České obchody ve velkém prodávají nebezpečné maso z Ukrajiny. Nakoupily ho levně, ale odnesou to Češi

Není tomu tak dávno, co přesně před tímto varovala řada odborníků v čele s Agrární komorou České republiky. Ta dávala ke zvážení, zda skutečně stojí za to do tuzemska ve velkém vozit maso, zejména potom to drůbeží, z Ukrajiny. Bohužel se z toho ale stalo tak trochu politikum. Cokoliv, co se řeklo proti této zemi nebo jejím výrobkům, bylo přeneseně chápáno jako útok na ni samou a něco nepřípustného.

Je třeba to řešit

Přitom bylo tak moc potřeba diskutovat nejrůznější aspekty celé záležitosti, například bezpečnostní normy a jejich dodržování. K tomu totiž podle všeho příliš nedochází, a na evropské trhy, mimo jiné i do Česka, potom ve velkém proudí maso, nad kterým nemáme velkou kontrolu a můžeme jen doufat, že se nestane něco závažného.

A jak se ukázalo, doufat nestačilo a už poměrně často dochází ke skutečně nepříjemným incidentům, které se českým spotřebitelům a zákazníků opravdu líbit nebudou. Naposledy šlo o závažný nález v obchodním řetězci Tesco, kdy se ukázalo že prsní řízky prodávané pod privátní značkou tohoto řetězce nepocházely ze Slovenska, jak si zákazníci mohli myslet podle toho, že k balení tohoto výrobku došlo právě tam, ale přímo z Ukrajiny.

Laboratorní rozbor potvrdil v uvedené šarži potraviny přítomnost bakterií rodu Salmonella,” uvádí Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve své zprávě. Ta má sloužit zároveň jako varování, ovšem v tomto případě se to příliš nepovedlo. Datum spotřeby daného kuřecího masa je totiž 26. července 2023, tudíž už se neprodává a naopak se předpokládá, že kdo si ho koupil, tak už ho snědl. Výjimkou snad mohou být pouze ti, kdo si ho zamrazili. Ani po této proceduře by se ale nemělo konzumovat, raději ho vyhoďte. Jde o šarži 23293102.

Opravdu velký problém, protože tyto kuřecí řízky se prodávaly ve velkém. / Foto: Potraviny na pranýři

Je to každou chvíli

Na druhou stranu se můžeme ptát, zda i další maso z tohoto zdroje v obchodním řetězci Tesco nemůže mít podobný problém. SZPI totiž pochopitelně nezvládá otestovat všechno a mnohé jí unikne.

Je to přitom jen pár týdnů, co došlo k obdobnému případu. Tentokrát byli v hlavních rolích mražené kuře Qualiko z Ukrajiny a velkoobchody JIP. Také v těchto kuřatech se našla salmonela. “SZPI důrazně doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají předmětnou šarži potraviny doma, aby ji nekonzumovali,” uvedli inspektoři.

Je přitom zajímavé, že pokud jde o českou produkci kuřat, k podobným problémům takřka nedochází, případně jsou naprosto výjimečného. Ovšem v případě dovozu z Ukrajiny si na to budeme muset zřejmě zvyknout, protože se nezdá, že by s tím chtěl někdo něco dělat. Na druhou stranu, už i ministr zemědělství varoval, že takovýto dovoz levného kuřecího by mohl výrazně uškodit českým chovatelům.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments