Česká republika je v obrovských problémech, na které se zadělalo v minulých letech, ale teprve teď se ukazuje, do jak velké šlamastyky jsme se dostali. Stát, který deklaroval úsporná opatření, teď trhá jeden rekord za druhým ve výši zadlužení.
Je to vážně špatné
Nejnověji vyšlo najevo, že za pouhé čtyři měsíce nasekalo Česko schodek ve výši 200 miliard korun. Oproti loňskému, z tohoto hlediska už tak zoufalému roku, je to nárůst o sto miliard. A teď se podržte: na celý letošní rok má ministerstvo financí rozpočtováno schodek 300 miliard korun. Pokud to ale takto půjde dál, dosáhneme ho už v červnu. A pokud by to šlo ještě dále, na konci roku vytvoříme roční dluh 600 miliard korun. To vše přitom za vlády, která slibovala škrty a úsporná opatření.
Ministr financí se tváří, jakoby se nic závažného nedělo a že to nějak dopadne. To má zřejmě pravdu, ale je stále pravděpodobnější, že to dopadne docela dost špatně. Možné úspory ještě v tomto roce se příliš neřeší, ale plánují se opatření, které ovlivní až příští rok. A to z dnešního hlediska ještě velmi mírné.

Nutné jsou tvrdé kroky
Vždyť stát chce snižovat míru zadlužení tempem 70 miliard ročně. Podívejte se ale na současná čísla. Vždyť takové předsevzetí je naprosto nedostatečné. Naopak, je potřeba do toho říznout velmi rázně a konečně začít něco dělat. Ano, neobejde se to bez zmrazení důchodů nebo velkého propouštění státních zaměstnanců. A bude bohužel nutné zvednout daně, ideálně ty příjmové, ze kterých se dá získat nejvíce peněz.
Někteří odborníci mluví o tom, že tato trajektorie směřuje ke státnímu bankrotu a že jsme se ocitli na řecké cestě. Právě tato země byla v Česku kolem roku 2010 dávána za příklad špatného hospodaření, které končí krachem. Tehdy na to lidé slyšeli a dokázali se uskromnit. Jenže od té doby stát a nároková ekonomika nabobtnaly hrozivým tempem. Nezbývá než zase rázně škrtat.
Foto: Shutterstock