Co značí barevné pruhy a tečky na pneumatikách. Řidiči stále tápou v tom, k čemu jsou určeny

Možná jste si někdy všimli barevných pruhů a teček na nových pneumatikách. A často také jsou tyto pruhy na každé gumě jiné. Víte ale k čemu podobná znační slouží? Objevují se i různé bizarní teorie, ale skutečnost je velice prostá.

Můžeme vám rovnou prozradit, že tato značení má největší význam hlavně pro výrobce pneumatik a jejich distributory. Podobných pruhů různých barev bývá na povrchu gumy vícero a mají i různé barvy.

Ačkoliv podobná značení vypadají důležitě, pro běžného uživatele nemají skoro žádný význam.

Barevné proužky označují výrobnu

Barevné pruhy slouží hlavně výrobcům a distributorům. Ačkoliv jsou gumy od jedné značky, mohou být vyrobeny v různých fabrikách stejného výrobce. A proto je nutné jednotlivé pneumatiky rozlišit.

Je to důležité například z důvodu přímé kontroly kvality. Pokud dojde v jedné továrně k výrobní chybě, je velice snadné pneumatiky z této linky stáhnout z trhu. Prodejci a distributoři podle barevného značení rozliší pneumatiky, které mají vyřadit z prodeje. Takže nemusíte mít obavy z rozdílných pruhů na nových pneumatikách. Sada je bezpečná a pneumatiky jsou stejné. To v případě pruhů.

Barevné tečky mají funkci o trošku jinou. Všechny nově vyrobené pneumatiky musí samozřejmě projít přísnou výstupní kontrolou. To znamená hlavně zkouškou vyvážení a excentricity (odchylnosti). I přes veškeré snahy není možné vyrobit každou pneumatiku naprosto identickou. Barevné tečky ukazují, kde je pneumatika nejtěžší, případně nejlehčí. To slouží hlavně při montáži pneumatiky. Díky tomuto označení nemusí mechanik gumy znovu vyvažovat a kontrolovat. Navíc tak i přesně ví, kam se má umístit nezbytný ventilek.

Foto: Freepik

Co barevné pruhy napoví obyčejnému smrtelníku?

Nám, běžným uživatelům, mohou pruhy napovědět alespoň jednu zásadní věc. Díky podobným pruhům si můžeme ověřit, zda je pneumatika skutečně neopotřebená. Pruhy se sjíždějí opravdu velice rychle. Takže pokud vám někdo nabízí úplně nové “nepoužité” pneumatiky, které nemají proužky, pravděpodobně se už na nich někdo proháněl.

Foto: Shutterstock, zdroj: autorský komentář, tires-easy, tuningblog

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments