Technik odhalil dávné tajemství Nikoly Tesly. Může zesílit elektřinu 50krát, posvítila si na to i FBI

Dlouhé hodiny si hrával s vláčky svého otce a možná proto se Jim Murray už ve svých 5 letech zamiloval do motorů. První elektromotor vytvořil už o rok později. Jeho životní cestou se stala elektřina. Svět ohromil tvrzením, že ví jak dokázal Nikola Tesla zesilovat elektřinu.

Studoval vynálezcovu práci

Zabýval se konstruováním rádií a raket a potom se přesunul do oblasti jaderné fyziky. V roce 1964 ukázal na New England Science Talent Search lineární elektronový urychlovač vlastní konstrukce, což mu přineslo prvenství ve státním kole programu hledání mladých technických talentů. Ještě před maturitou se intenzivně pustil do studia práce vynálezce Nikoly Tesly. Chtěl znovu přijít na principy, které Tesla užíval. Setkal se proto s Otisem T. Carrem, který vynálezce znal osobně a Murrayovi pomohl poodhalit roušku tajemství jeho práce. Díky němu Jim přišel na kloub několika Teslovým vědeckým tajemstvím považovaným za ztracená. Rozmanité technické experimenty nakonec vyústily do jeho vynálezu zvaného SERP (Switched Energy Resonance Power Supply, Spínaný zdroj energie s rezonancí). Tento okruh umí padesátinásobně zesílit elektřinu, a to o 4 790 % v porovnání s dodávaným příkonem.

Foto: Shutterstock

Alternativní možnosti ignorují

Kdyby se vynález začal vyrábět, znamenalo by to velký otřes pro giganty vyrábějící elektřinu. Murray ale vlastně jenom zopakoval postup, který Tesla dokázal realizovat téměř jedno století před ním. Právě kvůli svému bádání a jeho výsledkům se Tesla stal terčem zájmu tajné služby FBI. Jim dopadl úplně stejně. Čelil výslechu několika agentů, nicméně zastrašit se nenechal. Ve výzkumu pokračoval dál. Jeho technologie SERP by přinesla dostatek energie s minimální námahou. Jenže otázka energií a jejich dostupnosti bohužel spadá do kategorie politických rozhodnutí. Američané se v této oblasti ubírají obvyklými cestami, tedy využitím větrné, sluneční a jaderné energie, z neobnovitelných zdrojů pak energii z uhlí a ropy. Alternativní možnosti úplně ignorují, přitom je jasné, že obnovitelné zdroje již nejsou dostatečné a technologie SERP by pomohla zajistit energii pro obyvatelstvo.  

Foto: Shutterstock, zdroj: CollectiveSpark, Groundbreaking

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments