Český trh práce je vtip, tvrdí ekonom. Firmám zoufale chybí lidi a musí zdražovat. Stát na druhé straně platí lidi, kteří nepracují

Navzdory očekáváním se nepotvrdilo, že by v České republice vzrostla nezaměstnanost. Ta se stále drží na rekordně nízkých hodnotách, které by ještě před pár lety byly považovány za fantastické, a to navzdory rok zavřené části ekonomiky a nejrůznějším omezením.

Ve skutečnosti stále klesá počet volných uchazečů o práci. Jejich počet už klesl pod 300 tisíc. Volných pracovních míst je přitom více. I kdyby tak všichni nezaměstnaní hledající práci nastoupili do těchto volných pozic, stále by potřebu české ekonomiky nezaplnily. A to jsme teprve před otevřením větší části sektoru služeb. Jakmile se ve větší míře otevře gastronomie, dá se očekávat, že podniky začnou znovu najímat kuchaře či obsluhující personál. Kde je vezmou, to už je otázka.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy připomíná český trh práce špatný vtip. “Počet uchazečů o práci klesl pod 300 tisíc. Je nižší než za všechny měsíce období od června 1998 do května 2017. Ve stavebnictví zoufale chybí lidi, budou tedy chybět i byty (a dále zdraží), stát přitom na dluh platí lidi, kteří nepracují,” uvedl Kovanda na svém twitterovém účtu.

Svými slovy říká, že trh práce v České republice příliš nefunguje. Jeho velká část je totiž stále na různých formách podpory. Je přitom veřejným tajemstvím, že některá místa by bez této státní podpory zanikla. V takovém případě by se přitom tito lidé mohli přemístit do sektorů, kde je po nich poptávka. Takto ale zůstávají zakonzervovaní někde, kde už pro ně není práce, a to vše ještě za peníze ostatních daňových poplatníků. Jakmile podpora skončí, velká část takových míst zanikne.

Ekonomika přitom tyto lidi mohla absorbovat přirozeně a postupně. Po ukončení koronavirových podpor hrozí, že se na trh práce vyvalí velké množství propuštěných najednou.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments