Zákon jako kladivo na nepoučitelné české řidiče. Nepředjedeš do 30 vteřin, máš problém

Asi nikdo koho autor zná nemá rád situace, kdy se začnou na dálnici předjíždět dva kamiony. Nedočkavý kamioňák z jakéhokoliv důvodu cítí touhu svého pomalejšího kolegu řidiče předjet. Pokud tedy jeden jede 85 km/h a druhý se ho “devadesátkou” snaží předjet, může trvat předjíždění dlouhou dobu. To samozřejmě na plynulosti provozu a klidu ostatních motoristů nijak nepřidává. U nás mohou kamiony předjíždět pouze na vybraných úsecích D1, D5, D8, D11 v čase od 6:00 do 22:00 hodin. Momentálně se uvažuje i o plošném zákazu předjíždění kamionů. Ještě dále jsou myšlenkami v Polsku.

Tvrdý chléb řidiče profíka

Už Ladislav Vodička ve své slavné písni vyzdvihuje klady a zápory povolání řidiče kamionu. Je to vskutku nevděčné povolání. Denně za volantem, neustále v pozoru a ještě se řadíte mezi neoblíbenou část běžného provozu na komunikacích. Přitom logistické kapacity kamionů není možné nijak nahradit. Až příště budete nadávat na kamion, uvědomte si, že obvykle převáží věci a potraviny, bez kterých se neobejdete. Slušné chování by tedy mělo být platné jak pro řidiče kamionů, tak pro “vodiče” osobních vozů.

Statisticky nejméně ohleduplní jsou údajně polští špeditéři. Možná i proto byla v Polsku navržena nová zákon ohledně předjíždění kamionů. Ten říká, že kamion může na vybraných úsecích předjíždět, nicméně pouze po dobu maximálně 30 vteřin. Jinak na řidiče čeká mastná pokuta. Návrh je jistě zajímavý, nicméně v něm vidím několik vážných zádrhelů.

Foto: Shutterstock

Nevymahatelný a nepoužitelný zákon

Averze proti zásobovací logistice je tedy na stejné úrovni jako u potratů a ateismu. Navíc by mě zajímalo, jak celý přestupek vymáhat. Policie by musela hříšníka chytit při činu, nebo by si měl řidič měřit sám měřit čas předjíždění a případně se udat? Co reakční čas? Jak říkají Cimrmani “Nápad jistě dobrý, výsledky nebyly dobré”. Musíme jen doufat, že podobného schématu se nechytne nějaký zoufalec, chytající politické body. Zbytečnou šikanu na silnicích si nezaslouží nikdo.

Foto: Shutterstock, zdroj: ŘSD ČR, PortalRidice

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments