Čína se na olympiádě obává masakru v hokeji. Hráči, kteří umí sotva bruslit, by mohli dostat i 100 gólů

Na blížících se Zimních olympijských hrách v Pekingu se schyluje k velkému masakru na ledové ploše. Za normálních okolností by v hokeji extrémně slabá Čína v této soutěži vůbec nestartovala, ovšem domácí tým má účast zaručenou. Nejen Číňané, ale i Mezinárodní hokejová federace (IIHF) se obávají obrovské blamáže. Čína má totiž ve skupině vskutku náročné soupeře v podobě Kanady a USA. Čínský tým by podle odhadů mohl v těchto dvou zápasech dostat stogólovou nakládačku.

Celá záležitost má poněkud komplikované pozadí. Domácí tým sice nemá automaticky zaručenou účast mezi dvanáctou mužstev, které v hokejovém turnaji startují. Když se však před několika lety rozdávaly karty, vycítila IIHF příležitost. Jak známo, hokej není zrovna globálně oblíbeným sportem a právě v Číně má jen minimální tradici. Hokejová federace se proto s Číňany dohodla ve stylu “na turnaj vás pustíme, vy se budete snažit a hokej náležitě zpopularizujete”. Ostatně, vzpomeňte na návštěvu Jaromíra Jágra po boku prezidenta Miloše Zemana u čínského prezidenta. Zeman musel Jágra složitě představovat, zatímco k fotbalistovi Pavlu Nedvědovi se každý hrnul sám.

Součástí tohoto “obchodu” však byla i jedna podstatná věc. Čína měla zajistit to, aby byla na turnaji alespoň trochu důstojným soupeřem. Pochopitelně nikdo nečekal, že bude hrát o vítězství s Kanadou nebo Českou republikou, ale šlo o to, aby si země, ale i mezinárodní hokej neuřízli ostudu.

Jenže půl roku před olympiádou je situace zoufalá. Podle informací deníku China Sports Insider je stav národního týmu extrémně špatný. Ukázalo se, že naučit se pořádně hokej není otázkou několika málo let. Hráči si sice jakž takž osvojili bruslení, jenže hokej je velmi komplexní sport, ve kterém jsou třeba zautomatizované návyky, instinkty či kolektivní myšlení. Číňané jsou přitom v kolektivních sportech obecně podprůměrní, zatímco vynikají v řadě individualistických disciplín.

Hokej sice v Číně postupuje kupředu a mládežnické výběry už sem tam něco uhrají. Jenže tým dospělých, který za sebou nemá prakticky žádný vývoj, je na tom skutečně bídně. Dle žebříčku IIHF mu patří 33. místo na světě, a to za takovými zeměmi, jako jsou Španělsko či Nizozemsko, které na žádném hokejovém šampionátu nikdo nikdy neviděl.

Nedokážu dostatečně důrazně vysvětlit to, jakou katastrofou by pro Čínu mohlo být, kdyby se proti týmu, který se teď chystá na olympiádu, postavil Connor McDavid a spol. Jeden z hokejových trenérů mi řekl, že to bude hrozný masakr. Podle něj by se celkové skóry ze zápasů proti USA a Kanadě mohlo pohybovat kolem 0:100,” uvedl Mark Dreyer ze serveru China Sport Insider. “Kdyby Kanaďané hráli se dvěma hráči bez brankáře, stejně by proti nim v pohodě vyhráli.

IIHF v obavách před masakrem nabídla, že ohne svá pravidla a umožní Číně rychlou naturalizaci hráčů. Za normálních podmínek je zapotřebí, aby hráč v zemi nastupoval alespoň dva roky. Takto bude možná okamžitá naturalizace. Její proces už rozjel čínský klub Kunlun, který hraje ruskou Kontinentální hokejovou ligu. Jenže Čínská hokejová asociace se s klubem ze záhadných důvodů rozhádala a jednání o využití jeho hráčů, kteří už jsou naturalizováni nebo jsou v tomto procesu, se zadrhla. Čína přitom trvá na tom, aby naturalizováni byli jen takoví hráči, kteří mají alespoň minimální spojitost se zemí. Jenže všichni takoví už jsou nějakým způsobem zaháčkováni v Kunlunu.

Mezinárodní hokejová federace tak uvažuje o tom, že by z Čínu z turnaje nakonec vyřadila, aby předešla blamáži. “V tuto chvíli existuje jedno jediné rozumné řešení. Čínu z turnaje vyřadit a její místo dát nejlepšímu týmu z kvalifikací, který se na olympiádu nedostal,” uvedl na Twitteru Szymon Szemberg, předseda Evropské asociace hokejových klubů.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments