Česko má stejně nových případů jako osmkrát větší Německo. Na sto tisíc obyvatel se blíží číslům, která měla Itálie na vrcholu epidemie

Bohužel se zdá, že si Česká republika vyzkouší to, co řada evropských i mimoevropských zemí na vrcholu první vlny epidemie. Stav věcí už nemá cenu přikrášlovat – je mimořádně vážný. Jen je s podivem, jakým způsobem jsme se do něj dostali. Dlouhou dobu jako by se nic nedělo, vládní představitelé ujišťovali, že je vše v naprostém pořádku, nikdo nenařídil karanténu navrátivším se z problematické Chorvatska. Hlavně nikomu nekazit dovolenou. Vždyť je zasloužená, když jsme se na jaře tak trápili, že?

Nelichotivé srovnávní s Německem

Stačilo pak prvních pár zářijových dní a vše je jinak: Česká republika jen bezmocně přihlíží strmému nárůstu lidí nakažených koronavirem. Hygienické stanice přestaly stíhat a jen se čeká, kdy se hrozivá čísla začnou projevovat také v závažných případech, které potřebují hospitalizaci, případně rovnou ventilaci.

Česká republika je aktuálně nejhůře z celého regionu střední Evropy a patří k nejhorším i z hlediska celé Evropské unie. Výmluvné je zejména porovnání s osmkrát lidnatějším Německem. Zatímco Česká republika zaznamenala za čtvrtek 1382 nových případů, v Německu to bylo jen nepatrně více, a sice 1484 případů. Dodejme, že i Němci velmi pečlivě testují, a tak není možné zopakovat mantru vládních politiků, kteří vyšší čísla svádějí na lepší testování.

V rámci EU jsme potom na nelichotivém pátém místě, kdy na 100 obyvatel připadá 75,9 případu. Před nám už jsou jen Španělsko, Francie, Chorvatsko a Rumunsko.

Jako Itálie na vrcholu

Právě tato statistika vzbuzuje značné obavy. Obdobná čísla nakažených na sto tisíc obyvatel totiž vykazovala například Itálie na vrcholu první vlny epidemie. Tehdy se mnozí divili, jak je možné, že to Italové tehdy takovým způsobem nezvládli. Dnes se můžeme na vlastní kůži přesvědčit, jak rychle se koronavirus dokáže vymknout z rukou, a to tak, že už jeho pádění zachytíte jen velmi obtížně.

Bohužel se zdá, že jsme se dostali na exponenciálně rostoucí křivku. Proto také biolog Jaroslav Flegr vyzývá vládu, aby okamžitě zavřela školy a epidemiolog Roman Prymula varuje, ať se za dva týdny připravíme na horší věci, než které jsme viděli v rámci první vlny epidemie.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments