Ostudný Zeman. Chystá pro Rusy alibi

Na sociálních sítích se šíří vtípek, kterému se nejprve zasmějete, aby vám následně ustrnul úsměv ve tváři. Zeleně jsou na přiloženém obrázku vyznačeny evropské státy, jejichž vrchní představitelé veřejně odsoudili odhalený útok na muniční sklady ve Vrběticích. Ze států Evropské unie jsou to všechny, tedy až na jeden, kterým je paradoxně ten, kde se celá událost stala. Ano, prezident Miloš Zeman coby hlava státu a vrchní velitel ozbrojených sil nevydal k věci žádné prohlášení. Jeho mluvčí pouze uvedl, že je o věci informován.

Pravdou je, že v této chvíli nemohl Zeman konat jinak, než že by Rusko veřejně odsoudil. Důkazy jsou zřejmě natolik přesvědčivé, že o nich nemůže být pochyb. Ostatně, již brzy by se s nimi měla mít možnost seznámit i veřejnost. A to je také důvod, proč prezident raději neřekl vůbec nic. Než aby musel své milované Rusko zkritizovat a tím zároveň přiznat svou chybnou politiku v prezidentském úřadu, raději mlčí.

Čtěte také: Komentář: Podivný případ Vrbětice. Babiš zahrál ruskou kartu, protože musel, jinak by padl

To, jak známe Miloše Zemana, přitom nedává příliš velké naděje, že by se zachoval jako hlava suverénního státu a akt státního terorismu, při kterém navíc zemřeli dva nevinní občané, odsoudil. Jeho kancelář už informovala o tom, že se prezident k věci vyjádří až za týden.

Je bohužel vysoce pravděpodobné, že tuto dobu využije Miloš Zeman ke sbírání alibi pro Rusy. Nebylo by to ostatně poprvé. Je paradoxem, že Zeman Rusku poskytoval krytí už v případu otravy Sergeje Skripala v roce 2018, který se ukázal být s vrbětickou kauzou personálně propojen. Tehdy byla v podezření nervová látka novičok, která se má stále vyrábět pouze v Rusku. Miloš Zeman ale řekl, že podle něj se novičok vyráběl i v České republice, jakoby tím svou zem chtěl do případu zatáhnout. Ke všemu pověřil BIS, aby to prozkoumala. Ta mu posléze odpověděla, že je to nesmysl.

Miloš Zeman v posledních měsících a letech svou aktivitu na podporu Ruska dále stupňoval. Loni se uchýlil k bezprecedentnímu kroku, kdy BIS vyzval, aby mu poslala seznam ruských špionů, které tato služba identifikovala, že operují na našem území. Bylo to přitom v době, kdy vrcholilo vyšetřování vrbětického případu, který teď eskaloval. Podle expertů existuje vážné podezření, že Zeman chtěl BIS kompromitovat a pomoci cizí mocnosti.

Čtěte také: Zeman blízko velezradě. Požadoval od BIS seznam ruských zpravodajců v Česku. Chtěl zmařit vyšetřování ve Vrběticích?

Vzhledem k tomu všemu a také známé Zemanově tvrdohlavosti nelze očekávat, že by v neděli, kdy se má vyjádřit, odsoudil Rusko a posypal si hlavu popelem. Namísto toho s největší pravděpodobností uslyšíme zpochybňování BIS a odkazy na vlastní pochybné důkazy o tom, že se to celé mělo odehrát jinak, než je veřejnosti prezentováno. Může hrát například podobnou kartu jako ruská média, která vykázání svých diplomatů z České republiky dávají do souvislosti s americkými sankcemi a naznačují, že se Česko jen snaží vyhovět svému spojenci. Jako už tolikrát v minulosti, také tentokrát Zeman přispěje k dalšímu rozdělení české společnosti.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments