Okolo Země obíhá ještě druhý Měsíc. Jeho dráha je velmi zvláštní

To, že některé planety, třeba Saturn a Jupiter, mají více měsíců, je již známý fakt. Jste si ale vědomi, že i naše planeta na určitou dobu pravděpodobně získala svůj další měsíc? Astronomové jsou k těmto výrokům poněkud skeptičtější. Toto další těleso raději spíše označují jako kvazisatelit. Bohužel je toto těleso doposud málo prozkoumáno, proto se s určitostí nedá nic potvrdit a ani vyvrátit.

Je třeba se obávat?

Tento Zemi blízký asteroid byl pojmenován Kamo´oalewa. Tak jako Země, i on obíhá Slunce a drží se poblíž dráhy, avšak nesleduje tu tradiční. Po trajektorii spíše krouží lidem dosud nepoznaným způsobem. Vzdálenost asteroidu od Země může být až stokrát větší, než v jaké vzdálenosti je nám známý Měsíc. A kvůli této rozsáhlé vzdálenosti pro Zemi nepředstavuje hrozbu.

Původ

Kamo´oalewa je nám znám již od roku 2016. Podařilo se zjistit jeho velikost, jedná se o pouhých přibližných 50 metrů, tudíž v porovnání s jinými planetami, asteroidy či skutečným Měsícem, se jedná skutečně o prostorově malé těleso. Vědci se přiklání k teorii, že Kamo´oalewa byl kdysi součástí opravdového Měsíce. Je určitá pravděpodobnost, že po srážce Měsíce s jiným asteroidem se tato část oddělila a od té doby putuje vesmírem.

Foto: Shutterstock

Potulující se asteroidy

Měsíc má zcela viditelné krátery, proto je možné, že po vesmíru koluje více takovýchto asteroidů. Jelikož se ale jedná o pohyblivá tělesa, i Kamo´oalewa se kolem Země nebude zdržovat navždy. Vědci odhadují dobu přibližných 300 let před tím, než se od Země zase odvrátí.

Můžeme čekat další?

S tímto druhým měsícem vyvstává otázka, zda může Země v budoucnu očekávat další. Jelikož jsou to tělesa malá a velice rychle se pohybující, dosud nebyly šance je důkladně prozkoumat a určit více podrobností.

Aniž bychom si to možná tolik uvědomovali, lidský život v mnohém na Měsíci závisí. Bez něj by mohlo dojít k narušení stability zemské osy a tím pádem k teplotním výkyvům, které nelze zcela vyhodnotit.

Foto: Shutterstock, zdroj: inverse, interestingengineering

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments