Co s hosty, kteří nebudou mít test? Restauratéři dostali od Arenbergera dobrou radu

Jak hosté, tak restauratéři už se nemohou dočkat pondělka, kdy budou moci po dlouhé době oficiálně otevřít alespoň formou zahrádek. Má to ale háček, který radost z rozvolnění citelně kazí: lidé totiž musí předložit negativní test nebo očkovací průkaz, aby si mohli zážitek z návštěvy zahrádky užít.

Občané pochopitelně namítají, že to v podstatě zabraňuje spontánním návštěvám restauračních zařízení. Hospodští se potom po právu ptají, jak mají na často velmi frekventovaných zahrádkách tyto podmínky vymáhat.

V mimořádném opatření ministerstva zdravotnictví je uvedeno, že restauratér nesmí hostovi bez negativního testu nebo očkování umožnit samotný vstup na zahrádku. Už to samo o sobě bude velmi obtížně proveditelné, protože zahrádky jsou většinou bez trvalého dohledu a hosté ke stolům usedají sami.

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera to tedy bude vypadat poněkud jinak. Podle něj je nutné, aby obsluha testy kontrolovala, protože je za chod restaurace zodpovědná. Upozorňuje však, že repertoár možných postupů je velmi omezený. “Pokud tam bude vzájemná kooperace, tak se určitě na tom místě dohodnou. On určitě nemůže udělat žádné sankce, to znamená, že by toho hosta vyhodil. Ale může na něj působit tak, že ho třeba neobslouží, ale to už je spíš na rozhodování těch jednotlivých svazů,” uvedl Petr Arenberger na tiskové konferenci.

Podle těchto slov ale situace může zajít tak daleko, že zahrádku obsadí lidé bez testu, s nimiž hostinský nic nezmůže, pouze je odmítne obsluhovat a připraví tak sám sebe o zisk.

Většina restauratérů nicméně přiznává, že to s kontrolou nebude nikterak přehánět a vše bude probíhat víceméně “na dobré slovo”. Ostatně, už dnes je řada zahrádek napůl či zcela otevřených, byť neoficiálně. Policie proti tomu přitom až na výjimky nepostupuje.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments