Další dodavatel drasticky navýšil cenu elektřiny. Zákazníkům poslal dopis, který je šokoval

Zdražování elektřiny a plynu je v plném proudu. První dodavatelé už začali měnit ceníky a zdá se, že nové ceny jsou ještě vyšší, než se původně čekalo. Zákazníci tak budou muset hradit celkové náklady až o 50 % vyšší, což už je významný zářez do rozpočtu většiny domácností. Obzvlášť, když už dnes tvoří výdaje za energie významnou část rozpočtu Čechů.

Dvě možnosti, obě špatné

Poté, co jsme informovali o aktivitách společnosti Bohemia Energy, která se rozhodla nedodržet zafixované ceny a jednostranně je klientům navýšila, obrátili se na naši redakci čtenáři, kteří upozornili na obdobnou praxi u společnosti Europe Easy Energy. Při pohledu do obchodního rejstříku se nelze příliš čemu divit. Tato firma totiž rovněž patří do skupiny Bohemia Energy, kterou ovládá miliardář Jiří Písařík.

Klientům Europe Easy Energy přišel podobný dopis jako zákazníkům Bohemia Energy. V tom jim dodavatel oznamuje, že musí přistoupit k navýšení ceny jejich tarifu elektřiny na 4114 korun včetně DPH za jednu megawatthodinu. To je přibližně dvojnásobek toho, co platili dosud. “Dokud se situace neuklidní a tržní ceny si zase nenajdou svou stálou a udržitelnou hladinu, zodpovědně Vám nemůžeme nabídnout atraktivní ceníkovou cenu,” vysvětluje důvod dopis.

Dodavatel však zákazníkům dává ještě druhou možnost, kterou staví jako výhodnější. Ta je přitom velmi riskantní. Europe Easy Energy nabízí svým klientům, aby přešli na tarif navázaný na aktuální ceny elektřiny na trhu. Ty jsou momentálně extrémně vysoké, avšak dodavatel dle svých slov doufá, že v brzké době klesnou. V takovém případě by ale lidé aktuálně platili až 5000 korun za jednu megawatthodinu, přičemž je možné, že ceny ještě porostou. K této částce je navíc nutné připočítat ještě marži dodavatele, která činí 302,50 Kč.

Pokud si tak zákazník dnes zafixuje cenu na další tři roky, má jistotu, že mu vysoká cena zůstane. V takto nestabilním prostředí je nejlepším řešením dodávka za velkoobchodní ceny. Jedině ty totiž zajistí, že se očekávaný pokles cen promítne do koncové ceny okamžitě,” vysvětluje Europe Easy Energy na svém webu, proč má být výhodnější aktuální tržní cena. Už ale nedodává, že její klienti měli ceny zafixovány za nižší ceny z minulého období.

Nabíjení elektromobilů se při současných cenách prodraží. / Foto: Shutterstock

Firma nabízela nejnižší ceny

Europe Easy Energy přitom ve skupině Bohemia Energy dosud plnila specifickou roli. Na rozdíl od své matky nesázela na nákladnou reklamu. Zaměřovala se naopak na zákazníky extrémně citlivé na cenu, kteří si nejvýhodnější tarify hledají v internetových srovnávačích. Právě v nich tato společnost často vycházela cenově nejatraktivněji, a tak v poslední době získala velké množství klientů.

Jsem z toho v šoku. K EEE jsem přešel před dvěma lety, protože mi vycházelo, že za elektřinu a plyn ročně ušetřím osm tisíc korun. Ceny jsem si pro klid nechal zafixovat, a tak jsem aktuální zprávy o zdražování elektřiny a plynu sledoval s rezervou, že se mě to netýká. Pak mi ale přišel tenhle dopis, každopádně to nechci nechat jen tak,” řekl pro Mix24.cz klient společnosti Daniel Veškrna, který zvažuje právní kroky a rád by se v tomto spojil s ostatními poškozenými klienty.

Lidé, kteří nabídce uvěřili a skočili i na marketingovou kličku s fixací, která ve skutečnosti žádnou fixací není, teď spláčou nad výdělkem. Elektřina a brzy zřejmě i plyn jim dramaticky zdraží. Kromě dvou výše uvedených možností mají ještě třetí: ukončit s dodavatelem smlouvu a přejít k jinému. U konkurence však dnes už těžko získají dobrou cenu.

Pod vysokými cenami kolabuje celá skupina Bohemia Energy

Do skupiny Bohemia Energy patří kromě Europe Easy Energy také další nízkonákladoví dodavatelé, jako jsou Comfort Energy, Energie ČS, Amper Market či X Energie. Také jich se zdražování velmi pravděpodobně bude týkat.

Objevují se přitom zprávy, že to je právě skupina Bohemia Energy, která na nárůst energií na burzách doplatila ze všech nejvíce. Její model byl totiž postaven na tom, že nabízela fixace cen za o něco vyšší ceny, ale sama se ve skutečnosti proti nárůstu cen nezajišťovala a nakupovala většinu energií za aktuální ceny.

Na Slovensku z tohoto důvodu už musela skončit její dcera Slovakia Energy. Smlouvy se Slováky byly totiž postaveny odlišně a firma by skutečně energie musela dodat za smluvené ceny. A tak raději ukončila činnost. Tím se její klienti dostanou k takzvanému dodavateli poslední instance, který jim však bude účtovat aktuální tržní, tedy podstatně vyšší ceny. Čtěte více: Dodavatel energií Bohemia Energy je v problémech. Lidem zvyšuje zafixované ceny energií, na Slovensku náhle ukončil činnost a nechal klienty na holičkách

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 17SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

12 názorů k článku “Další dodavatel drasticky navýšil cenu elektřiny. Zákazníkům poslal dopis, který je šokoval

 1. Opravdu “podnikatel” -tak volte ODS!!!! Čez má nakoupenu energii pro své zákazníky,a proč by stavěl elektrárnu pro takový vykuky?

 2. Babiš nezkončí, dokud vás vy blbouni zcela nevyždíme, ten se chechtá svým křivým “úsměvem” a vy mu to baštíte!!!

 3. Češi si nechají srát na hlavu. Trochu si zanadávají na netu, ale jinak zaplatí a hotovo. Všichni politici a podnikatelé to moc dobře vědí, proto si dovolí tolik.

  1. A to si mám nakoupit svíčky a vařit na dříví v plechovém umyvadle? Keců máte dost. Tak teď vytáhněte do boje, vy všeználku.

 4. Jsem u ČEZ už několik let, je mi úplně fuk, kolik platím, protože s tím stejně nic nenadělám,,, celý barák na elektriku, plyn nemám, topím dřevem, zálohy 2000 měsíčně a letos mi vraceli 6000…vsichni chtějí ušetřit, pak nastane taková situace, jako teď a pláče se… Nic není zadarmo… Ani ten miliardář nezbohatne z ničeho… Ale to jsne mi Češi, všechno levné, nebo zadarmo, a když se něco stane, tak pomlouvaji a chtějí se soudit.. Můžu jen říct – dobře vám tak, nenažranci..

  1. no ja platim za byt 450 a za chalupu 400 ..zatim..( a to vcetne dodavky,,vyuctovani bylo chalupa – 800 , byt + 800 ,,i kdyz to bude 2x vic , porad usetrim ,, poslali mi email ,ze to zvednou..ale jsete nevi o kolik…asi bude zalezet na vyvoji…mam obavu , ze ostatni budou taky zdrazovat…(((

 5. Jo,hold jsme na jiných trzích.V rusku 1mewathodina kolem 2800 až 3100rublů,plyn 22 až 26rublů,benzin nafta 36 až38 rublů,rubl za 30haléřů.Máme jiný kamoše,tak to je.Ještě poznáme proč jsme se dostali na seznam nepřátelské země Ruska.Výrobky doprava,potraviny vše se zdraží.Kdo má velký barák,provozovnu bude mít problémy.Vidíte sami,kolik velkých objektů je na prodej,kdo by to chtěl.Nastane doba chátrající,se spoustou opuštěných restaurací,hospod,provozoven a fabrik.Tak to chodí,když opustíte prodejce,který Vám dodává za rozumné peníze plyn,ropu a jiné suroviny,bez kterých nemůžete existovat a výměný obchod nepotřebuje,koupí jinde a levněji.

  1. No Vaše volba.Jsem důchodce a hlas bych mu nikdy nedal.Mnoho lidí přijde o práci,donekonečna na dluh se nedá žít.Jho lži a sliby,ty se budou opakovat,když Vám něco bude tvrdit,tak pravý opak je pravdou.Jeho karma dožene sama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *