Česku hrozí krach. Premiér šokoval, okamžitě tvrdá opatření na Čechy

Co dosud zmiňovali jen experti jako teoretickou možnost, pokud se nebude s veřejnými financemi rychle něco dělat, teď svými slovy nečekaně podpořil samotný premiér pro Deník N. Ano, České republice zcela vážně hrozí krach. Dokonce je to pravděpodobná možnost, pokud pojede dále na současné trajektorii, která byla vytyčena v minulých letech a kterou se doposud nepodařilo změnit.

Nedá se to udržet

Síla tohoto výroku dává tušit, že už se nebudeme handrkovat o pár miliard tam a onde, ale bude muset dojít ke zcela zásadním zásahům do daňového systému, ale také ke škrtům na straně státu. Pravdou je, že současná garnitura už je u moci rok a půl a dosud se nic moc nedělo. Teď je ovšem nejvyšší čas zatáhnout prudce za záchrannou brzdu. Silná slova přitom zaznívají ve chvíli, kdy se ukázalo, že státní rozpočet udělal jen za první čtyři měsíce sekyru ve výši 200 miliard korun, přičemž na celý rok je rozpočtován schodek 300 miliard a zřejmě bude citelně překročen.

Možnost krachu premiér spojil především s neutěšeným důchodovým systémem, s nímž si teď nikdo příliš neví rady, protože se dostal do tak horentních deficitů, že to nelze už řešit jen nějakými parametrickými změnami, ale pouze ráznou důchodovou reformou. Ta bude pochopitelně znamenat nejrůznější omezení, a to pravděpodobně jak pro současné důchodce, tak především ty budoucí. Ty předně půjdou do penze o poznání později a budou muset déle pracovat.

Foto: Shutterstock

Zdražení a méně peněz

Jedním z důležitých opatření, které se však lidem zřejmě nebude vůbec líbit, je navýšení daně z přidané hodnoty. Hovoří se o tom, že třeba vodné a stočené nebo teplo skočí s dosavadní desetiprocentní sazby rovnou do té nejvyšší, tedy jednadvacetiprocentní. Změny se dotknou i dalších služeb a zboží, což způsobí zdražení, a to v době už tak vysoké inflace.

Zřejmě bude nutné sáhnout i na příjmové a korporátní daně, čemuž se stát snažil dosud vyhýbat. Bez jejich navýšení ale rozpočet nikdy nebude rozumně vycházet. Začne se zřejmě rušením oblíbených slev, což ve výsledku zvýší daňovou povinnost.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments