Dálniční známka Maďarsko – co byste o ní měli vědět?

Chystáte se do Maďarska? Nezapomeňte na dálniční známku. Podívejte se, co vše byste o ní měli vědět.

Maďarsko často využíváme jako tranzitní zemi, ale nejen to. Je to zajímavé místo pro rekreaci. Jezdit k Balatonu se opět nosí. Navíc v dnešní době snad ještě více lákají všemožné lázeňské pobyty v Maďarsku. To je známé svými termálními prameny. A co je ještě na Maďarsku zajímavé, jsou jeho vinice. Zkuste letos místo moravských sklípků navštívit ty maďarské. Třeba v okolí městečka Eger, nebo si zajeďte přímo na slavné tokajské. No a za návštěvu stojí rozhodně i Budapešť. Třeba vás tam zavede váš business. Vždyť mnoho českých firem dnes rozšiřuje své aktivity i do Maďarska. Ve všech těchto případech nezapomeňte na dálniční známku.

Dálniční známky v Maďarsku

Na většině dálničních komunikací platí v Maďarsku povinnost dálniční známky (podívejte se na zpoplatněné silniční sítě). Ty se prodávají na období 10 dnů, jednoho měsíce, a pak roční. Roční známka platí od 1. dne daného roku do 31. ledna roku následujícího. Je tedy v platnosti 13 měsíců.

Maďarské dálniční známky jsou povinné jak pro motocykly, tak pro automobily do 3,5 t. Jestliže se do Maďarska vydáte s vozidlem nad 3,5 t, je nutné platit dle systému mýtného Hu-Go. Sazba je pak odvozena od počtu náprav vozidla a emisní třídy. Neplatí to pro autobusy, kterým je určena speciální dálniční známka.

Pozor, již pouze elektronicky!

Dálniční známka Maďarsko se nabízí výhradně elektronicky. Koupit se dá zejména přes internet – viz například předchozí odkaz. Prodej je možný i přes mobil, u různých smluvních prodejců a na dalších obvyklých místech v Maďarsku.

Kupujete roční známku a nevíte, jestli je možný její převod na jiné vozidlo? Možné to je v případě převodu vozidla na jinou osobu, po odcizení automobilu, při změně SPZ, ale i při nesprávně zadaných údajích během nákupu. Žádat lze výměnu i změnu ceny (její snížení). Zaplatíte však administrativní poplatek 1470 HUF.

Jedete do Maďarska s přívěsem?

Řada Čechů jezdí do Maďarska s karavanem. Známka je povinná i pro přívěs v tom případě, když je tažen vozidlem do 3,5 t určeným pro přepravu nákladu, pro více než sedm osob, nebo autobusem. V ostatních případech není nutné kupovat dálniční známku. I pro přívěs a postačí ta pro osobní automobil.

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments