Další dodavatel drasticky navýšil cenu elektřiny. Zákazníkům poslal dopis, který je šokoval

Zdražování elektřiny a plynu je v plném proudu. První dodavatelé už začali měnit ceníky a zdá se, že nové ceny jsou ještě vyšší, než se původně čekalo. Zákazníci tak budou muset hradit celkové náklady až o 50 % vyšší, což už je významný zářez do rozpočtu většiny domácností. Obzvlášť, když už dnes tvoří výdaje za energie významnou část rozpočtu Čechů.

Dvě možnosti, obě špatné

Poté, co jsme informovali o aktivitách společnosti Bohemia Energy, která se rozhodla nedodržet zafixované ceny a jednostranně je klientům navýšila, obrátili se na naši redakci čtenáři, kteří upozornili na obdobnou praxi u společnosti Europe Easy Energy. Při pohledu do obchodního rejstříku se nelze příliš čemu divit. Tato firma totiž rovněž patří do skupiny Bohemia Energy, kterou ovládá miliardář Jiří Písařík.

Klientům Europe Easy Energy přišel podobný dopis jako zákazníkům Bohemia Energy. V tom jim dodavatel oznamuje, že musí přistoupit k navýšení ceny jejich tarifu elektřiny na 4114 korun včetně DPH za jednu megawatthodinu. To je přibližně dvojnásobek toho, co platili dosud. “Dokud se situace neuklidní a tržní ceny si zase nenajdou svou stálou a udržitelnou hladinu, zodpovědně Vám nemůžeme nabídnout atraktivní ceníkovou cenu,” vysvětluje důvod dopis.

Dodavatel však zákazníkům dává ještě druhou možnost, kterou staví jako výhodnější. Ta je přitom velmi riskantní. Europe Easy Energy nabízí svým klientům, aby přešli na tarif navázaný na aktuální ceny elektřiny na trhu. Ty jsou momentálně extrémně vysoké, avšak dodavatel dle svých slov doufá, že v brzké době klesnou. V takovém případě by ale lidé aktuálně platili až 5000 korun za jednu megawatthodinu, přičemž je možné, že ceny ještě porostou. K této částce je navíc nutné připočítat ještě marži dodavatele, která činí 302,50 Kč.

Pokud si tak zákazník dnes zafixuje cenu na další tři roky, má jistotu, že mu vysoká cena zůstane. V takto nestabilním prostředí je nejlepším řešením dodávka za velkoobchodní ceny. Jedině ty totiž zajistí, že se očekávaný pokles cen promítne do koncové ceny okamžitě,” vysvětluje Europe Easy Energy na svém webu, proč má být výhodnější aktuální tržní cena. Už ale nedodává, že její klienti měli ceny zafixovány za nižší ceny z minulého období.

Nabíjení elektromobilů se při současných cenách prodraží. / Foto: Shutterstock

Firma nabízela nejnižší ceny

Europe Easy Energy přitom ve skupině Bohemia Energy dosud plnila specifickou roli. Na rozdíl od své matky nesázela na nákladnou reklamu. Zaměřovala se naopak na zákazníky extrémně citlivé na cenu, kteří si nejvýhodnější tarify hledají v internetových srovnávačích. Právě v nich tato společnost často vycházela cenově nejatraktivněji, a tak v poslední době získala velké množství klientů.

Jsem z toho v šoku. K EEE jsem přešel před dvěma lety, protože mi vycházelo, že za elektřinu a plyn ročně ušetřím osm tisíc korun. Ceny jsem si pro klid nechal zafixovat, a tak jsem aktuální zprávy o zdražování elektřiny a plynu sledoval s rezervou, že se mě to netýká. Pak mi ale přišel tenhle dopis, každopádně to nechci nechat jen tak,” řekl pro Mix24.cz klient společnosti Daniel Veškrna, který zvažuje právní kroky a rád by se v tomto spojil s ostatními poškozenými klienty.

Lidé, kteří nabídce uvěřili a skočili i na marketingovou kličku s fixací, která ve skutečnosti žádnou fixací není, teď spláčou nad výdělkem. Elektřina a brzy zřejmě i plyn jim dramaticky zdraží. Kromě dvou výše uvedených možností mají ještě třetí: ukončit s dodavatelem smlouvu a přejít k jinému. U konkurence však dnes už těžko získají dobrou cenu.

Pod vysokými cenami kolabuje celá skupina Bohemia Energy

Do skupiny Bohemia Energy patří kromě Europe Easy Energy také další nízkonákladoví dodavatelé, jako jsou Comfort Energy, Energie ČS, Amper Market či X Energie. Také jich se zdražování velmi pravděpodobně bude týkat.

Objevují se přitom zprávy, že to je právě skupina Bohemia Energy, která na nárůst energií na burzách doplatila ze všech nejvíce. Její model byl totiž postaven na tom, že nabízela fixace cen za o něco vyšší ceny, ale sama se ve skutečnosti proti nárůstu cen nezajišťovala a nakupovala většinu energií za aktuální ceny.

Na Slovensku z tohoto důvodu už musela skončit její dcera Slovakia Energy. Smlouvy se Slováky byly totiž postaveny odlišně a firma by skutečně energie musela dodat za smluvené ceny. A tak raději ukončila činnost. Tím se její klienti dostanou k takzvanému dodavateli poslední instance, který jim však bude účtovat aktuální tržní, tedy podstatně vyšší ceny. Čtěte více: Dodavatel energií Bohemia Energy je v problémech. Lidem zvyšuje zafixované ceny energií, na Slovensku náhle ukončil činnost a nechal klienty na holičkách

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se tak nějak ustálilo, že pokud někdo dosáhne důchodového věku, prakticky pouští pomyslnou tužku uprostřed rozepsaného slova a nastupuje okamžitě do penze, což pochopitelně zavdává i právo na to, aby od toho okamžiku pobíral důchod. Ačkoliv možná znáte někoho, kdo pracuje i v důchodu, dle statistik jde jen o velmi malé procento lidí. Všechno tomu hraje do karet Přitom by to mohlo a mělo být úplně jinak. V mnoha zemích je běžné, že si firmy cení svých zaměstnanců se zkušenostmi a snaží se je přesvědčit k tomu, aby práci vykonávali i tehdy, kdy už by mohli bez problémů odejít do důchodu. Mají to přitom často výrazně jednodušší, jelikož některé státy to různými způsoby podporují. V Česku je však situace bohužel odlišná. Dlouhodobě tu totiž probíhala určitá stigmatizace seniorů v zaměstnání. Jistě si vzpomenete na dobu, kdy měli velký problém získat práci lidé starší 50 let, natožpak ti, kteří už by mohli být v důchodu. Ani mezi samotnými lidmi nepřevládala nijak velká motivace k tomu, aby si pracovní život prodloužili. Jenže situace se mění a dnes tu máme hned tři různé faktory, které jdou jedním směrem a podporují to, aby důchodci v Česku pracovali výrazně déle. V první řadě je tu státní zájem, kdy už zkrátka na penze není tolik peněz a naopak je třeba podpořit ekonomiku práceschopnými. V druhé řadě jsou tu potom firmy, které mají dnes nedostatek zaměstnanců a ve skutečnosti vítají, když lidé pracují déle. A ve třetí řadě jsou tu potom samotní lidé, kteří stále více oceňují, když si mohou přivydělat nebo rovnou zůstat v zaměstnání a důchod si tak odložit. Stát připravuje změny Dle výzkumu společnosti ManpowerGroup bude už v roce 2030 napříč Evropou běžné, že 80 % všech zaměstnanců bude starších 50 let. Poměr se bude přitom i nadále zvyšovat a jelikož nebude dostatek mladších pracovníků, budou muset pracovat ti starší. Na ministerstvu práce a sociálních věcí přitom už vzniká plán, jak udržet důchodce v práci, případně jak je do pracovního života vrátit. Mělo by jít především o pozitivní motivaci v podobě toho, že jim odpadne povinnost platit sociální pojištění. Reálně to bude znamenat, že důchodcům by mělo z hrubé mzdy zbývat více. “Tohle velmi vítám, protože nedává smysl, abych nepobíral důchod a ještě platil sociální pojištění,” říká pan Josef, kterému je 63 let, ovšem na své pozici obchodního referenta se chystá zůstat i tehdy, až dosáhne důchodového věku. Čtěte také: Důchodci v Česku se budou koupat v hotovosti. Běžte do této banky, dají vám tam tisíce korun každý měsíc. Jinak vám to propadne Pracující důchodci by mohli být trendem příštích let. Zároveň je to zřejmě i cesta, jak zabránit celkovému kolapsu důchodového systému. Lidé budou zkrátka v práci déle a ideální bude, když tak budou činit dobrovolně. Jinak se to stejně bude muset nařídit. Foto: Shutterstock 34SdíleníSdíletTweet [...]
Jde skutečně o jedno z hlavních ožehavých témat dneška. Stále více lidí se oprávněně ptá, zda by lidé v pokročilém věku měli vlastnit řidičský průkaz, a tudíž mít možnost usedat do motorového vozidla a vyrážet na silnice do provozu. Každý by jim to jistě přál, ale musíme si uvědomit, že jízda na silnici vyžaduje také určitou společenskou zodpovědnost. Řidiči jsou znepokojeni A pokud už někdo není ve stoprocentní kondici nebo nemá reakce jako za mlada, měl by pochopit, že v provozu zkrátka nemá co dělat. Pokud se tak nestane, obvykle to končí nějakým nepěkným karambolem. Přibývá případů, kdy se senioři desítky kilometrů řítí na dálnici v protisměru, kdy si spletou brzdu s plynem nebo kdy jednoduše nezvládnou základní úkon při řízení a způsobí masivní nehodu. Nedávno se taková nehoda stala u Tachova. Způsobil ji 90letý řidič a pro jeho spolujezdkyni to byla bohužel vůbec poslední cesta. Řada lidí to potom komentovala na sociálních sítích. “Tohle čtu pomalu obden a nezlobte se na mě, ale nepřijde mi v pohodě nechat řídit devadesátileté,” napsala například Jana Dubová. Ostatní s tímto názorem prakticky veskrze souhlasili. Současné kontroly jsou prý nedostatečné a je nutné je zpřísnit. Přesně to přitom chystá Evropská unie, která si shodou okolností vytyčila velmi ambiciózní cíl, a to aby do roku 2050 nebyly na evropských silnicích již žádné fatální nehody. A to pochopitelně nepůjde udělat, aniž by nedošlo k významné regulaci těch, kdo vůbec mohou řídit. Důchodci musí dostat alternativu Ačkoliv to může působit poněkud asociálně, jako první na paškál se dostali právě senioři. V jejich případě se chystá zavedení velmi podrobných zkoušek a testů po 70. roce věku. Ty se potom budou opakovat každých pět let a bude na ně přímo navázáno prodloužení řidičského průkazu. Nebude to tedy tak, že někdo bude muset rozhodnout o jeho odebrání. Buď testem projdete, nebo nikoliv, a potom budete bez řidičáku. Čtěte také: Důchodci přijdou o tisíce korun. Stát definitivně rozhodl, už se o tom nebude diskutovat Současně se uvažuje také o zavedení zvýhodněného cestování pro důchodce, které v Česku už do značné míry funguje. Ale třeba některá německá města už dnes vyzývají důchodce, aby odevzdali řidičský průkaz. Jako odměnu pak dostávají bezplatnou tramvajenku. V úvahu přitom připadá i zvýhodněný tarif v rámci taxislužeb, případně určité využití možnosti spolujízdy. Foto: Shutterstock, zdroje: SWR, Focus 40SdíleníSdíletTweet [...]
Kuře přešlechtěné tak, že se nemůže postavit na vlastní nohy. Vedle něj mrtvé kuře, po kterém ostatní šlapou, protože jsou v hale těsně namačkaná. Takový pohled nabízí video zveřejněné dnes na sociálních sítích spolku OBRAZ – Obránci zvířat. Video odhaluje otřesné podmínky kuřat, která jako svou značku „Albertovo čerstvé“ prodává v České republice supermarket Albert. Přitom v zahraničí už Albert od prodeje kuřat z podobných velkochovů odstoupil. Ty nejhorší chovy Obránci zvířat zveřejněním videí startují kampaň „Albertova krutost“. Záběry totiž pocházejí ze tří chovů, které vykrmují kuřata následně prodávaná v supermarketech Albert. Konkrétně jde o farmy v Semtěši ve Středočeském kraji, Slavěticích a Batelově na Vysočině. „Supermarket Albert v Česku vydělává na utrpení zvířat. Zákazníkům nabízí kuřata z těch nejkrutějších chovů. Žijí namačkaná na promáčené podestýlce plné výkalů. Často se nemohou dostat k vodě a potravě, mají bolestivé popáleniny na nohou a na břiše a trpí řadou nemocí. Jsou šlechtěna tak, aby rostla co nejrychleji. Zaživa se jim lámou kosti, protože se jejich mladé tělo nemůže přirozeně vyvinout,“ komentuje video z velkochovů vedoucí kampaně „Albertova krutost“ Radim Trojan z Obránců zvířat. Cílem kampaně je, aby se Albert zavázal, že skončí s prodejem znetvořených kuřat, a přijal tak mezinárodní závazek European Chicken Commitment (ECC) k lepším podmínkám chovu. V zahraničí už Albert znetvořená kuřata neprodává „Albert ve svých reklamách obelhává zákazníky a tvrdí, že maso pochází ze zvířat, o které je dobře postaráno. Videa z chovů ale ukazují pravý opak… Takový život si kuřata nezaslouží,“ říká Trojan. Kromě České republiky působí Albert (pod názvem Albert Heijn) ještě v Belgii a Nizozemsku. V obou těchto zemích už kuřata z drastických velkochovů neprodává. „Lidé v Česku nejednou ukázali, že jim na zvířatech skutečně záleží. Vybojovali pro slepice konec klecových chovů, pro lišky a norky zase zákaz kožešinových farem. Nyní můžou dát přes web www.albertovakrutost.cz najevo, že si takové utrpení kuřat nepřejí,“ uzavírá Trojan. “Záběry, které byly v úterý zveřejněny, neodpovídají standardům chovu zvířat, které nám garantují naši dodavatelé. Proto jsme okamžitě kontaktovali Státní veterinární správu a požádali je o důkladné prověření. Stejně tak prověřujeme informace s našimi dodavateli. Farma, ze které záběry pochází, pak dodává drůbež široce pro českou maloobchodní síť a firma Rabbit Trhový Štěpánov je jejím majitelem. Ten nám garantuje standardy chovu,” uvedl k věci Albert. Foto: Shutterstock 34SdíleníSdíletTweet [...]

12 názorů k článku “Další dodavatel drasticky navýšil cenu elektřiny. Zákazníkům poslal dopis, který je šokoval

  1. Opravdu “podnikatel” -tak volte ODS!!!! Čez má nakoupenu energii pro své zákazníky,a proč by stavěl elektrárnu pro takový vykuky?

  2. Babiš nezkončí, dokud vás vy blbouni zcela nevyždíme, ten se chechtá svým křivým “úsměvem” a vy mu to baštíte!!!

  3. Češi si nechají srát na hlavu. Trochu si zanadávají na netu, ale jinak zaplatí a hotovo. Všichni politici a podnikatelé to moc dobře vědí, proto si dovolí tolik.

    1. A to si mám nakoupit svíčky a vařit na dříví v plechovém umyvadle? Keců máte dost. Tak teď vytáhněte do boje, vy všeználku.

  4. Jsem u ČEZ už několik let, je mi úplně fuk, kolik platím, protože s tím stejně nic nenadělám,,, celý barák na elektriku, plyn nemám, topím dřevem, zálohy 2000 měsíčně a letos mi vraceli 6000…vsichni chtějí ušetřit, pak nastane taková situace, jako teď a pláče se… Nic není zadarmo… Ani ten miliardář nezbohatne z ničeho… Ale to jsne mi Češi, všechno levné, nebo zadarmo, a když se něco stane, tak pomlouvaji a chtějí se soudit.. Můžu jen říct – dobře vám tak, nenažranci..

    1. no ja platim za byt 450 a za chalupu 400 ..zatim..( a to vcetne dodavky,,vyuctovani bylo chalupa – 800 , byt + 800 ,,i kdyz to bude 2x vic , porad usetrim ,, poslali mi email ,ze to zvednou..ale jsete nevi o kolik…asi bude zalezet na vyvoji…mam obavu , ze ostatni budou taky zdrazovat…(((

  5. Jo,hold jsme na jiných trzích.V rusku 1mewathodina kolem 2800 až 3100rublů,plyn 22 až 26rublů,benzin nafta 36 až38 rublů,rubl za 30haléřů.Máme jiný kamoše,tak to je.Ještě poznáme proč jsme se dostali na seznam nepřátelské země Ruska.Výrobky doprava,potraviny vše se zdraží.Kdo má velký barák,provozovnu bude mít problémy.Vidíte sami,kolik velkých objektů je na prodej,kdo by to chtěl.Nastane doba chátrající,se spoustou opuštěných restaurací,hospod,provozoven a fabrik.Tak to chodí,když opustíte prodejce,který Vám dodává za rozumné peníze plyn,ropu a jiné suroviny,bez kterých nemůžete existovat a výměný obchod nepotřebuje,koupí jinde a levněji.

    1. No Vaše volba.Jsem důchodce a hlas bych mu nikdy nedal.Mnoho lidí přijde o práci,donekonečna na dluh se nedá žít.Jho lži a sliby,ty se budou opakovat,když Vám něco bude tvrdit,tak pravý opak je pravdou.Jeho karma dožene sama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *