Dagmar Honsová prozradila, jaké bude počasí na Velikonoce. Máme se na co těšit

Svátky jara se nezadržitelně blíží, což ze současných venkovních teplot není příliš patrné. Například v noci na dnešek padaly na některých místech dokonce mrazivé rekordy. Podle meteorologů jde ale o poslední výstřelky zimy a jaro přijde v podstatě na čas.

Velikonoční počasí může být velmi rozmanité,” říká o počasí na tyto svátky meteoroložka Dagmar Honsová. Uvádí příklad, kdy o dubnových Velikonocích teplota dosáhla pouhých pěti stupňů Celsia, naopak někdy se teplota zastavuje až na letních hodnotách.

Podle statistik platí, že pokud Velikonoce připadnou na datum po 10. dubnu, znamená to, že už se můžeme víceméně na jarní počasí těšit,” říká Dagmar Honsová. Letos však budou Velikonoce dříve, a tak se na tuto statistiku spolehnout nemůžeme.

Foto: Shutterstock

Naštěstí už existují první modely, které počasí o Velikonocích předvídají. “Numerické modely nastřelují první prognózy počasí na Velikonoce. A vypadá to, že se můžeme těšit na svátky jara s teplotami i přes 15 °C. V porovnání s teplotami na Štědrý den, kdy teploty stoupaly až k 11 °C, to ale zase takový rozdíl nebude. Snad stačí vyrůst kopřiva dvoudomá do nádivky – začíná růst při minimální teplotě 6 až 8 °C. V příštím týdnu konečně začneme skloňovat oteplování,” uvedla Dagmar Honsová.

Letošní Velikonoce tak budou, stejně jako ty loňské, poznamenány epidemií a nejrůznějšími zákazy. Náladu nám ale snad zvedne alespoň to hezké počasí.

A proč je počasí v dubnu tak aprílové? Můžou za to jednotlivé vrstvy atmosféry, které jsou jinak prohřívány. Vzniká tak četná kupovitá oblačnost. Někdy z ní vypadává déšť, jindy sněží.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments