Dobrá zpráva? Konec ruského švába, Zeman má s Putinem konečně utrum

Pokud bychom chtěli na současné vyhrocené situaci, kterou způsobilo zjištění, že Rusko provedlo v roce 2014 na českém území akt státního terorismu, hledat něco pozitivního, zřejmě bychom to dokázali najít. Exploze ve Vrběticích byla tragická, zmařila dva lidské životy, ale zpětně České republice možná nečekaně pomohla.

Čtěte také: Policie vyhlásila pátrání po dvou Rusech, kteří zaútočili ve Vrběticích. Jde o stejné muže, kteří otrávili Sergeje Skripala

Zpráva o tom, jaké bezprecedentní akce se Rusové před sedmi lety dopustili, totiž přichází ve chvíli, kdy se česká vláda začala opět nebezpečně přibližovat ruským zájmům. Prezident Miloš Zeman to mohl jen spokojeně kvitovat, protože jeho dlouhodobá politika začala konečně nést ovoce.

Jen si připomeňme události minulých týdnů. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček začal zničehonic tvrdě prosazovat ruské zájmy v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a to navzdory tomu, že bezpečnostní složky státu před přizváním Rosatomu varovaly. Havlíček jednal dokonce bez mandátu vlády a doslova na vlastní pěst. Panovalo podezření, že je domluven s okolím prezidenta Zemana.

Čtěte také: Problém jménem Havlíček. Dvojministr se utrhl ze řetězu, hájí pochybné zájmy a škodí Česku

Do toho tu byla otázka ruské vakcíny Sputnik V, kterou chtěl opět nechat dovézt především prezident Zeman a premiér Andrej Babiš s tím neměl větších problémů. Částečně kvůli tomu, že dovozu bránil, nakonec padl ministr zdravotnictví Jan Blatný a na jeho místo byl instalován Petr Arenberger, který s ruskou vakcínou “překvapivě” neměl problém.

Aby toho nebylo málo, staronový předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček se rozhodl, že půjde Zemanovou cestou ve snaze přilákat ztracené voliče a bude koketovat s Ruskem a odvolal prozápadního ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Paradoxně se pak Hamáček do Moskvy chtěl vypravit v době, kdy už vláda zřejmě měla informace o útoku ve Vrběticích.

Čtěte také: Hamáčkův doprovod do Moskvy vzbuzuje otazníky. Nejsem z toho nadšený, řekl Babiš

To vše teď jistojistě končí. Nové Dukovany nebude stavět Rosatom a Češi se nebudou muset očkovat Sputnikem. To jsou přeci dobré zprávy! Kromě toho, manévrovací prostor Miloše Zemana ve věci ruských zájmů je napříště dramaticky omezen, tedy pokud si prezident nepostaví hlavu a nebude chtít vypadat jako tuplovaný ruský šváb.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments