Přírůstek nově nakažených může brzy být 8000 denně, říká Prymula. Odborníci ho zděsili

Epidemiolog Roman Prymula patří mezi ty, kdo aktuální epidemiologickou situaci v žádném případě nepodceňují. Podle něj už jsme se dostali do stavu, kdy probíhá explozivní nárůst šíření nemoci Covid-19, a to poměrně významnému. “Určité obavy mít musíme,” uvedl v televizi Prima. Když byl tázán na variantu vyhlášení nouzového stavu, prohlásil, že je na místě o tom uvažovat. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ale v Otázkách Václava Moravce zase uvedl, že nouzový stav v pondělí nenavrhne.

Bez opatření bude nakažených i více

Podle Prymuly se reprodukční číslo blíží hodnotě 1,8. Vyjadřuje počet lidí, které v průměru nakazí jeden infikovaný jedinec koronavirem. Epidemiolog vidí jako pravděpodobné, že toto číslo bude brzy začínat dvojkou. To už ale znamená velmi rychlé šíření, kdy jeden nakažený roznese koronavirus na další dva lidi. Jde pochopitelně o průměr. V populaci se totiž pohybují takzvaní superpřenašeči, kteří mohou nakazit i několik desítek lidí. Oproti tomu někteří infikovaní nenakazí nikoho.

Roman Prymula se domnívá, že čísla nakažených budou stoupat ještě minimálně týden. Pak by se měly projevit první nastavená opatření. “Tady je jisté, že my budeme stoupat někam do pásma 6 až 8 tisíc, pokud budeme provádět opatření, tak bychom to tady mohli oploštit. Pokud ta opatření nebudou, tak je jasné, že nám hrozí další nárůst,” uvedl vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Důležitá je kapacita systému

Epidemiolog souhlasí s tím, že v současné době už není tak důležité sledovat celkový počet nakažených a absolutní denní přírůstky. “Nás musí zajímat to, jakou máme kapacitu zdravotního systém. A tady to vidí každý – narůstá počet hospitalizovaných, narůstá počet závažně hospitalizovaných a to, co je klíčové, tak jsou tady i úmrtí. A to je to, co by si jeden každý měl uvědomit.” Aktuálně je hospitalizovaných 516 lidí s nemocí Covid-19. V současné době se hovoří o tom, že Česká republika má prostor pro přibližně 1500 pacientů s koronavirem, kteří potřebují intenzivní péči. Tato lůžka ale nejsou po zemi rovnoměrně rozprostřena, a tak v některých ohniscích může dojít k problémům poměrně rychle.

Co však Romana Prymulu skutečně nadzvedlo ze židle, to byli nejrůznější “odborníci”, kteří se ke koronavirové epidemii vyjadřovali, ačkoliv o ní mnoho nevěděli. “Já jsem trochu zděšen z toho, jak tady obrovský prostor dostávali lidé, kteří nejsou odborníci v tomto oboru. A říkali tady nějaké své vize, kdy to onemocnění není závažné, je to lehká chřipečka,” uvedl epidemiolog.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments