Další velký problém pro lidstvo. Včely hromadně vymírají

Rozčilují vás v létě včely a dokonce byste byli raději, kdyby vůbec nebyly, protože vás trápí vážné alergické reakce na jejich bodnutí? Pak byste měli vědět, že včely jsou extrémně důležité pro udržení života na zemi tak jak ho známe. A také to, že jich v posledních letech dramaticky ubývá.

Bez opylovačů bychom se neobešli

Když se řekne včela, představíme si většinou jen tu jednu – včelu medonosnou. Ve skutečnosti však existují tisíce druhů včel a většina z nich žije v přírodě a nejsou chované lidmi. Kromě včel jsou tu pak další opylovači, ale vzhledem k tomu, že včely opilují asi jednu třetinu světové úrody, považujeme právě včely za nejvýznamnější.

Někdy si neuvědomujeme, jak křehký je ekosystém, ve kterém žijeme. Bez opylování totiž řada rostlin nebude plodit – a to znamená, že bychom mohli my lidé i zvířata přijít o velkou spoustu jídla, pokud by opylovači vymizeli.

Foto: Shutterstock

Co se to děje se včelami?

První problém je v tom, že lidí je na planetě stále více a potřebují stále víc prostředků pro svou obživu a opylovači nezvládnou provést svou práci na celé úrodě. Proto jsou někde již nahrazováni lidskýma rukama – lidé chodí se štětečky a sami zastávají práci včel.

Mnohem větší potíž však spočívá v úhynu včelstev. Včelaři po celém světě se potýkají s takzvaným syndromem hromadného úmrtí včelstev. Vymírání včel může být způsobeno mnoha různými faktory a někdy se dokonce ani nedá určit, proč včelstvo vymřelo.

Nejčastěji trpí kvůli parazitům nebo včelím nemocem. U nás se postrachem v posledních letech stal včelí mor – pokud ho včelař u svých včel objeví, musí zlikvidovat všechna svá včelstva, aby se nemoc nešířila mezi ostatní včely v okolí.

Nepřítel: sršeň mandarínská

Úhyn včel medonosných pak také může mít na svědomí sršeň mandarínská. U nás se příliš neobjevují, ale třeba v západní Evropě již způsobuje řadu problémů. Napadají totiž včely, které se nejsou jejich mohutnému útoku a velikostní přesile schopny ubránit.

Foto: Shutterstock, zdroj: FriendsoftheEarth, PlanetBee

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments