Sklízíme plody Zemanova patolízalství. Politici komentují výhrůžky Číny na adresu předsedy Senátu

V česko-čínských vztazích právě vybuchla bomba. Tak by se daly označit čínské reakce poté, co předseda Senátu vycestoval na Tchaj-wan, který Číňané vnímají jako své území a odmítají, aby ho ostatní státy uznávaly, byť třeba jen tím, že ho navštíví jejich vysocí představitelé.

Nejprve patolízalství, pak výhrůžky

Přimějeme ho zaplatit vysokou cenu za jeho krátkozraké chování a politický oportunismus,” prohlásil dokonce samotný ministr zahraničí Číny, kterého obvykle menší země typu České republiky nechávají chladné. Na jeho reakci je ale jasně patrné, jak moc Miloš Vystrčil svou cestou šlápl do vosího hnízda. Čína neváhá vyhrožovat dokonce jemu samotnému, nikoliv České republice jako takové, byť ani tu zřejmě neminou odvetná opatření.

Čínské výhrůžky nenechaly chladnými ani české politiky. Reakce vlády je zatím opatrná, ale diplomaticky poměrně rázná: ministr zahraniční Tomáš Petříček si předvolal na kobereček čínského velvyslance v České republice, který bude muset vysvětlit, jak Číňané své výhrůžky míní.

Opoziční politici si už brali menší servítky. Podle některých z nich teď Česko pouze sklízí plody politiky Miloše Zemana, který byl v minulých letech k Číně nebývale servilní. Sliboval si od toho mimo jiné masivní čínské investice do české ekonomiky, které však nikdy nepřišly. “Sklízíme plody patolízalství prezidenta, premiéra a ministrů na letišti, kteří vytvořili dojem, že si k nám Čína může dovolit vše,” uvedla k tomu předsedkyně TOP 09, Markéta Adamová.

Předseda ODS Petr Fiala zdůraznil, že cesta není myšlena vůči nikomu nepřátelsky a že čínské výhrůžky pouze problematizují vzájemné vztahy, které už jsou tak poměrně narušené.

K celé situaci se vyjádřil také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ten však jako jeden z mála nekritizoval čínskou reakci, ale akci, která k ní vyprovokovala. Provokativně přitom zmínil odkaz Václava Havla, jehož politiku právě Zeman rád kritizuje. “Česká republika vedla od dob prezidenta Václava Havla směrem k zahraničním partnerům politiku komunikace. Nyní jsme se dostali jako jediní v Evropě na cestu konfrontace, která roztáčí spirálu nepřátelských aktů a prohlášení. Není to dobrá zpráva pro budoucnost,” uvedl na Twitteru Ovčáček.

Foto: Freepik
Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments