Dali mi důchod 11 tisíc. Už to začíná? Už to seškrtali?

Důchody v České republice jsou v posledních dnech a týdnech skutečně velkým tématem, které ve veřejném prostoru bude ještě nějakou dobu přetrvávat. Lidé se ovšem ve změti nejrůznější návrhů a protinávrhů začínají ztrácet a přestávají tušit, co ještě platí nebo co bude platit. Pravdou je, že navrhované novinky zatím nebyly schváleny a ještě se budou měnit.

Proč tak málo?

Ovšem lehká důchodová reforma nakonec pravděpodobně projde a zvýší se tak věk pro odchod do důchodu, stejně jako povinná doba důchodového pojištění. Někteří lidé jsou však znejistěni už teď. Napsala nám například paní Hana, která si loni požádala o výměr důchodu, protože už na to měla věk i odpracované roky. Velmi ji však překvapilo, jakou penzi jí přidělili.

“Celý život jsem se nezastavila a pořád pracovala. A oni mi teď dají důchod 11 tisíc korun? To si přeci nezasloužím. Nevím ani, jestli to už je důsledek těch nových změn nebo proč mám tak nízký důchod. Zase tak málo jsem nevydělávala,” líčí rozezlená novopečená důchodkyně, která teď začíná řešit existenční potíže, protože toto nejsou peníze, ze kterých by byla schopna vyžít. Bude tak zřejmě muset znovu pracovat.

Ale podívejme se na to, co její nízký důchod způsobilo. Ve skutečnosti nejde o žádné nové změny, podobnou penzi by dostala i dříve. Paní Hana doplatila na určitou nevyváženost důchodového systému, která pramení z rozdílného pojistného, které platí zaměstnanci a osoby samostatně výdělečně činné.

Foto: Shutterstock

Udělala chybu

Dotyčná totiž skutečně desítky let působila jako živnostník, přestože reálně dělala v kanceláři jedné pražské firmy a vystupovala tak spíše v roli zaměstnance. Její zaměstnavatel nicméně zneužíval systému a lidi nechával pracovat v rámci takzvaného švarcsystému. Paní Hana až teď zjistila, jak moc si naběhla. Důchodové pojištění sice po celou dobu poctivě platila, ovšem jen v podobě minimálního vyměřovacího základu. Nikdy jí přitom nedošlo, že když platí tak málo, nemůže počítat s vysokým důchodem. Ono jí to totiž zase tak málo nepřišlo, protože neměla srovnání s tím, kolik odvádějí zaměstnanci. Ti platí několikanásobně více.

Teď už je pozdě bycha honiti. Pro paní Hanu je to hotové a už s tím nic neudělá. Lidé by si ale měli dávat dobrý pozor, v jakém režimu pracují. Zároveň jim nic nebrání platit si vyšší pojištění. Ostatně již brzy budou muset, stát chce v tomto ohledu zakročit a minimální základ pro živnostníky navýšit až o dvě třetiny.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments