Čína vyhrožuje přímo předsedovi Senátu Vystrčilovi. Premiér to nechce nechat jen tak

Předseda Senátu Miloš Vystrčil nakonec skutečně odletěl na Tchaj-wan, kam chtěl zamířit už jeho předchůdce Jaroslav Kubera, který však začátkem roku zemřel. Už dopředu bylo z reakcí Číny jasné, že tato země cestu vysokého českého představitele na své “odštěpenecké území” neschvaluje. Bylo jen otázkou, k jakým krokům se v důsledku státní návštěvy Vystrčila v Tchaj-peji uchýlí.

Hrozba přímo pro Vystrčila

A jen co Vystrčil odletěl se zdá, že to bude opravdu těžký kalibr. “Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,” uvedl sám čínský ministr zahraničí Wang I, který je momentálně na návštěvě sousedního Německa. Jeho prohlášení zveřejnila agentura Reuters. Neuvedl však, co by tyto výhrůžky měly konkrétně znamenat.

Na diplomatickém poli jde o zcela neortodoxní vyjádření, které přitom nesměřuje na Českou republiku jako takovou, ale přímo na osobu předsedy Senátu Vystrčila. Pod obrovským tlakem Číny přitom byl už právě Jaroslav Kubera, přičemž se spekuluje o tom, zda velké psychické vypětí nemělo vliv na jeho srdeční selhání.

Podle šéfa čínské diplomacie Wanga I je zpochybňování zásad jedné Číny závažným přečinem, který znamená “znepřátelit si 1,4 miliardy Číňanů”. Jeho země prý nebude takto otevřenou provokaci předsedy českého Senátu a protičínských sil, které ho podporují, tolerovat.

Mě samozřejmě to prohlášení mrzí, protože zasahuje do vnitřních záležitostí České republiky. Jsme svobodná země, která má zájem mít dobré vztahy se všemi, a já věřím, že tomu tak bude i přes to prohlášení,” uvedl Miloš Vystrčil v prohlášení k novinářům.

Čína se ocitla za hranou

Čeští politici přitom měli z Vystrčilovy cesty na Tchaj-wan skutečně velké obavy. Důrazně se proti ní vyslovil prezident Miloš Zeman, který aktivně koordinoval své kroky s čínskou ambasádou, aby cestě Kubery a následně Vystrčila zabránil. Negativně se k dráždění Číny vyslovil také premiér Andrej Babiš.

Přesto však česká vláda nechce nechat výroky Číny jen tak bez povšimnutí. Podle premiéra Andreje Babiše půjde na kobereček čínský velvyslanec v Praze. “Co se týče těch slov, očekávám, že čínská strana nám je vysvětlí. Cesta má samozřejmě dopady na vztahy s Čínou, ale myslím, že toto je již za hranou,” dodal ministr zahraničí Petříček. “Já se proti tomu rozhodně hodlám ohradit. Je to naše záležitost. Kontinuálně prosazujeme naši politiku, která je k Tchaj-wanu jasně stanovena. My jsme si vyhradili právo, že v technických oblastech chceme s Tchaj-wanem spolupracovat.

Foto: Senát ČR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
68 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments