Čtenářský komentář: Pandemie strachu a hysterie

Tak lze bez nadsázky nazvat to, co právě prožíváme. A je velice smutný pohled na vládu, která si nedovedla zachovat chladnou hlavu a zcela podlehla pandemii strachu a hysterie. O to hůř pro národ, jehož vedení se místo zdravým rozumem řídí iracionálním pocitem strachu a ohrožení. Místo, aby si vláda byla vědoma toho, že její hlavní úlohou je udržet lid v klidu a zemi v chodu, panikaří, vydává zmatečné, často protichůdné rozkazy. Je nesmírně frustrující vidět ministra průmyslu, jak volá po lock downu nebo ministra školství jak odmítá otevřít školy!

Lockdown všechny ožebračí

Lidé, co si nedovedou udržet chladnou hlavu, nemají ve vládě co pohledávat. Oni jako první by měli být schopni vidět situaci s nadhledem a velkým odstupem – vždyť svými rozhodnutími ovlivňují chod celé země na dlouhou dobu dopředu. Již na jaře měli možnost si všimnout, že lock down nikoho neochrání, jen všechny ožebračí. Že roušky sice vypadají, „že se něco dělá“, ale ani ony nejsou samospasitelné. Viry prostě byly, jsou a budou, ať už se nám to líbí nebo ne.

Místo podléhání vlastnímu strachu, měla vláda vzít rozum do hrsti, říct si ano, máme tu další nemoc, podívejme se na ní blíž, ať víme, co bude zapotřebí udělat. A už dávno si mohli všimnout, že Covid, naštěstí, není černý mor, že ho 95% nemocných přežije bez úhony, že nezabíjí děti ani mladé lidi, že je nebezpečný jen v kombinaci se závažnými onemocněními, ale ta jsou smrtelná i bez něj. Dávno měla uklidnit lid a ne jej dál strašit a děsit.

Pandemie strachu a hysterie je mnohem nebezpečnější a ničivější než samotný Covid a je smutné, že to vláda nevidí nebo nechce vidět. Je tragické, že na to musí lidé přicházet sami, až když na ně tvrdě dopadají vládní restrikce, přichází o práci, jsou šikanováni nařízeními, dušeni v rouškách, omezováni v pohybu. Hrstka odvážných lékařů na situaci upozornila v otevřeném dopise vládě, ale místo aby se vůdci zamysleli nad jejich sdělením, jen se je snaží zesměšnit a zdiskreditovat.

Pojďme normálně žít

Tragikomicky působí předseda lékařské komory, který v TV ukazuje papír s absolutními čísly po týdnech rostoucího počtu úmrtí s covidem – z 18 už je to 257! Všichni se bojte! Ale že v ČR každý týden zemře cca 2000 lidí již nedodá, stejně jako věk či skutečnou příčinu úmrtí těch jeho 257 citovaných. Copak si vážně neuvědomuje, co takové jeho prohlášení udělá s národem? Nebo to ví a záměrně straší a děsí? Na obrazovce působil sám značně vyděšeně, ale nezlobte se na mě, lékař, co se nechá vyděsit jedním virem, nemá co pohledávat v čele lékařské komory!

Ze současné krize nám nepomohou roušky, lock downy, ani žádná další sebepřísnější opatření, natož očkování. Pokud se opravdu chceme z této svízelné situace dostat, nezbyde než se navrátit ke zdravému rozumu, vystříhat se emocí, oprostit se od strachu a s klidnou hlavou a odstupem se podívat na misky vah MÁ DÁTI/DAL. Na jedné misce Covid 19 oproštěný od emocí, na druhé devastace hospodářství, vztahů, kultury…. Uvědomíme-li si, že to, co nás žene do záhuby, není nic jiného než náš iracionální strach, snad se nám podaří zastavit se, zamyslet a uklidnit. Jsme všichni v zajetí démona strachu, je třeba se s ním vypořádat, nenechat jej dál ovládat naše jednání a uvědomit si, že život máme, abychom jej žili!

Přestaňme děsit sebe a okolí matematickými modely katastrofických scénářů spojených s lock downy, restrikcemi, zavřenými školami, hospodami, ničením podnikání a pojďme život normálně žít. Zbavme se strachu a znovu se zhluboka nadechněme svobody.

Petra Cihlářová

Tento komentář nevyjadřuje stanovisko redakce deníku Mix24.cz. Publikujeme ho v rámci možnosti zaslat čtenářský příspěvek, kdy má každý občan právo vyjádřit svůj názor, pokud tak činí slušně a s ohledem na platnou legislativu České republiky, mimo jiné jako ukázku, jaký pohled na věc mají sami občané.

Foto: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments