Choroba X. Nový patogen bude smrtelnější než koronavirus, varují vědci

Kromě virů eboly, ziky a korony varuje tento rok Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své zprávě také před takzvanou “chorobou X”, jak informuje britský list Daily Mail. Podle expertů bude tato nemoc smrtelnější než covid-19.

Vědci označují všechny budoucí infekční nemoci jako “choroby X”. Jsou to takové, proti kterým není možné přijmout konkrétní preventivní opatření, protože není známé, jak se budou nové patogeny chovat.

Odborníci nicméně varují, že virus, který zřejmě bude smrtelnější než koronavirus, může vyvolat ještě ničivější pandemii a znovu a na dlouhou dobu uzavřít restaurace, obchody a znemožnit cestování. Podle vědců v současnosti silně narůstá hrozba neznámých a těžko léčitelných infekcí, které se mohou přenést na člověka.

Vědci se domnívají, že by svět mohl čelit novému smrtícímu viru každých pět let. Je to přitom především vina samotného lidstva. V posledních letech extrémně zrychlilo odlesňování, a to jak v Asii, tak v Jižní Americe. Tím se zmenšuje životní prostor pro zvířata a zvyšuje se riziko přenosu infekcí na lidi.

Profesorka Lidia Morawska z Queensland University of Technology v rozhovoru pro server Daily Star prohlásila, že lidstvo se musí poučit z epidemie koronaviru a do budoucna se připravit na další viry. Je třeba výrazně zlepšit ventilační systémy ve veřejných budovách, aby se zabránilo šíření viru.

Covid není první pandemií v historii lidstva, a proto se nedá očekávat, že budou tou poslední, to by bylo naivní. Pokud bychom teď investovali do lepší ventilace, ušetříme miliardy,” uvedla profesorka Morawska. “Lockdown byl nejtvrdší lekcí, jakou jsme si mohli představit. Ale je to lekce, kterou rychle zapomeneme, jakmile se svět vrátí do normálu.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments