Nemocnice narážejí na své limity. Staré a nemocné už na přístroje nenapojujeme, říká lékař z Jihlavy

Experti před tím dlouho varovali a teď si tento stav podle všeho vyzkoušíme – nedostatek specializovaných přístrojů a personálu v nemocnicích. V České republice od začátku září prudce přibývá nových případů lidí nakažených koronavirem a s určitým zpožděním tato vlna dorazila také do nemocnic po celé zemi. Bylo tak jen otázkou času, kdy začnou narážet na strop svých kapacit.

Dostávají pouze opioidy

Někde už se tomu tak podle všeho děje. Jeden z lékařů jihlavské nemocnice si na Facebooku postěžoval nad tím, že už nemůže na přístroje napojovat staré a nemocné pacienty. Těm se prý podávají pouze opiáty. “V normální dobu ventilujeme na ARO maximálně pět až šest lidí. V současné době je v Jihlavě deset nakažených pacientů na dýchacích přístrojích a k tomu jsou ventilováni i necovidoví pacienti. Staré a nemocné nenapojujeme. Umírají v klidu na lůžku s opioidy,” uvedl tento lékař na svém facebookovém profilu. Na příspěvek upozornil server tn.cz.

Opiáty jsou pochopitelně jen prostředkem k utlumení bolesti a pacienty nijak neléčí. Znamená to tedy, že staří a nemocní lidé jsou odsouzeni zemřít? Podle jihlavské nemocnice k této praxi skutečně dochází, ale zatím pouze u pacientů, kterým by přístrojová podpora nezajistila zlepšení jejich stavu.

Nemocnice je přetížená

Obecně jde o pacienty, kteří jsou vlivem přidružených chorob na konci své životní cesty, jejich orgánové rezervy jsou vyčerpány. Často jsou ležící, nevnímající, bez projevů i minimálních sociálních aktivit,” uvedla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová. Na obranu svého zaměstnavatele dodává, že léčit takové lidi například pomocí umělé plicní ventilace by bylo neetické. “Takovým lidem pak je účelné nabídnout pouze paliativní léčbu zaměřenou na tlumení symptomů tak, abychom zajistili důstojný konec života.

Ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev už před několika dny upozornil na to, že zařízení, které vede, čelí náporu pacientů s nemocí Covid-19. Rozhodl se proto omezit péči tam, kde je možný nějaký odklad. “Za poslední dny nám přibylo velké množství COVID-19 pacientů, kteří potřebují plicní ventilaci a mají těžší průběh nemoci. K těmto pacientům potřebujeme nejenom přístrojové vybavení, ale také personál, který je schopný přístroje obsluhovat. Tím, že omezíme péči u výkonů, které snesou odklad, dokážeme posílit a zajistit péči tam, kde je aktuálně potřeba,” uvedl Velev.

Hlavní nápor covidových pacientů ale nemocnice, a tu jihlavskou nevyjímaje, teprve čeká. Pokud už teď narážejí na své limity, může být situace brzy kritická.

Foto: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments