Česko je v háji. Mohou za to důchodci, udělali nesprávnou věc a zkasírovali stát

Už je nezpochybnitelným faktem, že Česká republika má závažné potíže s udržitelností důchodového systému. Stát tedy musí narychlo dělat kroky, které omezují finanční zátěž, což pochopitelně povede k tomu, že důchody jsou a ještě budou méně výhodné, než jaké byly dosud. Moc lidí si to sice neuvědomovalo, ale penzisté si tu zkrátka žili nad poměry, což dokládá i nedávné mezinárodní srovnání, ze kterého čeští důchodci vycházejí fantasticky, protože se umístili v první desítce.

Žádná výjimka

Jednou věcí je skutečnost, že se důchody v posledních letech velmi rychle navyšovalo, což se ukázalo jako neudržitelné tempo, ovšem důchodový systém měl celou řadu dalších problémů. Jak se teď ukázalo, jednou z těch největších byly předčasné důchody.

O nich se dlouho příliš nemluvilo, avšak v loňském roce se celá potíž s nimi nasvítila v plném světle, a muselo se to tedy velmi rychle zastavit. Také proto už je teď v platnosti novela důchodového zákona, která předčasné důchody významně zpřísňuje a činí méně atraktivními.

S trochou nadsázky však můžeme říct, že za některé ekonomické problémy trápící Českou republiku mohou právě důchodci, kteří v minulých letech odešli předčasně do penze. Tento režim byl totiž více než velkorysý. Do důchodu mohli lidé odejít celých pět let před řádným termínem, což je opravdu dlouhá doba, po kterou se přitom počítalo, že budou pracovat.

Předčasné důchody vznikly jako instrument pro výjimečné situace, avšak když si je Češi osahali, začali je využívat ve velkém. Ukázalo se totiž, že i když jdete do penze předčasně, finančně na to zase tolik nedoplatíte, a navíc můžete důchod čerpat o poznání dříve.

Foto: Shutterstock

Důchodci toho využili

Jenže, co to všechno znamenalo pro stát? Jednoduše řečeno obrovskou zátěž. V první řadě ztratil z průběžného sociálního systému plátce, a to pět let předtím, než s čím se reálně počítalo. Dále jim musel začít okamžitě vyplácet důchod. A aby toho nebylo málo, zrovna v této době se firmy potýkají s tím, že nemají koho zaměstnávat. V Česku je jednoduše příliš málo práce ochotných lidí. Produkce firem tak nemůže být tak velká, jaká by mohla být, a Česko opět přichází o daně, a to hned v několika rovinách, ať už od zaměstnanců nebo samotných společností.

Předčasné důchody přitom opravdu nebyly něčím okrajovým. Měsíční žádosti se v posledních měsících pohybovalo kolem 10 tisíc, a klidně i výrazně nad. To je ročně klidně 120 tisíc důchodců, kteří odejdou do penze dříve. Z celkového počtu penzistů už jde o významné procento.

Čtěte také: Důchodci v Česku jsou doslova nahraní. Nechodí jim důchody, nemají už ani korunu. Všechno prasklo

Jak vidno, něco se s tím udělat muselo. Od prvního října jsou tak předčasné důchody o poznání méně výhodné finančně a navíc na ně dosáhne méně lidí. Bude možné do něj odejít maximálně tři roky předem a navíc bude třeba mít odpracováno alespoň 40 let, což jen tak někdo v této době nemá.

Komentář Tomáše Mrkvičky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments