Do práce už jen očkovaní, nařídila Itálie. Po pěti dnech absence se stopne výplata

Italové už se do práce nedostanou bez takzvaného “zeleného pasu”. Vláda totiž schválila nový zákon, který nařizuje všem zaměstnancům veřejného a soukromého sektoru, že se musí před vstupem na pracoviště legitimovat z hlediska koronavirové bezpečnosti. Nařízení začne platit 15. října. Jde aktuálně o nejtvrdší nařízení proti neočkovaným lidem v celé Evropské unii.

Teoreticky je možné zelený pas vedle očkování získat také negativním testem. Jeho platnost je v tomto případě pouhé tři dny. Lidé by si navíc testování museli platit sami, což by se jim významně prodražilo. Italští komentátoři tak berou nový zákon v podstatě tak, že bez očkování se na pracoviště nedostanete.

Itálie přitom v rámci očkovací kampaně postupuje velmi tvrdě už několik měsíců. Od dubna tak platí povinnost očkování pro vybrané profese, zejména potom ty zdravotnické. Poté pak přibyla nutnost prokazovat se zeleným pasem v restauracích, sportovištích či divadlech. Nově tato povinnost platí i při využívání dálkové dopravy.

Italská vláda nijak zvlášť nezastírá, že se snaží své občany přimět k očkování všemi dostupnými způsoby. To se jí i docela daří. Obě dávky vakcíny dostalo již 66 % Italů, což je i v evropském srovnání nadprůměrné číslo. Jak ukazuje praxe z jiných států, rychlost očkování mezi 60 až 70 % významně zpomaluje.

Vláda v rámci nového opatření myslela i na ty, kdo se mu budou chtít vyhýbat. Něco takového by nemělo být možné. Kdo by vzdoroval a nechtěl se prokázat zeleným pasem, nemůže zkrátka vstoupit na své pracoviště. V takovém případě má pět dní na to, aby si to “rozmyslel”. Poté mu bude pozastavena mzda.

Opatření “myslí” i na zaměstnavatele a hrozí jim vysokými pokutami, pokud by zelený pas od svých zaměstnanců nevyžadovali.

V Itálii se dnes mluví o tom, že je třeba dosáhnout takzvané “sociální imunity”. “V případě, že by se nám do konce října podařilo naočkovat 44 milionů lidí, mohli bychom vyhlížet chladnou část roku s menšími obavami,” uvedl pro deník La Repubblica Francesco Figliuolo, který je zvláštním komisařem italské vlády pro boj s koronaviru. Neupřesnil však, z jakých výpočtů toto číslo vychází.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments