebude. Není to vůbec dobré Část výroby se totiž přestěhuje do Indonésie. Důvodem je to, že z tuzemska už se nedá konkurovat. Zákazníci jednoduše poptávají piano za určitou cenu a za takovou už to v Česku jednoduše nevyrobíte. Je tu drahá práce, drahé energie a legislativa, která výrobu prodražuje ještě více. V Asii bude Petrof moci vyrábět o polovinu levněji. Přesune se tam tedy výroba levnějších klavírů. Ty dražší se zatím budou nadále vyrábět tady, ale je zřejmě jen otázkou času, kdy vývoj trhu dožene i je. Čtěte také: Už je to tady. Velká firma začala ve velkém propouštět Čechy. Tak to je síla Je to skutečně zvláštní obrázek, jelikož si mnozí o této zemi zvykli přemýšlet jako o levné, kde se vyplatí vyrábět. Bohužel to přestává platit, pokud už to před nějakou dobou definitivně nepřestalo. Foto: Shutterstock 24SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

24 názorů k článku “V Česku je nová televize pro všechny. Nova a Prima to mohou rovnou zabalit, na tohle jednoduše nemají

  1. Dopadne přesně jak ten Paramount kanal,se sledovanosti nula,nula,nic.Nova a Prima se nemají čeho obávat. Spíš se smějou.

  1. Nevěřím že by nějaký levoboček od HBO dal něco zadarmo, vždyť ani volné vysílaní na satu nedají pro všechny na týden zdarma,tak se moc neradujte,bude to maximálně do konce roku a potom platit.

 1. Konkurence je nutná a potřebná.
  Hlavně pokud se jedná o koncesionářské poplatky.
  To samé platí i pro ČT, které nestydatě neustále poplatky zvyšuje,ale kvalita neodpovídá!!!
  Na jejich Star Dancer se již moc lidí nedívá.Hlavne se tam zviditelňují již vyhořelé osobnosti,jako je Kubelková,aby zneužívala svého vlivu pro své dcery a jejich uplatnění.

 2. ČT od lidi vybírá,chce vic a vic penez,namisto toho aby protřidila stavajici obsazeni,modertory,kteri to stopro nedelaji zdarma,pro krasne modre oci vedeni.Tim myslim vsechny ty sportovni radoby EXPERTY a take p. Moravce,tipicka profialova figurka,vse psano slusne.

  1. Ty jsi na to asi kápl. Oni asi fakt berou mzdy.🤔 A Moravec začal razit cestu Fialovi už od nějakého roku 2000, to je jasné. No jsem rád, že existují chytrolíni, jako Ty, kteří nedají systému nic zadarmo!

 3. Už se těším na čtyřapůl minutové programové bloky, prokládané alespoň 25 minutami reklam. To bude fakt to, co nám chybělo. 🙄

 4. Nova a Prima nejsou vůbec zaměřené na filmy, takže to pro ně nebude žádná konkurence. Cílovka je úplně jinde, co to může trochu ovlivnit je Nova Cinema a Prima Max ale ani tam to nebude nijak velké. Protože na kanále zdarma bych zázraky nečekal.

 5. Nova je s těmi svými slinty v háji už dávno, nechápu, že se na ty hovadiny někdo dokáže dívat. A Paramount network se svými dvěma americkými nicneříkajícími seriály? To je stejná písnička. Tak uvidíme do budoucna. Možná uvidíme i filmy, které jsme ještě neviděli 70x.

 6. Zadarmo není nic. Koncesionářské poplatky platíme a jestli si HBO koupila nebo pronajala nějaký volný kanál a bude vydělávat na reklamách tak to je jejich problém. Ale nepište, že je něco zadarmo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *