Další pohroma pro Chorvatsko. Po covidu přišli komáři, někde je situace neúnosná. Úřady proti nim bojují práškováním z letadel

Vyhladovělý turistický ruch v Chorvatsku lačně vyhlíží sezónu, která by mu mohla zalepit ztráty z předchozího roku i jara roku letošního. Hoteliéři hlásí, že by to mohla být skutečně dobrá sezóna, srovnatelná s předcovidovými časy.

Idylku však kazí některé problémy. Jedním z těch závažnějších jsou podle všeho přemnožení komáři. Ti už zemi terorizují několikátým rokem, ale tentokrát je situace na některých místech skutečně kritická.

Komáři zachvátili například region Slavonie, který leží na východních hranicích Chorvatska se Srbskem. Ačkoliv se tamní úřady snaží s komáry bojovat, zatím je to marné.

Chorvatský server Dnevnik.hr zveřejnil video, které natočil farář Mario Brkić z obce Sarvaš. “Chci ukázat, jak vypadá útok komárů a v jaké míře se v naší oblasti komáři vyskytují,” uvedl k tomu farář. Video je přitom velmi vypovídající, zachycuje například zdi domů doslova obsypané komáry.

Chorvaté se postižené oblasti snaží komárů zbavit speciálními postřiky z letadel. Zatím však neslaví velké úspěchy. Zdá se, že komáři už jsou proti této chemii odolní.

Komáři se však vyskytují také v dalších oblastech Chorvatska, jak popisuje redaktorka serveru Mix24.cz. “Jsme zrovna v městečku Medulin na Istrii a komárů je tu spousta. Problémy s nimi máme hlavně večer, kdy se dá jen těžko sedět venku,” říká Karolína Bauerová. “Ubytovatelé tu hostům běžně dávají speciální chemii proti komárům do zásuvky, aby se alespoň vyspali.” Přiznává, že nejen kousance jsou nepříjemné, ale také obavy z infekce některou z nemocí, kterou na jihu Evropy komáři mohou přenášet. Čtěte více: Na Slovensku se objevil nebezpečný komár. Může zamířit i do České republiky

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments