Češi narození v určitý den dostanou pořádný balík. Ostatní zuří, musí to platit za ně

Ačkoliv se tyto dny a týdny nesou ve jménu velkého úsporného balíčku, který dopadne úplně na všechny, někde jakoby stále měli diskotéku minulých let a rozhazují peníze hlava nehlava. Dávat někomu peníze bez většího smyslu se dnes už skutečně nenosí, obzvlášť pokud jde o prostředky daňových poplatníků, kterých se nedostává.

Jsou snad výjimečné?

Hotovou smršť proto na sociálních sítích spustil příspěvek primátora hlavního města Prahy. Ten se pochlubil se zdánlivě nevinnou a příjemnou věcí. “Obnovili jsme dnes dlouholetou tradici a na zasedání rady schválili finanční dar 15 tisíc korun pro děti narozené 1. ledna 2023. Letos se to týká celkem 19 dětí – 12 dívek a sedmi chlapců,” uvedl primátor.

Zřejmě očekával, že ho lidé pochválí. To se ale přepočítal. V diskuzi nelze najít jeden jediný pozitivní příspěvek. Všichni se naopak bouří, co to je za nesmysl. “V čem jsou děcka narozená 1.1. výjimečnější, než ostatní, že si zaslouží 15 tisíc,” ptá se například Jaroslav Tomaštík. A primátor mu ještě odpovídá, že výjimečnější sice nejsou, ale že tu jde o tradici a symboliku. A že jim to máme přát.

Foto: Shutterstock

Kdo to platí

To už ale Češi viděli doslova rudě. “Obnovili jste tradici nesmyslného rozhazování. Blahopřeji,” napsal další uživatel. Jiní potom primátorovi připomínali, za jakou stranu kandidoval a že sliboval rozpočtovou odpovědnost.

Lidé se zkrátka pozastavují nad tím, jaká je společenská prospěšnost takového kroku a docházejí k jednoznačnému závěru, že žádná. Naopak to ukazuje, že v tomto státě je zřejmě hodně míst, kde by se dalo ušetřit, než by bylo potřeba sahat na peníze lidem. Právě daňoví poplatníci jsou totiž těmi, kdo to vše nakonec zaplatí. Ostatně, primátorovi doporučují i to, aby děti narozené první den v roce obdarovával z vlastní kapsy, když mu na tom tak záleží.

Prý přitom nejde o nějakou specialitu Prahy, ale podobné populistické dárky frčí i na dalších radnicích. Možná kdyby je někdo shora definitivně zakázal, dalo by to dohromady velmi zajímavou sumu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments