Výměna rozvodů je klíčová. Automechanik odhalil, kdy už je to nutné. Lidé to většinou přešvihnou

Výměna rozvodů je pro mnohé majitele vozu velkým strašákem. Prvně je to úkon, který patří mezi ty více složité, takže jen málokdo je schopen výměnu rozvodů provést sám a doma. Za druhé se nejedná úplně o levnou záležitost. Rozvodová sada samotná většinou drahá není, nicméně je zde nezanedbatelná časová náročnost, která už bývá finančně náročná. Nicméně, pokud rozvody zanedbáme, koledujeme si o veliký problém. Kdy je tedy nejvyšší čas přistoupit k výměně rozvodů?

Zanedbaná kontrola rozvodů je velké riziko

Rozvody mají v motoru kritickou funkci. Pro neznalé uvádím že hlavní funkcí rozvodů motoru je správné načasování vstřiku paliva , uzavření spalovacího prostoru a otevření a následné uzavření výfukového ventilu. Díky tomu mohou spaliny včas mizí ze spalovacího prostoru. Rozvody jsou součástí každého benzínového a naftového motoru, avšak existují různé druhy.

Nicméně, jako u každé pohyblivé součásti, se rozvody časem opotřebí a je zde vyšší možnost jejich poškození, což sebou nese i následné riziko značného poškození motoru. I na rozvody tak existují servisní intervaly, které je velmi vhodné dodržet. Jinak se může stát, že se rozvodový řemen/řetěz přetrhne, nebo poskočí a v lepším případě vozidlo najednou zastaví. V horším se dojde k ohnutí ventilů, případně se mohou i potkat písty s ventily a to je pro motor konečná.

Foto: Shutterstock

Každé vozidlo má interval výměny jiný

Dříve se obvykle uvádělo, že obvyklý interval výměny je každých 60 až 160 tisíc kilometrů u nafty a 120 až 180 tisíc kilometrů u benzínu. Ani to ale nelze brát úplně vážně. Nikdy není jasné jak s vozidlem bylo zacházeno a kdo a jak jezdil. Nejhorší je, pokud někdo napínal rozvody parkováním z kopce na kvaltu.

Skutečně tak nelze univerzálně říct jaký je nejlepší čas pro výměnu rozvodů. Každé vozidlo má doporučený interval rozdílný a dokonce i každý výrobce rozvodů má uvedenou jinou životnost rozvodové sady. Asi nejlepší řešení celé situace je zastavit se v servisu a požádat mechanika o kontrolu rozvodů. Pokud jste právě koupili ojeté vozidlo, které nemá úplně malé kilometry a nepatří mezi úplně zánovní, rozvody a všechny kapaliny vyměňte vždy.

Foto: Shutterstock, zdroj: autorský komentář, Transportation, Theengineblock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments