Vědci šokovali svět. Údajně zjistili, co bylo před velkým třeskem

Nekonečný vesmír. Také si tento pojem představujete jenom velice obtížně? Nejste žádnou výjimkou. Většina lidí si prostě nedokáže uvědomit tyto souvislosti. Vědci, kteří se této problematice věnují, jsou ale o pořádný kus dál. Jsou přesvědčeni, že už pochopili, co bylo před tím, než se zrodil vesmír.

Spousta otázek, složité odpovědi

Základem různých náboženských a filozofických směrů se staly úvahy na téma, jak vlastně vznikl život, tedy náš vesmír. Když všechny hvězdy zhasnou, měl by po jejich vychladnutí nastat úplný konec, totální prázdnota? A co bude pak? Pokládání těchto otázek ale nenabízí žádná vysvětlení. Fyzikové do této chvíle tvrdili, že se na to, co bylo před velkým třeskem, odpovědět zkrátka nedá. Právě tento moment proto považovali za počátek našeho měřitelného času. Je tedy vesmír konečný, a pokud ano, se dělo před jeho vznikem? Do současnosti nebylo možné říci, co se nachází za hranicemi našeho vesmíru. Chyběla také odpověď na otázku, jestli vesmír tvoří součást nějakého většího celku.

Foto: Shutterstock

Teorie nekonečného cyklu

Úplně nový pohled na věc ale představili matematici z Egypta a Kanady. Ke svojí práci využili současné vědecké teorie i dostupné rovnice a došli k názoru, že vývoj vesmíru sahá až za velký třesk. Všechno vysvětlují pomocí teorií pocházejících z kvantové mechaniky. Domnívají se, že vesmír měl čtyři různé fáze, které se cyklicky opakovaly a vždycky se nacházel v jedné z nich. Rozpínavost vesmíru podle nich v jednom okamžiku zastaví změny v kvantové mechanice. Poté se vesmír začne opět smršťovat, dojde tedy vlastně k jeho návratu do bodu nekonečna a následně k dalšímu novému rozpínání. Podle nich tedy nedošlo k velkému třesku, tedy události zrodu, ale vlastně k přesunu z jedné fáze existence vesmíru do další. Vesmír by tedy mohl existovat v nekonečném cyklu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bigthink, Livescience

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments