Dost možná nejkurióznější daň. Římský císař vybíral daň z moči

Císař Vespasian hledal peníze na obnovu Říma všude, kde se dalo. A tak přišel s celkem nepopulárním krokem, a to se zcela novou daní. Ve svém impériu zavedl kuriózní daň z moči.

Potřeba obnovy zpustošeného Říma

Císař Vespasian se nacházel ve složité situaci. Po Neronově smrti, který nebral ohled na blaho říše a byl známý svou tyranskou vládou, zasáhl Řím chaos. Po několika povstáních a bitvách se k moci nakonec dostal Vespasian, jehož úkolem bylo postavit impérium opět na nohy. A to se bez finanční pomoci neobešlo.

Úkol to byl sice těžký, ale nebyl neřešitelný pro Vespasiana. Ten měl pověst velmi schopného úředníka, dobré kontakty a navíc se vyhýbal korupci, což v té době byl mezi ostatními spíše výjimkou. Své zkušenosti Vespasian využil i ve vládě a s reformami začal prakticky ihned.

Římské mince, AR Denár / Vespasianus. / Foto: Shutterstock

Mnoho nových daní

Vespasian si uvědomoval, že správa v Římě nefunguje efektivně, navíc bylo potřeba pročistit byrokratický aparát. A císař se rozhodl proti tomu bojovat novými daněmi. Poměrně dost jich bylo už v té době zavedeno, vybíralo se především z okolních provincií. Nicméně jak již bylo uvedeno, státní aparát byl tehdy mimořádně zkorumpovaný, a tak ani zdaleka ne všechny peníze doputovaly do římské kasy. Někteří výběrčí se ze strachu navíc ani neodvážili vstoupit do provincií, kde probíhaly nepokoje, a tak říše přišla o poměrně dost peněz.

Císař Vespasian se tak rozhodl vytvořit nové osobní daně, jejichž výběr je efektivní pro okamžitý výběr peněz na obnovu impéria. Nepostupoval ale stejně jako jeho předchůdci. Stanovené daně byly malé, zato ale zefektivnil jejich výběr. V Římě tak byly stanovené například daně za koně, dovoz otroka, z nabytého majetku ale také daň z moči.

V Římě se totiž po veřejných toaletách pohybovali sběrači moči, kteří tuto tekutinu následně využívali. Stačilo moč nechat na slunci 24 hodin, aby se v ní koncentroval čpavek. Poté sloužila jako univerzální a velmi účinný přípravek na čištění. O její účinnosti svědčí fakt, že se moč ve velkovýrobách užívala více než samotné mýdlo. Císař Vespasian to dobře věděl, a tak zvýšil poplatek za využívání veřejných toalet a navíc i zdanil právě tyto sběrače moči.

Peníze z výběru daní přesně splnily očekávání Vespasiana. Byl to okamžitý a stálý příjem státní poklady. Peníze tak mohly být využity na obnovu zbídačeného impéria.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medium, Heritagedaily, Nationalgeographic

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments