Další velký problém pro lidstvo. Včely hromadně vymírají

Rozčilují vás v létě včely a dokonce byste byli raději, kdyby vůbec nebyly, protože vás trápí vážné alergické reakce na jejich bodnutí? Pak byste měli vědět, že včely jsou extrémně důležité pro udržení života na zemi tak jak ho známe. A také to, že jich v posledních letech dramaticky ubývá.

Bez opylovačů bychom se neobešli

Když se řekne včela, představíme si většinou jen tu jednu – včelu medonosnou. Ve skutečnosti však existují tisíce druhů včel a většina z nich žije v přírodě a nejsou chované lidmi. Kromě včel jsou tu pak další opylovači, ale vzhledem k tomu, že včely opilují asi jednu třetinu světové úrody, považujeme právě včely za nejvýznamnější.

Někdy si neuvědomujeme, jak křehký je ekosystém, ve kterém žijeme. Bez opylování totiž řada rostlin nebude plodit – a to znamená, že bychom mohli my lidé i zvířata přijít o velkou spoustu jídla, pokud by opylovači vymizeli.

Foto: Shutterstock

Co se to děje se včelami?

První problém je v tom, že lidí je na planetě stále více a potřebují stále víc prostředků pro svou obživu a opylovači nezvládnou provést svou práci na celé úrodě. Proto jsou někde již nahrazováni lidskýma rukama – lidé chodí se štětečky a sami zastávají práci včel.

Mnohem větší potíž však spočívá v úhynu včelstev. Včelaři po celém světě se potýkají s takzvaným syndromem hromadného úmrtí včelstev. Vymírání včel může být způsobeno mnoha různými faktory a někdy se dokonce ani nedá určit, proč včelstvo vymřelo.

Nejčastěji trpí kvůli parazitům nebo včelím nemocem. U nás se postrachem v posledních letech stal včelí mor – pokud ho včelař u svých včel objeví, musí zlikvidovat všechna svá včelstva, aby se nemoc nešířila mezi ostatní včely v okolí.

Nepřítel: sršeň mandarínská

Úhyn včel medonosných pak také může mít na svědomí sršeň mandarínská. U nás se příliš neobjevují, ale třeba v západní Evropě již způsobuje řadu problémů. Napadají totiž včely, které se nejsou jejich mohutnému útoku a velikostní přesile schopny ubránit.

Foto: Shutterstock, zdroj: FriendsoftheEarth, PlanetBee

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 79SdíleníSdíletTweet [...]

9 názorů k článku “Další velký problém pro lidstvo. Včely hromadně vymírají

 1. Nelze si nevšimnout, že zprávy o vymírání hmyzu i ptáků se začaly objevovat s masivním spouštěním nového standardu mobilní sítě 5G. Tohle bude jádro pudla. Už mnohokrát jsem četl varování od vědců, že sít 5G bude na hmyz a malé druhy zvířat působit jako vnitřek mikrovlnné trouby. Problém je, že mocní tohoto světa se bojí lidí a 5G sít k totální kontrole lidí nutně potřebují aby předešli masovým vzpourám, které čekají při zavádění protilidových svinstev, jako je agenda Velký reset. Bleskový přenos obrovského množství dat z všudy přítomných on-line kamer s rozlišením 4K a s rozpoznáním obličejů či přechod na bezhotovostní platby (zrušení peněz) a zavedení systému tzv. “sociálního kreditu po vzoru Číny, zvládne jen 5G síť, takže k vůli tomu mocní obětují velkou část už tak poškozené přírody. A to se už v Číně spouští i síť 6G.

  1. Část světa se v kravskou onu obrátila. Ne celý svět. A nejvíce nemůžu z velké části sfanatizovaných čecháčků, chudáčků. Reakce na soc. sítích se nedají normálnímu člověku vydržet. Skoro každý tam diskutující používá slov ruSSko, ruSSáčku, Flastenče,dezolát, kremrole apd infantilní a nedospělé výrazy vymaštěných a vymytých mozků. Jsem zvědav, zda jim to zůstane i v případě nedej Bože mobilizace mužů od 18 do 60ti let a na frontu. Je až neuvěřitelné co se s národem stalo. Obávám se, že cesty zpět k rozumu, rozvaze, lidskosti a rozvážnému jednání a vyjadřování prostě není. Jen si všichni nadávají, urážejí se, vytahují na sebe ramena a vyzývají se ke konfrontaci. Nenávist a zášť. To mezi lidmi registruji. Není snadné v tomto prostředí existovat a žít. Nejhorší je, že se na to trefně hodí,, Bože odpusť jim, neb nevědí co činí,,. Čeho jsem se to dožil. To není obrana Ruska. Jen se pozastavuji nad tím, jak lze sfanatizovat davy v průběhu pár měsíců. Mám v paměti staré dokumenty z let před 1939 a nemůžu si pomoct, když vidím… (co vidím). Vůbec Sivestra, ani svátky neslavím. Není důvod. Přát si vše nej do Nového roku a dětinsky se veselit je, jakoby tančit a křepčit s bezuzdnou veselostí na cestě do vlastního hrobu. Vše nejlepší, že třeba zdechnem?! Konec konců proč ne. Svět v této geografické oblasti je na to zvrácený dost.

   1. Ti co na diskusích do každého slova Rusko vkládají dva SS a ostatním rozumným diskutujícím nadávají do dezolátů či ruských švábů, jsou v drtivé většině jen režimem placeni provokatéři, z řad novinářské chátry či Kartousových Elfů. Oni jsou na to školeni pověřenou organizací Člověk v tísni, placené bohužel z našich peněz, respektive Rakušanova ministerstva vnitra. Naštěstí není jich zas tolik jako nás ostatních normálních, takže klídek. Schovávají se za stovkami nicků a proto to jen naoko vypadá, že jich je hodně.

    1. Pokud je to tak, uklidnil jste mě. Myslím to vážně. Děkuji. Protože jinak by to bylo šílené! Jen to není vidět ta drtivá většina normálních v každodením dění společnosti a tam, kde jsou lidé co rozhodují o osudu všech a celé země.
     Zkušenost roku 2022:
     Ti chytřejší koukají s otevřenými hubami, jak snadné je zničit to co budovaly celé generace. Ti méně chytří tomu tleskají…
     A kdo je tedy v přesile? Tleskači asi, když to nejde zastavit.

    2. Pokud chcete obrázek budoucnosti, představte si botu, co navždy dupe na lidský obličej. Ponaučení z této nebezpečné a děsivé situace je prosté:

     N E D O V O L T E, A B Y S E T O S T A L O . Z Á V I S Í T O N A V Á S . . .
     To je Orwel ty řádky nahoře, ale řekněte mi: s kým dnes lze toto nedovolit?

    3. 13 citátů George Orwella:
     „Mluvit pravdu v čase všeobecného klamu je revoluční čin.“

     „To, že je v menšině, a že je možná jediný, z něj ještě nedělá šílence. Je pravda a nepravda, a když se člověk drží pravdy, třeba proti celému světu, není šílený.“

     „Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají.“

     „Jestliže svoboda slova vůbec něco znamená, potom je to právo říkat lidem to, co nechtějí slyšet.“

     „Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři. Jestliže toto je dáno, všechno ostatní z toho vyplyne.“

     „Lidé, kteří volí zkorumpované politiky, podvodníky, zloděje a zrádce, nejsou oběti, nýbrž spolupachatelé.“

     „Minulost byla vymazána, vymazání bylo zapomenuto, lež se stala pravdou.“

     „Žádný růst bohatství, zjemnění mravů, reforma nebo revoluce nepřiblížily ani o milimetr lidskou rovnost. Z hlediska těch dole žádná historická změna nikdy neznamenala o mnoho víc než změnu jména jejich pánů.“

     „Žurnalistika znamená otištění toho, co si někdo jiný nepřeje vidět otištěné. Všechno ostatní je public relations.“

     „Vrcholem veškerého kacířství je zdravý rozum.“

     „Jak uplatní člověk svou moc nad druhým, Winstone? – Tím, že ho přinutí trpět. – (…) Poslušnost nestačí. Pokud netrpí, jak si můžeš být jistý, že podléhá tvé vůli a ne své vlastní. Moc spočívá v tom, že člověk způsobí druhému bolest a ponížení, že se lidské vědomí roztrhá na kusy a zase složí do nových tvarů, podle toho, jak si usmyslíme.“

     „Masy se nikdy nebouří z vlastního popudu a nikdy se nebouří jen proto, že jsou utlačované. A pokud nemohou srovnávat, nikdy si dokonce ani neuvědomí, že jsou utlačované.“

     „Nelze dost často opakovat – nebo se aspoň dost často neopakuje – že v kolektivismu není nic demokratického, nýbrž že naopak dává tyranské menšině takovou moc, o jaké se ani španělským inkvizitorům nesnilo.

    4. Já to nevidím tak velerůžově. V průzkumu na SŠ a VŠ o volbě prezidenta dostala ta nerud(ná) 85% v 1. kole. A těm 15% se třeba nezdála tolik duhová…
     Dříve byli studenti lidé, kteří měli (až na výjimky) předpoklady pro studium. dnes jsou to živočichové s vygumovanými mozky. Dříve byli studenti předvojem pokroku, dnes jsou zárukou prosazování těch nejdivočejších zvrhlostí. Jsou nemyslícím a velmi dobře ovládaným stádem. Jsou produktem našeho polistopadového školství, jehož jediným cílem bylo právě to nemyslící, snadno ovladatelné stádo! Máme (či vlastně nemáme!) se na co těšit.

     1. Přečetl jsem si Vaši odpověď panu Lubajsovi.
      Je to smutné. Ale po třech letech jsem dnes dostal dostačující a přesvědčující odpověď na to, proč se ty věci dějí. Udělalo mi to velmi dobře a vrátilo z před lety ztacený klid zřejmě. Důležité je porozumět a znát řešení. Vědět proč to tak je a jak to dopadne. Osvobozuje to. Pondělí bylo pro mě hezkým dnem.
      Bohužel bude hůře. Ale netřeba se bát.
      Za tu situaci mmjn můžeme každý jeden z nás. Čas převzít zodpovědnost a již nelamentovat a přestat ukazovat na údajné strůjce toho všeho, ať je to mládež, či konkrétní politici apd. Jsme to my a nikdo jiný.

 2. Jedíné řešení je geneticky správně modifikovat včely proti určitým chorobáma zvýšit odolnost!!!!!!!!!!!Nebojme se toho a udělejme to ted hned!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *