Česko je před bankrotem. Už se mluví o řecké cestě. Je to hodně špatné, rána pro všechny

Česká republika je v obrovských problémech, na které se zadělalo v minulých letech, ale teprve teď se ukazuje, do jak velké šlamastyky jsme se dostali. Stát, který deklaroval úsporná opatření, teď trhá jeden rekord za druhým ve výši zadlužení.

Je to vážně špatné

Nejnověji vyšlo najevo, že za pouhé čtyři měsíce nasekalo Česko schodek ve výši 200 miliard korun. Oproti loňskému, z tohoto hlediska už tak zoufalému roku, je to nárůst o sto miliard. A teď se podržte: na celý letošní rok má ministerstvo financí rozpočtováno schodek 300 miliard korun. Pokud to ale takto půjde dál, dosáhneme ho už v červnu. A pokud by to šlo ještě dále, na konci roku vytvoříme roční dluh 600 miliard korun. To vše přitom za vlády, která slibovala škrty a úsporná opatření.

Ministr financí se tváří, jakoby se nic závažného nedělo a že to nějak dopadne. To má zřejmě pravdu, ale je stále pravděpodobnější, že to dopadne docela dost špatně. Možné úspory ještě v tomto roce se příliš neřeší, ale plánují se opatření, které ovlivní až příští rok. A to z dnešního hlediska ještě velmi mírné.

Foto: Shutterstock

Nutné jsou tvrdé kroky

Vždyť stát chce snižovat míru zadlužení tempem 70 miliard ročně. Podívejte se ale na současná čísla. Vždyť takové předsevzetí je naprosto nedostatečné. Naopak, je potřeba do toho říznout velmi rázně a konečně začít něco dělat. Ano, neobejde se to bez zmrazení důchodů nebo velkého propouštění státních zaměstnanců. A bude bohužel nutné zvednout daně, ideálně ty příjmové, ze kterých se dá získat nejvíce peněz.

Někteří odborníci mluví o tom, že tato trajektorie směřuje ke státnímu bankrotu a že jsme se ocitli na řecké cestě. Právě tato země byla v Česku kolem roku 2010 dávána za příklad špatného hospodaření, které končí krachem. Tehdy na to lidé slyšeli a dokázali se uskromnit. Jenže od té doby stát a nároková ekonomika nabobtnaly hrozivým tempem. Nezbývá než zase rázně škrtat.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

12 názorů k článku “Česko je před bankrotem. Už se mluví o řecké cestě. Je to hodně špatné, rána pro všechny

  1. Škrty nic neřeší,jen zaškrtí ekonomiku a růst ,to za prvé!!!!!!!A za drůhé,na vině není jen tato totálně diletantská vláda,i když ta především,ale hlavně politika celé Eu!!!!!!!My budeme jenom začátek,pak to pujde ráz na ráz,celá kontinentální Evropa!!!!!!!

  2. Je nutné zavést korporátní daně na velké giganty, jako to už před lety zavedlo Polsko a Maďarsko. Je také třeba zamezit tzv. optimalizacím daní u podnikatelů a nezdaněným přesunům firemního kapitálu od dcer k matkám. Opět zavést EET a ještě víc zdanit hazard. Firmám, které mají sídla v daňových rájích je třeba zatrhnout možnost získat státní zakázky. Není možné dál udržet ten zvrhlý systém, kdy všechno na svých bedrech táhnou obyčejní pracující lidé, kteří jako jediní se neplacení daní nemůžou nijak vyhnout.

  3. Zase to odskacou nevinní.Do hajzlu,seberte vysoce postavenym a ostatním platy,ktere si navýšili,protože věděli,že se bude zdražovat a tak dale Zkuste si žít za plat,ktery berou obyčejni lidé.Take jste obyčejní a neznamená to,že když jste nahoře,že nás můžete neustále zdimat!!!!KROM SEBE!!!!!!!Za naše platy by jste ani neuměli zit.vám se to zije za nekřesťanské peníze,které berete.Fujjjj,že vám není hanba sycaci

  4. Nejste zadní nadlidi,ale úplně obyčejní lidé,jen jste se dostali nahoru.Sebrat Vám všechen majetek,pokud nedolozite,jak jste ho získali a též majetek,který je přepsán na manželku a můžu pokračovat!!!!??Pokud nedolozite,prostě sebrat,prodat a myslím,že by to byla nemala castkakzesa by přibyla do rozpoctu!!!!

  5. Kolik tak zvaných státních úředníků odvádí svoji práci jak by měli . Sedí za stolem a to je tak vše co dělají. Co stojí státní zakázky plno jich je k ničemu. Tam lítají miliardy. Dále jak probíhají výběrová řízení. Asi kolik dáš bokem potom máš šanci vyhrát. Nikde jsem nečetl kolik se vydá za rok na tyto zakázky. To by jsme určitě hodně divili .

  6. Ať vláda seškrta politikům platy zrušit renty zakázat obchodování s elektřinou na burze ,zrušit dotace a zakázat dovoz potravin který dotuji státy EU

  7. Jen takova doplnujici otazecka………..kam az se hodlame proskrtat?? Ja jen ze to vidim tak, ze muzeme proskrtat vsechno, doma zmrznout a stejne se nic nevyresi, protoze to neni zadna nahoda, ale umysl tlacenej za kazdou cenu: “Nebudete nic vlastnit a budete stastnit”, takze se muzete prerazit, ale plany a cile jsou uplne jiny. Kdo nevi jak z toho ven, poradim, zacneme si vladnout sami a pro sebe, organizovane, pak nebude joho korumpovat a strasit, tezko zkorumpujes, nebo postrasis naraz 10 milionu “vladcu”. Nakonec proto se zavedli “zastupitele’, tak jde pres lputky kontrolovat lehce kazda zeme, ze? 😉

  8. Oni ty vseobecny referenda maji neco do sebe, za ano. Podobne i odbornej, poradni management, ale jako nas zamestnanec a ne zastupitel ;-). Hur nez je nam vladnuto, bysme si rozhodne sami nevladli, to vim uz ted. 😉

  9. Škrtání a zvedání daní bude mít přesně opačný efekt. Předně je potřeba vyházet polovinu byrokratů a nahnat je do práce, kde budou vytvářet nějaké hodnoty. Následně je třeba zrušit dotace a zejména všemožné finanční pobídky a daňové úlevy pro nadnárodní korporace, které zde postaví fabriku na kterou dostanou dotaci, do té fabriky následně dovezou levnou pracovní sílu z Rumunska, Ukrajiny, Mongolska apod. (viz třeba Continental nebo Amazon, kde člověk prakticky neslyší češtinu), 5 let nemusí platit daně a veškerý zisk jde do zahraničí. Dále by bylo vhodné zavést sektorovou daň a zvýšit daň z nemovitosti pro právnické subjekty. A samozřejmě se pokusit omezit korupci, k tomu by ale výrazně pomohlo ono zrušení dotací. No a to by asi mohlo pro začátek stačit…

    Věc druhá je ta, že státní dluhy všech zemí dosahují v součtu několikanásobek celosvětového HDP, tudíž jsou nesplatitelné. Jsou to jen čísla na papíře a dřív nebo později beztak bude muset dojít k nějakému resetu a pojede se zase od začátku.

    Věcí třetí a poměrně zásadní je to, že státní bankrot je vcelku běžná věc. Jsou státy, které bankrotují opakovaně. V podstatě se stane jen to, že se smažou nějaké ty dluhy a tím to hasne. Proti státnímu bankrotu se samozřejmě staví MMF a věřitelé, kteří tak přijdou o svoje peníze, ale nic katastrofického pro nás by se nestalo.

    Každopádně ať vláda udělá cokoliv, bude to vést k tlaku na růst mezd, což zase roztočí inflaci a tu ještě za 2 roky značně posílí emisní povolenky na vytápění a pohonné hmoty, takže jestli si někdo myslí, že je na tom v současnosti špatně, tak si může být jist, že do 5 let na tom bude minimálně 10x hůře. Pořád je tu ale možnost se přestěhovat do jiné země, ideálně mimo EU. Akorát to doporučuji udělat v dostatečném předstihu, protože po zhroucení ekonomiky a rozvratu EU v důsledku Green dealu a hyperinflace bude poměrně těžké zde prodat svou nemovitost a další majetek.

  10. Fiala je mimořádně slabý premiér, jen naplňuje vůli zahraničních škůdců. Proto připomínám Fialovi, že partaje z vládní koalice volili čeští voliči a ne ukrajinsko-banderovští aktivisté či morálně zvrhlí byrokraté v Bruselu a podobná antidemokratická havěť. Vláda Fialy důsledně nadbíhá škůdcovským parciálním zájmům, které jdou proti zájmům republiky, proto např. vláda Fialy s infantilní zaťatostí odmítá odchod z lipské burzy, odkud jsme nuceně nakupovali naši levnou elektřinu zpětně, ale cca padesátkrát předraženou, takže vinou Fialovy vlády máme vstupy elektřiny do všech výrobních a jiným ekonomických postupů resp. procesů nejdražší v celé Evropě, ač mimořádně levně vyrábíme elektřinu a jsme velkými exportéry naší levné elektřiny. Fiala a spol. raději položí ekonomiku ČR na lopatky a zbídačí milióny lidí, jen aby nemuseli fialovci jít do střetu s několika chamtivými chmatáky z lipské burzy. Existuje mnoho dalších jasných důkazů o činnosti vlády Fialy, kteréžto explicitní a exaktně doložitelné důkazy naplňují skutkovou podstatu závažných hospodářských deliktů, mimo jiné i skutkovou podstatu trestného činu sabotáže. Je evidentní, že vládnutí vlády Fialy má stále výraznější kriminogenní kontury. Orgány činné v trestním řízení by měly konat, aby se pro svoji nečinnost nestaly spoluviníky gangsterského počínání vlády Fialy. Je povinností každého občana konat tak, aby nebyly vládou Fialy dál zbídačovány milióny lidí a podvazována ekonomika a způsobovány nenapravitelné škody.

  11. Fialový fašismus nemá žádnou zodpovědnost za své činy vedoucí ke krachu ČR. To je mafiánský styl vládnutí dle zločinecké organizace odss už 30 let.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *