Konec zlatých časů. Důchody porostou příští rok výrazně méně než v letech minulých, přidávat nechce už ani Babiš

Státní kasa je v důsledku koronavirové epidemie a zrušení superhrubé mzdy ve velkých problémech. Jakékoliv další výdaje nad rámec zákonem daných plateb lze proto v nejbližší době jen těžko čekat. Týká se to zejména důchodů. Zatímco v minulých letech si mohli senioři zvyknout na každoroční významné přilepšení, což bylo korunováno ještě loňským rouškovným ve výši pěti tisíc korun, příští rok už bude o poznání chudší.

Průměrný důchod by v příštím roce měl podle aktuálních propočtů vzrůst o 416 Kč, a to na základě zákonem dané valorizace. Uvedla to ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v České televizi. Pokud však bude nízká inflace, což například Česká národní banka očekává, a navíc příliš neporostou ani platy, může to být ještě méně, a to přibližně 320 Kč. Pokud naopak inflace bude vyšší a platy porostou, lze počítat s navýšením o 509 Kč. Tento scénář je ale nejméně pravděpodobný.

Podle ministryně Maláčové je takový růst důchodů příliš nízký. Bude se proto zasazovat o to, aby penze narostly více, než kolik stanovuje zákon. “Bude nás čekat diskuse o tom, jak budeme s tou valorizací nakládat a zda nepřistoupíme i k nějaké mimořádné valorizaci,” uvedla Maláčová.

Hnutí ANO však takový nápad ústy ministryně financí Aleny Schillerové odmítá. Ta se nechala slyšet, že vzhledem k napjatému rozpočtu počítá se zákonnou valorizací a nemá prostor k dalšímu zvyšování důchodů. Na ně přitom letos připadne ze státního rozpočtu suma 537 miliard korun, což představuje více než čtvrtinu všech rozpočtových výdajů. Letošní státní rozpočet přitom počítá s rekordním deficitem ve výši 500 miliard. Může to ale být i více, protože v propočtech se nepočítalo s tak závažnou epidemií v prvních měsících roku, která navíc brzdí jen velmi pomalu. Podle Schillerové jsou například na kompenzace pro podnikatele v rozpočtu prostředky jen do června.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments