Čtenářský komentář: Pandemie strachu a hysterie

Tak lze bez nadsázky nazvat to, co právě prožíváme. A je velice smutný pohled na vládu, která si nedovedla zachovat chladnou hlavu a zcela podlehla pandemii strachu a hysterie. O to hůř pro národ, jehož vedení se místo zdravým rozumem řídí iracionálním pocitem strachu a ohrožení. Místo, aby si vláda byla vědoma toho, že její hlavní úlohou je udržet lid v klidu a zemi v chodu, panikaří, vydává zmatečné, často protichůdné rozkazy. Je nesmírně frustrující vidět ministra průmyslu, jak volá po lock downu nebo ministra školství jak odmítá otevřít školy!

Lockdown všechny ožebračí

Lidé, co si nedovedou udržet chladnou hlavu, nemají ve vládě co pohledávat. Oni jako první by měli být schopni vidět situaci s nadhledem a velkým odstupem – vždyť svými rozhodnutími ovlivňují chod celé země na dlouhou dobu dopředu. Již na jaře měli možnost si všimnout, že lock down nikoho neochrání, jen všechny ožebračí. Že roušky sice vypadají, „že se něco dělá“, ale ani ony nejsou samospasitelné. Viry prostě byly, jsou a budou, ať už se nám to líbí nebo ne.

Místo podléhání vlastnímu strachu, měla vláda vzít rozum do hrsti, říct si ano, máme tu další nemoc, podívejme se na ní blíž, ať víme, co bude zapotřebí udělat. A už dávno si mohli všimnout, že Covid, naštěstí, není černý mor, že ho 95% nemocných přežije bez úhony, že nezabíjí děti ani mladé lidi, že je nebezpečný jen v kombinaci se závažnými onemocněními, ale ta jsou smrtelná i bez něj. Dávno měla uklidnit lid a ne jej dál strašit a děsit.

Pandemie strachu a hysterie je mnohem nebezpečnější a ničivější než samotný Covid a je smutné, že to vláda nevidí nebo nechce vidět. Je tragické, že na to musí lidé přicházet sami, až když na ně tvrdě dopadají vládní restrikce, přichází o práci, jsou šikanováni nařízeními, dušeni v rouškách, omezováni v pohybu. Hrstka odvážných lékařů na situaci upozornila v otevřeném dopise vládě, ale místo aby se vůdci zamysleli nad jejich sdělením, jen se je snaží zesměšnit a zdiskreditovat.

Pojďme normálně žít

Tragikomicky působí předseda lékařské komory, který v TV ukazuje papír s absolutními čísly po týdnech rostoucího počtu úmrtí s covidem – z 18 už je to 257! Všichni se bojte! Ale že v ČR každý týden zemře cca 2000 lidí již nedodá, stejně jako věk či skutečnou příčinu úmrtí těch jeho 257 citovaných. Copak si vážně neuvědomuje, co takové jeho prohlášení udělá s národem? Nebo to ví a záměrně straší a děsí? Na obrazovce působil sám značně vyděšeně, ale nezlobte se na mě, lékař, co se nechá vyděsit jedním virem, nemá co pohledávat v čele lékařské komory!

Ze současné krize nám nepomohou roušky, lock downy, ani žádná další sebepřísnější opatření, natož očkování. Pokud se opravdu chceme z této svízelné situace dostat, nezbyde než se navrátit ke zdravému rozumu, vystříhat se emocí, oprostit se od strachu a s klidnou hlavou a odstupem se podívat na misky vah MÁ DÁTI/DAL. Na jedné misce Covid 19 oproštěný od emocí, na druhé devastace hospodářství, vztahů, kultury…. Uvědomíme-li si, že to, co nás žene do záhuby, není nic jiného než náš iracionální strach, snad se nám podaří zastavit se, zamyslet a uklidnit. Jsme všichni v zajetí démona strachu, je třeba se s ním vypořádat, nenechat jej dál ovládat naše jednání a uvědomit si, že život máme, abychom jej žili!

Přestaňme děsit sebe a okolí matematickými modely katastrofických scénářů spojených s lock downy, restrikcemi, zavřenými školami, hospodami, ničením podnikání a pojďme život normálně žít. Zbavme se strachu a znovu se zhluboka nadechněme svobody.

Petra Cihlářová

Tento komentář nevyjadřuje stanovisko redakce deníku Mix24.cz. Publikujeme ho v rámci možnosti zaslat čtenářský příspěvek, kdy má každý občan právo vyjádřit svůj názor, pokud tak činí slušně a s ohledem na platnou legislativu České republiky, mimo jiné jako ukázku, jaký pohled na věc mají sami občané.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *