Dají se při řízení přeskakovat rychlostní stupně? Odborník odhalil, jak si nezlikvidovat převodovku a spojku

Asi každý už někdy při řazení přeskočil i několik převodových stupňů. Tedy samozřejmě pouze u manuální převodovky. Podřazovat a přeřazovat s manuálem pro řízení je skutečně možné i bez rizika poškození převodů a spojky, nicméně je třeba dodržet jistá pravidla. Musíte prostě přesně vědět co a jak udělat a čemu se zase vyhnout. Jinak vám spojka zasmrdí, v převodovce zarachotí a už můžeme jen počítat peníze za nové díly a servis.

Převody při řízení přeskakujte v synchronu otáček

Asi opravdu není třeba zde obšírně popisovat jak vlastně u vozidla řadit. Ani není zapotřebí zde vyzdvihovat vliv a užitečnost neutrálu a prvního převodového stupně na rozjezd vozidla. Každému je zřejmě jasné, že se řadí a podřazuje při určitém počtu otáček. Je zřejmé, že přeskakovat převody při rozjezdu nedává často úplně smysl. Otáčky by musely být vysoké, což nedělá většině vozů úplně nejlépe. Navíc ještě na studený motor. To by pro mnoho starších vozů mohlo znamenat dlouhodobou návštěvu v servisu. Výjimky se ale najdou.

U podřazování je to jiná písnička. V tomto případě je daleko více příležitostí, kdy můžeme ze 6-tky přeskočit rovnou na 4-ku a méně. I zde je ale riziko poškození hnací soustavy. V případě špatně načasovaného podřazení se motor opět silně vytočí. Důvodů k těmto úkonům je mnoho, nejčastěji se ale jedná o snahu vozidlo při předjíždění zrychlit. Druhou možností je volné zpomalení vozidla, kdy se nám otáčky dostanou tak nízko, že krátké podřazení vede akorát ke kuckání motoru.

Průřez převodovky automobilu. / Foto: Shutterstock

Pokud nevíte, řaďte obvyklým způsobem

Nicméně rozhodně není potřeba se svým autem nijak experimentovat. Pokud si nejste jistí, zda je podobný úkon váš šálek benzínu (nafty), bude pro vás nejlepší řadit vám nejvíce přirozeným způsobem. Nejčastěji se maximálně stane, že vám auto chcípne, což se dá ve vteřině vyřešit. V extrémních případech se může poškodit i motor, ale ještě to autor článku nezažil, ani o tom od nikoho neslyšel. Hlavní je neztrácet hlavu a klid.

Foto: Shutterstock, zdroj: Motorbiscuit, carwale

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments