Covid s námi zůstane navždy a Flegr šíří bludy. Primářka z Bulovky promluvila racionálně o koronaviru

Obavy z koronavirové infekce v posledních dnech značně vzrostly, a to jak na straně veřejnosti, tak i vlády. Ta poté, co se snažila nic příliš neomezovat, přistupuje k prvním opatřením, která budou mít pro podnikatele opět závažné ekonomické důsledky. Někteří odborníci přitom šíří zprávy, ze kterých se tají dech a do několika týdnů slibují vyšší tisíce nakažených a přeplněné nemocnice.

Věcný pohled na koronavirus

Naopak na straně těch, kteří k epidemii přistupují velmi racionálně a odmítají šířit nejrůznější předpovědi, patří primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí z pražské Nemocnice Na Bulovce, Jana Roháčová.

Podle ní v současné době nemá smysl uzavírat ekonomiku, protože tím vlastně nic moc nezískáme. Opatření mají sloužit pouze k tomu, aby se epidemie brzdila na únosnou míru. “V okamžiku, kdy se pravidla zase uvolní, k čemuž dříve nebo později dojde, bude promořování populace pokračovat. Smysl našeho návrhu je v tom, aby to bylo pomalé, ale prostě k tomu postupně docházet bude. Není možné, aby virus zmizel. To se člověku podařilo jen jednou, když se vymýtily pravé neštovice, ale to bylo jen jednou, víckrát už ne,” řekla Roháčová pro idnes.cz.

Nemocnice mají stále dostatek lůžek

“Ano, myslím si, že tady zůstane už natrvalo. Nemám důvod se domnívat, že tomu bude jinak. Ve společnosti zůstane neustále přítomen stejně jako jiné viry, ať už chřipkové nebo další. Zařadí se tak do portfolia infekčních nemocí. Zatím ale není jasné, jak se bude nadále chovat, jestli se bude měnit nebo jestli ho dokážeme dostat pod kontrolu,” řekla Roháčová. Dodala také, že tato pandemie sice překvapila celý svět, ale neměli bychom se domnívat, že tu máme podobný virus naposledy. Už za pár let můžeme být konfrontování s ještě horším biologickým nepřítelem.

Pokud jde o v dnešní době hojně citovaného parazitologa Jaroslava Flegra, který předpovídá velmi temný podzim, kdy by mohly umírat lidé po tisících, Roháčová volí rázná slova. “Pan Flegr šíří poplašné zprávy. Víc se k němu nebudu vyjadřovat.”

Podle primářky infekčního oddělení z nemocnice Na Bulovce není ani jasné to, čeho se experti bojí nejvíce, tedy, že rychle začnou docházet místa v nemocnicích. “To je spekulativní. My to nedokážeme úplně přesně odhadnout. Bedlivě se ale sledují denní nárůsty nových případů i zbývající volné kapacity v nemocnicích. Zatím ale nikde k žádnému rozšiřování kapacity lůžek na odděleních s koronavirem nedošlo. Míst je zatím dostatek.”

Foto: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments