Další dodavatel drasticky navýšil cenu elektřiny. Zákazníkům poslal dopis, který je šokoval

Zdražování elektřiny a plynu je v plném proudu. První dodavatelé už začali měnit ceníky a zdá se, že nové ceny jsou ještě vyšší, než se původně čekalo. Zákazníci tak budou muset hradit celkové náklady až o 50 % vyšší, což už je významný zářez do rozpočtu většiny domácností. Obzvlášť, když už dnes tvoří výdaje za energie významnou část rozpočtu Čechů.

Dvě možnosti, obě špatné

Poté, co jsme informovali o aktivitách společnosti Bohemia Energy, která se rozhodla nedodržet zafixované ceny a jednostranně je klientům navýšila, obrátili se na naši redakci čtenáři, kteří upozornili na obdobnou praxi u společnosti Europe Easy Energy. Při pohledu do obchodního rejstříku se nelze příliš čemu divit. Tato firma totiž rovněž patří do skupiny Bohemia Energy, kterou ovládá miliardář Jiří Písařík.

Klientům Europe Easy Energy přišel podobný dopis jako zákazníkům Bohemia Energy. V tom jim dodavatel oznamuje, že musí přistoupit k navýšení ceny jejich tarifu elektřiny na 4114 korun včetně DPH za jednu megawatthodinu. To je přibližně dvojnásobek toho, co platili dosud. “Dokud se situace neuklidní a tržní ceny si zase nenajdou svou stálou a udržitelnou hladinu, zodpovědně Vám nemůžeme nabídnout atraktivní ceníkovou cenu,” vysvětluje důvod dopis.

Dodavatel však zákazníkům dává ještě druhou možnost, kterou staví jako výhodnější. Ta je přitom velmi riskantní. Europe Easy Energy nabízí svým klientům, aby přešli na tarif navázaný na aktuální ceny elektřiny na trhu. Ty jsou momentálně extrémně vysoké, avšak dodavatel dle svých slov doufá, že v brzké době klesnou. V takovém případě by ale lidé aktuálně platili až 5000 korun za jednu megawatthodinu, přičemž je možné, že ceny ještě porostou. K této částce je navíc nutné připočítat ještě marži dodavatele, která činí 302,50 Kč.

Pokud si tak zákazník dnes zafixuje cenu na další tři roky, má jistotu, že mu vysoká cena zůstane. V takto nestabilním prostředí je nejlepším řešením dodávka za velkoobchodní ceny. Jedině ty totiž zajistí, že se očekávaný pokles cen promítne do koncové ceny okamžitě,” vysvětluje Europe Easy Energy na svém webu, proč má být výhodnější aktuální tržní cena. Už ale nedodává, že její klienti měli ceny zafixovány za nižší ceny z minulého období.

Nabíjení elektromobilů se při současných cenách prodraží. / Foto: Shutterstock

Firma nabízela nejnižší ceny

Europe Easy Energy přitom ve skupině Bohemia Energy dosud plnila specifickou roli. Na rozdíl od své matky nesázela na nákladnou reklamu. Zaměřovala se naopak na zákazníky extrémně citlivé na cenu, kteří si nejvýhodnější tarify hledají v internetových srovnávačích. Právě v nich tato společnost často vycházela cenově nejatraktivněji, a tak v poslední době získala velké množství klientů.

Jsem z toho v šoku. K EEE jsem přešel před dvěma lety, protože mi vycházelo, že za elektřinu a plyn ročně ušetřím osm tisíc korun. Ceny jsem si pro klid nechal zafixovat, a tak jsem aktuální zprávy o zdražování elektřiny a plynu sledoval s rezervou, že se mě to netýká. Pak mi ale přišel tenhle dopis, každopádně to nechci nechat jen tak,” řekl pro Mix24.cz klient společnosti Daniel Veškrna, který zvažuje právní kroky a rád by se v tomto spojil s ostatními poškozenými klienty.

Lidé, kteří nabídce uvěřili a skočili i na marketingovou kličku s fixací, která ve skutečnosti žádnou fixací není, teď spláčou nad výdělkem. Elektřina a brzy zřejmě i plyn jim dramaticky zdraží. Kromě dvou výše uvedených možností mají ještě třetí: ukončit s dodavatelem smlouvu a přejít k jinému. U konkurence však dnes už těžko získají dobrou cenu.

Pod vysokými cenami kolabuje celá skupina Bohemia Energy

Do skupiny Bohemia Energy patří kromě Europe Easy Energy také další nízkonákladoví dodavatelé, jako jsou Comfort Energy, Energie ČS, Amper Market či X Energie. Také jich se zdražování velmi pravděpodobně bude týkat.

Objevují se přitom zprávy, že to je právě skupina Bohemia Energy, která na nárůst energií na burzách doplatila ze všech nejvíce. Její model byl totiž postaven na tom, že nabízela fixace cen za o něco vyšší ceny, ale sama se ve skutečnosti proti nárůstu cen nezajišťovala a nakupovala většinu energií za aktuální ceny.

Na Slovensku z tohoto důvodu už musela skončit její dcera Slovakia Energy. Smlouvy se Slováky byly totiž postaveny odlišně a firma by skutečně energie musela dodat za smluvené ceny. A tak raději ukončila činnost. Tím se její klienti dostanou k takzvanému dodavateli poslední instance, který jim však bude účtovat aktuální tržní, tedy podstatně vyšší ceny. Čtěte více: Dodavatel energií Bohemia Energy je v problémech. Lidem zvyšuje zafixované ceny energií, na Slovensku náhle ukončil činnost a nechal klienty na holičkách

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments