Máte spalovací motor? Pojedete pomaleji, chystá se na Slovensku

Občas se mi zdá, že naši nejbližší sousedé (tedy alespoň mluvou) Slováci elektromobilitu tolik neřeší. Opak se ukázal být pravdou. Jen se na Slovensku místní vláda rozhodla svým občanům informace podobného typu předkládat pomocí šokové metody. Bez varování prostě vyskočí nařízení, o kterém se většinově vůbec předem nevědělo.

Na Slovensku je podpora elektromobility minimální

Je stále pravdou, že co se týče podobných nařízení jsou na tom o velký kus za námi. Není pro ně prostě zatím velké téma, tak jako bohužel u nás. Podpora pro podobné účely je zcela mizivá, To se má ale brzy změnit. Ve hře tak brzy bude masivní podpora nejen pro rozvoj elektromobility, ale dokonce i tvrdá opatření proti běžným vozidlům se spalovacím motorem. A právě zde je zbystříme. Podpora elektromobility budiž, Evropská Unie si tento směr vybrala a Slovensko jako členský stát na to dříve, nebo později musí reagovat. Problémem je ale už avizované potírání spalovacích motorů.

Ministerstvo hospodářství Slovenské republiky momentálně zpracovává data a analýzy od vlastních i nezávislých odborníků k posouzení celkového programu na podporu bezemisních dopravních prostředků. Na jejich názoru zde velmi záleží, což je v rámci EU nevídaný jev a celý plán tak stále nemá pevné obrysy. Na veřejnost ale prosákly plánované obstrukce pro majitele spalovacích vozů po zavedení této reformy.

Foto: Shutterstock

Bezemisní zóny a omezení rychlosti na dálnicích

Značnou výhodou pro majitele elektro-vozů mají být snížené sazby na parkovištích ve vlastnictví města. Elektro-auta by tak mohly parkovat zdarma, se slevou, dokonce i na místech pro rezidenty. V některých případech má dokonce dojít k vybudování parkovišť pouze pro “bezemisní” vozidla.

Další bodem programu má být i omezení rychlosti na dálnicích pro vozidla se spalovacím motorem. A nejde o kosmetickou úpravu, ale o zcela razantní krok – z původních 130 km/h až na pouhých 100 km/h. Jde o zřejmou inspiraci z Rakouska. To souvisí i s návrhem na vytvoření bezemisních zón, kdy majitelé spalovacích motorů zaplatí jen za pouhý vjezd do takové oblasti. Prohlášení o snížení ceny za dálniční známku pro elektro-auta už v tomto kontextu je už spíše jen úsměvné. Uvidíme, jak v celém plánu Slováci dojdou daleko.

Foto: Shutterstock, zdroj: TopSpeed, Automania

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments