Zdražíme všechno a lidem sebereme peníze. Vláda odkryla karty, to není dobré

Pravdou je, že státní rozpočet není ve vůbec dobré kondici. Navíc jde o strukturální problém, se kterým se budeme potýkat i v dalších letech. Proto je skutečně potřeba s tím něco dělat. Bohužel se ale vše sešlo v poměrně nevhodnou chvíli, kdy by lidé potřebovali spíše pomoci. Ve skutečnosti se ale budou muset ještě více uskromnit.

Jedeme nahoru

Stát aktuálně hledá úspory ve výši 70 miliard, ovšem podle odborníků bude potřeba mnohem razantnějších opatření, protože schodek už bobtná neuvěřitelným tempem padesáti miliard každý měsíc. Jisté je to, že se Češi budou muset smířit s nepříliš pěknou kombinací, kdy budou platit více na daních, tedy jim zbude méně peněz, a navíc budou muset vydávat více za základní potřeby.

Pokud jde o daňovou zátěž, tam se sice nechystá přímo navýšení daně z příjmů, ovšem téměř jisté je proškrtání nejrůznějších slev na dani, které pro drtivou většinu lidí ve skutečnosti do velké míry určují, kolik na příjmové dani zaplatí. Typicky jde o slevu na manželku, která tvoří až 25 tisíc korun ročně, tedy přibližně dva tisíce korun měsíce. Padnout mají ale i další oblíbené slevy. Toto opatření je však zřejmě nutností a do budoucna se pravděpodobně nevyhneme ani procentuálnímu zvýšení daně z příjmu, jakkoliv to současná garnitura odmítá.

Foto: Shutterstock

Pořádné zdražení

O poznání diskutabilnější je ale plán změn v dani z přidané hodnoty. To by totiž v současné době mohlo způsobit opravdu nebezpečný koktejl, vezmeme-li v potaz stále velmi vysokou inflaci. Pakliže by došlo fakticky ke zvýšení DPH, a to navíc na důležitých položkách, jako je vodné a stočné nebo teplo, znamenalo by to další nápor zdražování. To potom může vyvolat inflační spirálu, protože lidé už se hlásí o vyšší platy. Nehledě na to, že by bylo třeba to nějak kompenzovat důchodcům, a jak známo, důchodový systém je také v potížích.

Už tradičně pak stát chce vybírat peníze od těch, kdo si dopřávají nejrůznější neřesti, typicky tvrdý alkohol nebo cigarety. Jde o zbytné věci, které jsou svým způsobem luxusem, a tak se zdaňují velmi dobře. Od příštího roku by tady spotřební daň měla vyrůst o deset procent a v dalších letech pak ještě více.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments