Odborníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) ve své prognóze říkají, že se řítíme do velkých potíží. Odhadují, že do roku 2040 naše společnost zkolabuje a čeká nás návrat do minulosti. Proč by k tomu mělo dojít?
Zábavný projekt přinesl starosti
Vědci ve své studii tvrdí, že ekonomická nerovnost mezi lidmi ještě více stoupne a vzájemná solidarita už nebude fungovat. Vznikne ještě větší tlak na různé demokratické instituce. Napětí ve společnosti tedy bude opravdu citelné. Podobné předpovědi ale nejsou žádnou novinkou. Poprvé je vědci představili světu v roce 1973 v souvislosti s vývojem počítačového modelu „World 3,“ který byl určen k simulaci globální udržitelnosti světa. Model koncipovaný spíše jako projekt pro pobavení vědcům nečekaně přidělal vrásky na čele, protože na dobu po roce 2040 už nedokázal předpovědět další vývoj. Vědci vydali o studii knihu nazvanou „Meze růstu,“ která ale nevzbudila příliš velký zájem veřejnosti. Názor, že by společnost mohla zkolabovat, je totiž značně nepopulární. Nicméně výsledky bádání MIT označili jako reálné í další světové vědecké organizace.

Uděláme v technologiích krok zpátky?
Za první milník, po kterém mělo dojít k poklesu životní úrovně, byl označen rok 2020. V současnosti se lidé orientují hlavně na technologie jako například počítače, zatímco v minulosti se soustřeďovali na artefakty. Podle výzkumů může nastat situace, kdy silně poklesne potřeba osobně vlastnit technologie. V technologické oblasti tak dojde k zabrzdění vývoje nebo dokonce kroku zpátky. Navíc bude život značně komplikovat silně znečištěné prostředí a nedostatek nerostných surovin. Dojde vlastně tedy k oprošťování od technologií, čímž se dostaneme na úroveň jako v roce 1900. Původní studie ze 70. let 20. století samozřejmě neobsahuje současné technické vymoženosti jako například internet. Proto vědci v nové studii museli upravit podmínky počítačového algoritmu. Zkoušeli pak různé simulace naznačující revoluční pokrok nebo klidné či téměř nulové tempo vývoje. V případě, že se nespletli, úroveň života by opravdu mohla klesnout na tu, která by zhruba odpovídala situaci před 100 lety. Věřme, že se ale nakonec naplní optimističtější scénář.
Foto: Shutterstock, zdroj: Openculture, Vice, TheHill