Covid-19 hravě skolí i mladé a zdravé. Nemůžete se nadechnout a kašlete plicní tkáň, popisují pacienti z druhé vlny

Nemoc Covid-19 má širokou škálu projevů, což je také jedním z důvodů, proč je o tolik nebezpečnější než běžná chřipka, s níž se občas nesprávně srovnává. Napadá různé orgány a je v tomto ohledu nevyzpytatelná. Podle lékařů, kteří se dnes potýkají s druhou vlnou, se nemoc chová jinak než na jaře.

Když se nemůžete nadechnout

Už nějakou dobu přitom neplatí teze, že by Covid-19 způsoboval problémy zejména starším osobám. U nich je jen pravděpodobnější, že trpí ještě nějakou další chorobou nebo nedostatečností, která jejich stav může zhoršit. Lékaři z českých nemocnic však popisují příklady devadesátiletých seniorů, kteří nemoc přestáli relativně dobře, zatímco ve stejné době museli bojovat o život mladých sportovců bez přidružených chorob.

Covid-19 se tedy mladým a jinak zdravým lidem nevyhýbá, o čemž svědčí příběhy několika z nich. “Kolem 15. září mi začalo být špatně, ale bez horečky, měla jsem spíš rýmu a lehký produktivní kašel. Praktická lékařka mi doporučila paralen a kapky do nosu,” popsala pětatřicetiletá Veronika svůj příběh idnes.cz. Vzhledem k tomu, že pracovala z domova, mohla zůstat v posteli, ale její stav se začal rychle zhoršovat. Horečky vyšplhaly až na 38 stupňů a nedaly se srazit ani léky.

Po telefonu tak zavolala svou lékařku, která jí doporučila volat okamžitě záchranku. Trpěla totiž dušností, tlakem na hrudi a nemohla se pořádně nadechnout. V nemocnici jí pak provedli test na koronavirus, který byl pozitivní. Následně dostala kyslík, infuze na sražení vysoké horečky a antibiotika. V nemocnici strávila celkem šest dní, ale stále doléčuje zápal plic. I po několika týdnech říká: “Pořád mám pocit dušnosti při námaze, takže sotva dojdu na nákup.

Vykašlávání tmavého hlenu, který mohl být plicní tkání

Čtyřiačtyřicetiletý Petr měl zkušenost s koronavirem ještě ostřejší. Nejprve pocítil ztrátu čichu a chuti a následně se přidaly také horečka se zimnicí. “Pak se rozjel kašel a zhruba den před převozem do nemocnice nekonečné zvracení. Nejhorší byl boj s horečkou, nezabíral žádný prášek. Přes den mi teplota klesla třeba na 37,5 stupně, ale večer vždy zase vylezla přes 38 a v noci mě budilo i 39 stupňů a zimnice. Spal jsem třeba hodinu každý den a modlil se, ať už to přejde,” popisuje Petr.

Namísto postupného zlepšování se kašel ještě horšil a došlo dokonce k vykašlávání tmavého hlenu, což podle lékařů mohla být plicní tkáň. Nebylo zbytí: Petr musel do nemocnice. Tam strávil osm dní, kde ho léčili nejen antibiotiky, ale také remdesivirem. Změnu k lepšímu pocítil až čtvrtý či pátý den.

Dnes už je z nejhoršího venku, ale stále ho trápí únava a při pokusu o hluboký nádech se rozkašle. Pořád se mu také nevrátil čich a chuť. “Podle lékařů se mi může chuť a čich vracet několik měsíců, a stejně tak se mohu rychleji unavit. Následky nemoci budou už vždycky poznat na snímcích plic.

Vysoká horečka přišla po 20 dnech od prvních příznaků

Jednatřicetiletou Anežku postihl nebývale dlouhý průběh nemoci Covid-19. První příznaky pocítila už 11. září, kdy v České republice začalo raketově přibývat nakažených. Její průběh by se dal zpočátku označit za lehký, kdy ji trochu škrábalo v krku a měla kašel a rýmu. Přidala se i horečka, ale trvala jen dva dny. “Zatímco rýma po dvou dnech ustoupila, přidaly se silné bolesti a motání hlavy, ztráta čichu a chuti, bolesti kloubů a svalů,” uvedla Anežka.

Za týden se přidal kašel, který se postupně zhoršoval a kulminoval někdy kolem 13. dne od prvních příznaků. Přetrvávaly také celkové příznaky nemoci jako bolest kloubů a únava. Po dvaceti dnech se ale rozjelo peklo. Horečky stouply na 39 stupňů a doprovázela je silná nevolnost a ostré bolesti hlavy. Žádné prášky nezabíraly. “Proto jsem byla na základě urgence své obvodní lékařky hospitalizována na spádovém infekčním oddělení pro covid. Po přijetí do nemocnice jsem dostala kapačky kvůli rehydrataci. Udělali mi krevní odběr a znovu i stěr z nosohltanu. Rovněž jsem byla znovu odeslána na rentgen plic a srdce.

Horečka naštěstí po třech dnech opět ustoupila. Anežku však stále trápí bolesti hlavy a kloubů. Lékařů se ptala, zda je normální dostat se po dvaceti dnech od prvních příznaků do takového stavu. Odpověděli, že tento virus se chová zkrátka nevyzpytatelně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se na mobilních telefonech začaly šířit velmi nebezpečné aplikace. Zdá se, že Češi v tomto ohledu dojíždějí na to, že ve svých telefonech mají důležité informace, například v podobě mobilního bankovnictví, skrz které mohou přistupovat k veškerému svému majetku. Zároveň však nedokáží své telefony adekvátně zajistit proti hrozbám, případně jsou velkou hrozbou sami, jelikož do telefonu instalují neověřené aplikace. Potká vás to kdykoliv Právě to je teď podle všeho největším problémem v rámci takzvané kyberbezpečnosti. Lidem se do telefonu dostávají speciálně upravené aplikace, takzvané bankery. Může se vám stát, že zabrousíte například na nějakou stránku, která spustí výzvu, že musíte aktualizovat svůj prohlížeč v telefonu. Pak už stačí jen kliknout na souhlas a nainstaluje se vám aplikace, která může být potenciálně velmi nebezpečná. Jakmile ji spustíte a udělíte souhlasy, které požaduje, čehož si skoro ani nemusíte všimnout, získává tato aplikace nadvládu nad vaším telefonem. “Potom už nejste jeho pánem, ale organizované skupiny si s vaším zařízením budou dělat, co je napadne,” říká Patrik Barel, který je expertem na bezpečnost v rámci mobilních telefonů a internetu. Problémy se přitom nemusí objevit hned. Obvykle nějakou dobu trvá, než se na vás dostane řada a podvodníci vás vytěží. Potom už si často ani neuvědomíte, že jste něco podezřelého do telefonu nainstalovali. Je to nový trend “Taková aplikace si v telefonu může dělat doslova, co se jí zachce. Může si na pozadí pouštět aplikace a dokonce si schvalovat přístupy či transakce, což je klíčové právě v mobilním bankovnictví,” říká odborník s tím, že si toho ani nemusíte všimnout. Podvodníci navíc mají přehled o vašem displeji, takže jim stačí počkat si, až na něj vyplníte přihlašovací údaje, které potom mohou využít. Čtěte také: Velká česká banka namíchla klienty. Ukázalo se, jak masivně je odírá na skrytých poplatcích Zdá se, že právě na tomto poli teď budou organizované skupiny působit nejvíce. Ostatně, například Česká spořitelna už varovala před aplikacemi, které se vydávají za její mobilní bankovnictví George, ale ve skutečnosti jsou podvodné a jejich cílem je pouze připravit vás o peníze. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Tlaky na zvýšení bezpečnosti dopravy na evropských silnicích velmi rychle sílí. Už nějakou dobu se připravují podrobné plány na to, jak docílit do roku 2050 naprosté absence fatálních nehod. Již v roce 2030 by se jejich počet oproti současnému stavu měl snížit na polovinu. Je tedy jasné, že změny budou muset být překotné a že se řidičů velmi výrazně dotknou. Samá omezení Na jedné straně se chystají regulace pro některé skupiny řidičů, jako jsou důchodci nebo mládež, na straně druhé potom velmi citelná opatření, která se dotknou všech. Řeší se to na úrovni celé Evropské unie, tudíž to bude platit ve všech členských státech včetně České republiky. A na jeden velký zlozvyk českých řidičů si úředníci opravdu výrazně posvítí. Nejde o nic jiného než překračování povolené rychlosti. Když vyjedete do zahraničí, zjistíte, že tam se povolených rychlostí řidiči drží mnohem více než v tuzemsku. Je to dáno mírou kontrol, ale také sankcemi, jež jsou v Česku stále velmi mírné. Problematická je především rychlá jízda v obci. Ovšem opravdu nepříjemné to začne být až ve chvíli, kdy rychlost překročíte o 40 km/h a jedete ve městě třeba devadesátkou. To se třeba na okreskách může jednoduše stát, když nedáte včas nohu z plynu. V takovémto případě můžete přijít o řidičský průkaz, i když se to často řeší jinak. Evropská unie chce ale ještě podstatně více přitvrdit. Řidičský průkaz má být odebrán už při překročení povolené rychlosti o 30 km/h. Jde sice o snížení o pouhých deset kilometrů v hodině, ovšem výsledný efekt může být opravdu nepříjemný. Ještě vám to opepří Navíc bude zavedena i další změna. Když dnes překročíte rychlost nebo uděláte podobný přestupek v jiné zemi Evropské unie, zřejmě vás to přijde draho, ale neztratíte možnost řídit ve své domovské zemi. Na tu se odebrání řidičského oprávnění nevztahuje. Brzy to však má být jinak. Záznam o odebrání řidičského oprávnění bude v kterékoliv zemi zanesen do společného evropského systému a výsledkem bude zákaz řízení po celé Evropské unii. Čtěte také: Řízení večer a v noci bude v Česku omezeno. Spousta lidí nebude smět po setmění vyjet na silnici V této souvislosti je třeba se připravit na to, že v řadě zemí budou silniční pravidla ještě přísnější, než jaký je základ chystaný Evropskou unií. Vždyť v mnoha městech se brzy bude smět jezdit maximálně 30 km/h. Pokud byste tam jeli omylem šedesátkou, přijdete o řidičský průkaz a bude se to vztahovat i na Českou republiku. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Ještě poměrně nedávno bylo českým domácnostem doporučováno, aby přešli z kotlů na tuhá paliva na plynové kotle. Ty tu s námi měly být desítky let, a to i v rámci přechodu na nízkoemisní energetiku. Nikdo totiž nepočítal s tím, že se někdo pokusí ve snaze o co nejekologičtější provoz skoncovat právě i se zemním plynem. Takhle to brzy bude Jenže přesně to se teď děje. Ačkoliv se o tom stále příliš nemluví, faktický konec plynových kotlů už je v rámci Evropské unie naplánován. Stát by se tak mělo již v roce 2029. To není zrovna vzdálený termín, jelikož to nastane za pouhých pět let. Ještě to sice není schváleno, avšak všechno k tomu směřuje. V Evropě jsme si v poslední době zvykli dávat podobné závazné cíle, byť je otázkou, co se stane, až do těchto termínů dospějeme, ale nebudeme mít hotová náhradní řešení. Termíny se pochopitelně mohou prodlužovat, ovšem když je k něčemu dopředu vydán zákaz, znamená to především to, že výrobci se na daný výrobek přestávají orientovat a pochopitelně začnou i omezovat a zastavovat jeho produkci. Pakliže tedy pojedeme na této notě, v roce 2029 žádné nové plynové kotle stejně nebudou, jelikož se již nevyrobí. V tento rok by měl začít platit zákaz jejich prodeje. Nikoliv snad přímo, ovšem zajímavou oklikou. Nesmyslná účinnost V rámci snahy o takzvaný ekologický design budou připuštěna pouze taková zařízení, která budou mít minimální účinnost 115 procent, a to namísto současných 86 %. To je hodnota, kterou plynové kotle nemohou splnit. Jednoduše tak z nabídky budou muset vypadnout. Čtěte také: Loni si koupili tepelné čerpadlo za 500 tisíc, aby ušetřili. Teď Češi litují, stát jim schválně zdražil elektřinu o desítky tisíc A jak to bude dále, už není těžké uhodnout. Nějakou dobu se ještě nechají běžet ty plynové kotle, které už jsou v domácnostech nainstalované, ovšem postupně se začne zvyšovat tlak na to, aby se i ty definitivně vyměnily za tepelné čerpadlo, navzdory tomu, že do řady domů není toto zařízení vhodné. A potom přijde zákaz, podobně jako letos s kotly 1. a 2. emisní třídy, které od září tohoto roku již nesmíte používat, a to pod hrozbou pokuty. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *