Česko je v háji. Už to říkají i v zahraničí, míříme do velkého průšvihu. Nejhorší v celé Evropě, lidé poletí na dlažbu

V minulých letech jsme si zvykli slýchat, že Česká republika patří k premiantům v celé Evropské unii v celé řadě ekonomických faktorů. Měli jsme tu jednu z nejnižších nezaměstnaností, která se zdála být ve vyspělém světě až nedosažitelná. Zároveň jsme si drželi nízkou míru zadlužení a dbali na to, aby se příliš nezvyšovala. A pochopitelně jsme také rostli rychleji než většina zemí, takže jsme doháněli průměr.

Potenciál se vyčerpal

Téměř všechno je teď ale pryč a je v podstatě jen otázkou času, kdy se začne rozpadat poslední držící pilíř v podobě oné nízké nezaměstnanosti. Ta se stále drží kolem 3,5 %, což je skvělé číslo, ovšem když vše kolem koroduje a zároveň to spolu souvisí, je potřeba se připravit na to, že firmy zkrátka budou ve velkém propouštět.

Německý deník Die Welt teď zveřejnil nepříliš povzbudivý článek o tom, kterak je Česká republika chycena v pasti středních příjmů. Prezentuje to přitom již jako hotový příklad toho, co hrozí i Německu. Jde tedy o trochu obrácený pohled, než který máme právě u nás. Odsud hledíme na zpomalování Německa a obáváme se toho, že se to bude týkat i Česka.

Z pohledu Němců už je však česká ekonomika na nějakou dobu odepsaná. Důvodem je především skutečnost, že se vyčerpal její růstový potenciál založený na nepříliš sofistikované výrobě. Tak dlouho se říkalo, že bychom měli přestat být zemí montoven a přeřadit na vyšší stupeň, a tak dlouho se s tím nic nedělalo, dokud nás to skutečně nedoběhlo.

Foto: Shutterstock

Připravte se na propouštění

Tyto montovny a továrny totiž fungují pouze tehdy, pokud je v dané zemi k dispozici levná pracovní síla. Avšak to už o Česku neplatí. Naše ekonomika se citelně přiblížila průměru EU a spolu s tím významně vzrostly také mzdy, které přestávají být pro zahraniční investory zajímavé. Zároveň zde nedokážeme nabídnout špičkově vyškolenou pracovní sílu na práci s vysokou přidanou hodnotou.

Není tedy divu, že Česká republika jako jediná ze sedmadvaceti zemí Evropské unie dosud nedosáhla hrubého domácího produktu na úrovni roku 2019, tedy před všemi těmi krizemi, které v posledních letech propukly. A co více, letos se od tohoto momentu ještě více vzdálila, jelikož je v recesi a znovu se v posledním čtvrtletí propadla o 0,6 %.

Čtěte také: Zaměstnanci v Česku slaví. Firmy jim budou muset platit za to, že pracují doma. Pořádně vám vzroste výplata

To nevěští vůbec nic dobrého a může se nakrásně stát, že firmy začnou v příštím roce významnou měrou propouštět. Už teď totiž podniky v čele se Škodou Auto hlásí, že nemají tolik zakázek a že nadcházející časy budou obtížné.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments