Do Česka se dostalo silně závadné ovoce. V žádném případě ho nejezte, není to vůbec dobré

Do České republiky bohužel momentálně ve velkém proudí nekvalitní potraviny, které potom místní obchodní řetězce vesele prodávají zákazníkům, a to ještě za přestřelené ceny, které nemají v regionu obdoby. Těžko říct, čím se to stalo, ale Česko se zjevně propadlo do opravdu velkých potíží, pokud jde o samotnou kvalitu potravin, ale také zajištění jejich nezávadnosti. I v tomto ohledu se totiž situace zhoršuje, jak vyplývá z neustálých hlášení Státní zemědělské a potravinářské inspekce.

Pořádná dávka

Tentokrát nejde o žádné potravinářské výrobky, ale přímo o oblíbené ovoce, které lidé kupují každý den. Řeč je o citronech a grapefruitech, které prodával velkoobchod Fruit Plus z Teplic. Ten přitom spolupracuje s dalšími obchody a restauracemi, což znamená, že toto ovoce může být už úplně všude. Zákazník přitom opravdu obtížně pozná, odkud pochází.

“Rozbor v akreditované laboratoři SZPI v Praze v předmětném ovoci potvrdil přítomnost pesticidu benzalkonium chlorid v množství 1,9 miligramů na kilogram (mg/kg), tedy přibližně devatenáctkrát více, než je povoleno příslušným právním předpisem,” uvedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce ve svém hlášení k citronům, které je velmi znepokojivé. Téměř dvacetkrát překročný limit na pesticidy, to už je zkrátka něco.

Foto: Potraviny na pranýři

Jak to mohli pustit ven?

V potravině byl třináctkrát překročen maximální limit reziduí pesticidu benzalkonium chlorid,” uvádí SZPI zase v případě červených grapefruitů. Oba druhy ovoce přitom pocházejí z Turecka od dodavatele Sadamir Dis Ticaret.

V každém případě už je naprosto nutné, aby stát začal konat a po výrobcích a prodejcích vyžadovat nezávadné a kvalitní potraviny pro české zákazníky. Neuplyne totiž prakticky den, aby se v tomto ohledu něco neseběhlo. Běžný člověk přitom nemá čas neustále sledovat stránky inspekce, aby byl vždy přesně informován o tom, co smí nebo nesmí konzumovat. Je přitom zajímavé, že v jiných zemích k takovým problémům nedochází, takže to zjevně lze zařídit, jen tu k tomu není žádná vůle.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments