Chaos snad skončí. Vojtěch chce sjednotit covidová pravidla, bude to znamenat změny v běžném životě

Postupné zavádění doplňkových pravidel v průběhu rozvolňování vedl k nebývalému chaosu, v němž se vyzná jen málokdo. Zejména využívání nejrůznějších služeb nebo vstup na akce podléhá odlišným pravidlům v podobě nutnosti předložit či nepředložit různé typy testů.

Pokud chce jít například do restaurace, vztahují se na vás jiná pravidla, než když míříte na kulturní akce či do bazénu. To by se mělo změnit, jak plánuje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Jsme v situaci, kdy asi nemá smysl pravidla zpřísňovat. Zřejmě to bude tak, že se bude možné všude prokázat všemi třemi variantami: laboratorními testy, samotesty i potvrzením od zaměstnavatele,” uvedl Vojtěch pro server Lidovky.cz.

Jednotná pravidla se pak budou vztahovat na všechny povolené aktivity, ať už jde o sport, kulturu nebo služby. Zůstane snad jediný rozdíl. Zatímco v případě návštěvy divadel či sportovních utkání musí předložené testy kontrolovat organizátoři či provozovatelé, v případě restaurací jsou kontroly na hygienických stanicích. “Na akcích, kam si kupujete vstupenku, a máte tedy regulovaný vstup, chceme ponechat odpovědnost a kontrolu na pořadatelích,” upřesnil ministr zdravotnictví.

Nezávisle na tom chce ministerstvo zdravotnictví omezit množství testů, které stát nyní občanům proplácí. V červnu totiž přibyla možnost nechat se dvakrát měsíčně zdarma otestovat metodou PCR. Teď by ministr rád ubral dva antigenní testy měsíčně. Nový model tak bude 2+2.

Vojtěch nicméně ujišťuje, že bychom se neměli dostat do stavu, kdy stát bude testy po občanech na různých místech dále vyžadovat, ale zároveň zastaví možnost nechat se zdarma otestovat zcela za účelem posílení atraktivity očkování.

Foto: Úřad vlády ČR

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments