Chystají se pěkné věci. Norma Euro 7 zastaví váš vůz na dálku

Aplikace nové emisní normy Euro 7 se nezadržitelně blíží a my stále sčítáme co všechno bude znamenat. Původně jsem předpokládal, že půjde hlavně o krusádu proti spalovacím motorům. K těm je ale Euro 7 nečekaně mírná a zdá se mi, že hůře na tom budou majitelé určitých typů hybridních automobilů. Tedy vozidel, díky kterým celé ekošílenství vlastně začalo. Tvrdé kladivo EU dopadlo i na ně. Majitelům hybridů hrozí téměř stejné nebezpečí jako nám, vyznavačům tradičních pohonů.

Ekologie je chvályhodná, ekošílenství by mělo být trestné

Autor článku skutečně nemá nic proti ušlechtilé snaze o zlepšení životního prostředí na Zemi. Ostatně je jen na nás, jak jí předáme našim potomkům. Jen se obávám, že to bylo uchopeno za špatný konec. Zatímco Evropa tvrdě zbrojí proti fosilním palivům a snaží se téměř o likvidaci celého ekonomického odvětví, jiné země podobné snahy nevyvíjejí. Přiznejme si, že Evropa není největším znečišťovatelem světového ovzduší. Nezapomínejme na Indii, Čínu, Rusko a celou Afriku, které si výstřelky v podobě normy Euro 7 nechtějí, nebo nemohou dovolit.

Cesta je dlouhá a trnitá

Termín zavedení normy Euro 7 byl pevně stanoven na rok 2025. I přes veškerou snahu zastavit, nebo alespoň zpomalit nerozumně rychlý přechod od spalovacích motorů k elektromobilitě, to zatím nevypadá, že by se cokoliv změnilo. Odpor proti tomu vyjádřil i ministr dopravy Martin Kupka na setkání s eurokomisařem Thierry Bretonem, známým fanatickým propagátorem elektromobility. Cesta k ještě šetrnějším autům musí být sjízdná a nepoškozovat evropský autoprůmysl a bez zásadních sociálních dopadů na společnost” míní ministr. To přímo souvisí i s novou normou Euro 7, která skrývá nečekaného čertíka v krabičce.

Foto: Shutterstock

Problém pro plug-in hybridy?

Euro 7 totiž lišácky myslí na plug-in vozidla. Tedy na auta které mohou jezdit jak na spalovací tak alternativní pohon. Na stole je totiž také vznik bezemisních zón, tedy oblastí, kam se vozidlo se spalovacím pohonem prostě nepodívá. Jak ale zajistit, že podobný hybrid bude oblastí skutečně projíždět na alternativní pohon? Navrhované řešení je jednoduché a vskutku orwellovské. Řízený monitoring těchto vozidel. Vysvětlíme si to v praxi.

Plug-in hybridy vyrobené po roce 2025 bude v sobě mít monitorovací zařízení, které zkoumá na jaký pohon vozidlo momentálně jede. Pokud se vozidlo dostane do bezemisní zóny a pojede na spalovací pohon, namontovaný systém ho jednoduše zastaví. Dokonce bude možné zjistit, v jakém stavu nabití je baterie vašeho plug-in hybridu a jestli umožňuje další, bezemisní kilometry. Není mi úplně jasné kdo a kde bude celou věc řídit ale jedno je jisté. Pandořina skříňka podobného monitoringu obyvatel by neměla být otvírána. Lidé by pak snadno mohli dojít k názoru že evropské peníze za to nestojí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Euractiv, Denik

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments