Statistici: do konce roku se může koronavirem nakazit 3,6 Čechů

Ústav zdravotnických informací a statistiky představil trojici modelů, které počítají šíření nemoci Covid-19 v České republice. Situace je podle všeho vážná a hrozí, že jen do konce tohoto roku se nemocí nakazí celkem 3,6 milionů obyvatel republiky. Jde o ohromující číslo, když se rozdělí mezi tři zbývající měsíce z roku. Znamenalo by to mimo jiné zcela jistý kolaps systému nemocniční péče, a to nejen pro covidové pacienty, ale pravděpodobně i pro všechny ostatní, kteří by potřebovali ošetřit nebo podstoupit operační zákrok.

Model číslo 1 – 3,6 milionů nakažených

Tento model vychází z toho, že by nebyla zavedena téměř žádná protiepidemiologická opatření, případně že by tato nezabrala. Problém tohoto modelu spočívá v tom, že počet případů v září, s nímž počítá, bude zcela jistě překonán realitou. Každopádně od října by epidemie dle tohoto modelu měla nabrat na obrátkách. V listopadu by přibylo 1,2 milionu nakažených a v prosinci dokonce 2,3 milionu. “V nemocnicích by nebylo místo pro pacienty s těžkým průběhem covidu-19 ani na běžné zákroky,” uvedl šéf zdravotnických statistiků, Ladislav Dušek.

Model číslo 2 – 586 tisíc nakažených

Zdánlivě příznivější model, ale podle Ladislava Duška stále poměrně temný scénářů. Vychází z opatření, která se nejvíce blíží tomu, co se odehrálo v České republice, tedy omezení některých společenských aktivit a dodržování hygienických opatření, jako je nošení roušek, sociální distanc a mytí rukou. V tomto modelu by vrchol přišel v říjnu, kdy by bylo zaznamenáno téměř 300 tisíc případů, což by pravděpodobně vedlo k velkému přetížení zdravotnického systému. Do konce roku by ale mohla přijít jistá úleva.

Model číslo 3 – 208 tisíc nakažených

Statistici pracují také s modelem, který by se dal – vzhledem k tomu, jak se situace začala vyvíjet – označit za pozitivní. Vychází z toho, že se vedle hygienických opatření budou omezovat také kontakty mezi lidmi, a to o polovinu. V takovém případě by vrchol přišel někdy na přelomu září a října a nedošlo by k přetížení nemocnic.

Dnes už je v podstatě jisté, že Česká republika v přijímání protiepidemiologických opatření zaspala. Na vině je Ministerstvo zdravotnictví, které – jak se dnes ukazuje – přes léto nepřipravilo dostatečně robustní systém pro trasování, testování ani reakci na vývoj situace. Aktuálně tak bohužel patříme k zemím, kde z hlediska koronavirové epidemie panuje nejhorší situace. Bude přitom velmi obtížné se z tohoto stavu vymanit.

Foto: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments