Do práce už jen očkovaní, nařídila Itálie. Po pěti dnech absence se stopne výplata

Italové už se do práce nedostanou bez takzvaného “zeleného pasu”. Vláda totiž schválila nový zákon, který nařizuje všem zaměstnancům veřejného a soukromého sektoru, že se musí před vstupem na pracoviště legitimovat z hlediska koronavirové bezpečnosti. Nařízení začne platit 15. října. Jde aktuálně o nejtvrdší nařízení proti neočkovaným lidem v celé Evropské unii.

Teoreticky je možné zelený pas vedle očkování získat také negativním testem. Jeho platnost je v tomto případě pouhé tři dny. Lidé by si navíc testování museli platit sami, což by se jim významně prodražilo. Italští komentátoři tak berou nový zákon v podstatě tak, že bez očkování se na pracoviště nedostanete.

Itálie přitom v rámci očkovací kampaně postupuje velmi tvrdě už několik měsíců. Od dubna tak platí povinnost očkování pro vybrané profese, zejména potom ty zdravotnické. Poté pak přibyla nutnost prokazovat se zeleným pasem v restauracích, sportovištích či divadlech. Nově tato povinnost platí i při využívání dálkové dopravy.

Italská vláda nijak zvlášť nezastírá, že se snaží své občany přimět k očkování všemi dostupnými způsoby. To se jí i docela daří. Obě dávky vakcíny dostalo již 66 % Italů, což je i v evropském srovnání nadprůměrné číslo. Jak ukazuje praxe z jiných států, rychlost očkování mezi 60 až 70 % významně zpomaluje.

Vláda v rámci nového opatření myslela i na ty, kdo se mu budou chtít vyhýbat. Něco takového by nemělo být možné. Kdo by vzdoroval a nechtěl se prokázat zeleným pasem, nemůže zkrátka vstoupit na své pracoviště. V takovém případě má pět dní na to, aby si to “rozmyslel”. Poté mu bude pozastavena mzda.

Opatření “myslí” i na zaměstnavatele a hrozí jim vysokými pokutami, pokud by zelený pas od svých zaměstnanců nevyžadovali.

V Itálii se dnes mluví o tom, že je třeba dosáhnout takzvané “sociální imunity”. “V případě, že by se nám do konce října podařilo naočkovat 44 milionů lidí, mohli bychom vyhlížet chladnou část roku s menšími obavami,” uvedl pro deník La Repubblica Francesco Figliuolo, který je zvláštním komisařem italské vlády pro boj s koronaviru. Neupřesnil však, z jakých výpočtů toto číslo vychází.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Obchodní řetězce v České republice jsou už nějakou dobu pod velkým tlakem. Zákazníkům vadí, jakým způsobem se k nim zachovaly v průběhu inflační krize, které zcela zjevně zneužily ke zvýšení svých marží. Stále větší otázkou je přitom kvalita potravin, které se právě v těchto řetězcích prodávají. Ukazuje se, že nejde o moc dobré zboží a zejména ve srovnání s produkty prodávanými v Německu hodně kulhá. Nepříjemný nákup Některé obchodní řetězce navíc přicházejí s novinkami, které zákazníci nekvitují zrovna s povděkem. Doslova o pozdvižení se postaral jinak celkem oblíbený Lidl, který v poslední době hodně experimentuje. “Asi před týdnem jsem šel u nás do Lidlu na velký nákup. Naplnil jsem nákupní vozík doslova po okraj a šinul si to ke kasám. Tam mě ale trklo, že žádná není otevřená. Odchytil jsem tedy nějakou obsluhu u regálů a žádal, aby se zprovoznila alespoň jedna kasa,” líčí svůj zážitek pan Josef Král. “Na to mi ale dotyčná odpověděla, že teď se kasy rozjíždět nebudou a ať si nákup namarkuju sám u samoobslužné pokladny.“ Jenže to je opravdu zvláštní. Samoobslužné pokladny jsou primárně určeny k odbavení zákazníků, kteří mají pár kousků nákupu a rozhodně nejsou určeny k tomu, aby na nich někdo vyskládával velký nákup. V tomto případě se to ale stalo. “Celé mi to trvalo asi čtvrt hodiny a bylo to opravdu otravné,” říká pan Josef. Bude to nový standard? Lidl na základě obdobných zpráv ze všech koutů země skutečně připustil, že testuje nový systém. A sice, že bude obsluhované kasy v méně frekventovaných časech vypínat. Poukazuje však na to, že v případě větších nákupů by měla být kasa aktivována, byť se tak reálně třeba nestalo. Čtěte také: Lidl začal s prodejem solárních panelů na balkon. Elektřinu tak může mít zadarmo úplně každý Obchodní řetězec také odmítá, že by trpěl personální nouzí, o čemž mnozí ve spojitosti s omezováním provozu na pokladnách spekulují. Lidl přitom svým zaměstnancům platí nejlépe ze všech řetězců. Přesto však má značnou fluktuaci, jelikož práce je skutečně náročná. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Situace je skutečně vážná. Snahy nejrůznějších organizovaných skupin dostat se do vašeho bankovního účtu totiž sílí. Neváhají investovat značné množství prostředků a úsilí k tomu, aby váš účet skutečně vybílili. A jak se ukazuje, úspěšní jsou nejen u důchodců, ale i zkušenějších uživatelů, kteří ale sofistikovanost celého podvodu jednoduše nemají šanci prohlédnout. Hrozí vám ztráta peněz Dosud se mělo za to, že rizikovým faktorem je především internetové bankovnictví, jelikož tam je možné poměrně jednoduše sestavit stejně vypadající přihlašovací stránku jako má kterákoliv banka v České republice. Zároveň se dá dobře vylákat i SMS kód pro potvrzení transakce. Naopak mobilní bankovnictví bylo dosud považováno za bezpečné, jelikož tam dochází k autentizaci obvykle v rámci aplikace. Jenže už i tam podvodníci cílí. Jak varovala Česká spořitelna, v obchodech s aplikacemi se objevily podvodné programy, které se vydávají za oficiální aplikaci George. Pakliže si je ale stáhnete, můžete velmi snadno odevzdat přístup k vašemu účtu podvodníkům. Aplikace totiž může získat velmi rozsáhlá oprávnění nad vaším telefonem, v důsledku čehož bude schopna dostat se úplně všude. Obrana je velmi složitá Bohužel je pravdou, že podobným praktikám se jen velmi obtížně brání. Pro mnoho lidí je obtížné rozpoznat autenticitu mobilní aplikace a domnívají se, že vše, co si mohou stáhnout, je nějakým způsobem prověřeno. Tak tomu ale být nemusí. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Obrana je v zásadě dvojí. Je třeba opravdu pečlivě zkoumat, co si do telefonuje stahujete, obzvlášť pokud jde o mobilní bankovnictví. Tam si ověřte i společnost, která aplikaci do obchodu nahrála. Následně velmi obezřetně zvažujte, jaká oprávnění aplikaci udělíte, pokud vás o to požádá. Raději buďte zprvu opatrnější, a teprve až se přesvědčíte o tom, že se přes ní skutečně můžete přihlásit ke svému účtu, tak oprávnění rozšiřte. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jak známo, státní kasa je děravá jak řešeto a je neustále nutné ji plnit dalšími a dalšími příjmy. Pochopitelně lze vymýšlet nové povinnosti pro daňové poplatníky, avšak to je mimořádně nepopulární. Mnohem lepším řešením je posvítit si na určité šedé zóny, které dosud existovaly a byly víceméně tolerovány, avšak které by mohly přinést velmi zajímavé příjmy, kdyby se do toho úřady opřely. Mějte to v pořádku A přesně to se teď děje. Už rok platí nový zákon, o kterém mnoho lidí neví, ale který by na ně mohl opravdu nemile dopadnout. Jde o to, že nejrůznější internetová tržiště a bazary musí hlásit aktivitu svých uživatelů finančním úřadům. Zejména pokud jde o příjmy z prodeje určitého zboží. Bylo poměrně obvyklé, že se tyto příjmy příliš nedanily, k čemuž pochopitelně nikdo nevyzýval ani to nikdo neschvaloval, ale prakticky se to nevymáhalo, jelikož úřady neměly jak zjistit, kdo a za kolik co prodává. Jenže teď, díky rozhodnutí Evropské unie, musí tržiště data odevzdávat přímo na příslušné finančáky. Ty tak mají o poznání jednodušší práci, jelikož si data jednoduše srovnají s tím, co jim kdo tvrdí v daňovém přiznání. Jak už bylo uvedeno, platí to již rok, avšak žádné větší akce v tomto směru neprobíhaly, což se dalo vykládat jako určitá doba hájení. Teď by se ale lidé měli připravit na to, že se to bude řešit a do daňového přiznání, které se má odevzdat do konce března 2024, by rozhodně měli uvést vše podle pravdy a pochopitelně to také zdanit, byť to může být nepříjemné. Vycházejte z toho, že finanční úřad o vašich aktivitách dobře ví a čeká, co mu pošlete. Co vás čeká Pochopitelně to příliš nemusíte řešit ve chvíli, kdy jste za rok dvakrát prodali staré oblečení po dětech nebo něco obdobného. Podobně nahodilá činnost je v pořádku. Na těchto tržištích se však pohybují i lidé, kteří zde regulérně podnikají a mají pocit, že na ně nikdo nemůže. Opak je teď pravdou. Čtěte také: Klienty VZP čeká velká změna. Pozor, ať nepřijdete o všechny peníze. Mají na vás políčeno Pakliže byste své příjmy správně nedeklarovali, počítejte s tím, že kromě toho, že vám daňový úřad vyměří doplatek, napaří vám také pokutu, abyste si takové jednání napříště dobře rozmysleli. Ta přitom může být poměrně citelná a navíc upozorníte i na to, aby se pro jistotu podíval na vaše příjmy do minulosti, kde rovněž může najít nemilá překvapení. Foto: Shutterstock 15SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

8 Replies to “Do práce už jen očkovaní, nařídila Itálie. Po pěti dnech absence se stopne výplata

  1. Pokud italská vláda převzala plnou zodpovědnost za vedlejší účinky vakcín, může něco podobného nařizovat. Pokud ne, je třeba ji zlikvidovat. V Itálii mají volby docela často.

    1. Dosáhnout kolektivní imunity tímto typem vakcín nelze, je to chiméra. Protože i očkovaný je infekční. Nelze tedy nikdy udělat tečku za virem. Jedná se tedy tady asi o jinou hru. Big reset a Total control jsou cílem tohoto covidfašismu.

  2. Fakt chytré, takže zaměstnanec co se odmítne dát očkovat přijde o práci. Řekl bych že Italská ekonomika nyní pojede. Hlavně pěstování ovoce a zeleniny na chatách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *