Konec nejoblíbenějšího auta obyčejných Čechů. Vyplatí se ho dál vyrábět?

Nad malými a relativně levnými vozidly se pomalu smráká a vše naznačuje tomu, že směřují ke konci výroby a prodeje. Malá naděje na spasení této části trhu nových vozů tu zatím stále je. Konečná podoba normy Euro 7 není tak přísná, jak se původně očekávalo. I tak se výrobci nových vozů zkoumají, která auta bude ještě rentabilní vyrábět. Ustojí oblíbené modely Fabia, Scala či Kamiq i kritický rok 2025?

Euro 7 je plné novinek

Právě s rokem 2025 je totiž nová norma Euro 7 spjatá. Od 1. července 2025 začnou pro výrobce osobních vozů platit zpřísněná emisní pravidla. A dva roky později, od 1. července 2027, budou muset požadavky Euro 7 splňovat i nová přepravní vozidla, jako dodávky, náklaďáky a autobusy. Je velmi překvapivé, že norma Euro 7 se bude částečně týkat i osobních a nákladních elektromobilů.

Asi nejvíce zasáhne norma Euro 7 výrobce vznětových motorů, protože norma Euro 7 omezuje emise oxidů dusíku ze současných 80 mg/km na 60 mg/km, což je momentálně norma Euro 6 pro benzínové motory. Prodloužil se také nájezd a životnost, během které musí hnací ústrojí dodržet novou normu. Nová vozidla budou navíc disponovat systémem pro sledování emisí, takže bude možné kdykoliv zkontrolovat, zda vozidlo stále splňuje danou emisní normu.

Foto: Shutterstock

Malá auta v ohrožení?

Podle Evropské komise nebude přizpůsobení aut normě Euro 7 znamenat příliš velkou finanční zátěž. Náklady se průměrně mají pohybovat pouze kolem 120 Euro u osobních aut a 2600 Euro u nákladních. Náklady za za zavedení nové normy ale zřejmě ponesou kupující, logicky. Ačkoliv tedy oblíbené modely českých klientů, hlavně Fabie a Kamiq, na evropských trzích ještě nějaký čas vydrží, budou prostě opět o kus dražší. Návrat nejoblíbenějšího vozu Fabia Kombi to ale určitě neznamená. Utěšující je, že relativně dobře to vypadá i pro naftové pohony, pokud se výrobci stihnou vypořádat s přísnější, ale ne ničivou emisní regulací.

Foto: Shutterstock, zdroj: AutoEvolution, EC.Europa

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments