Skvělý český pilot likvidoval nacisty jednoho po druhém a pomohl osvobodit zemi. Hrdinu však komunisté roky týrali

František Fajtl byl jeden z nejslavnějších československých pilotů. Během války soustavně likvidoval nacisty, zaslouženého uznání se mu ale dostalo až po letech. Komunisti jej totiž dlouho věznili a roky týrali.

Ihned na vojenskou dráhu

František Fajtl se narodil dne 20. srpna 1912 v Doníně, který se nachází poblíž Loun. Byl nejmladším ze tří sourozenců, jeho otec pak pracoval jako zedník. V 16 letech nastoupil na teplickou obchodní akademii, kde úspěšně odmaturoval.

Po složení maturity byl Fajtl odveden na vojnu do Mostu. Zde jej armáda zaujala natolik, že se poté rozhodl stát se vojákem z povolání. S velmi dobrým prospěchem vystudoval důstojnickou školu, poté přešel také na Vojenskou obchodní akademii v Hranicích a poté i v Prostějově.

Na letadla československý pilot přešel v roce 1934, kdy absolvoval letecký výcvik. O rok později pak úspěšně dokončil leteckou akademii v hodnosti poručíka.

Vojenská kariéra

První letecká základna Františka Fajtla byla v Přerově. Vzhledem k tomu, že byl kvůli napjaté situaci z armády propuštěn, rozhodl se uprchnout do Francie, kde nadále působil v tamní letecké jednotce. Po pádu Francie Fajtl pokračoval do Velké Británie, kde si díky svému působení udělal největší jméno.

Postupem času se František Fajtl dostal na legendární letoun Spitfire, se kterým se zúčastnil například velké Bitvy o Británii. 5. května 1942 byl ale jeho letoun nad severem Francie sestřelen. Fajtl sice stihnul uprchnout do Španělska, nicméně zde byl jako zajatec uvězněn do koncentračního tábora Miranda de Ebro. Zachránila ho jen diplomatická genialita, díky které byl z koncentračního tábora propuštěn a mohl se vrátit ke své jednotce.

Pro Fajtla bylo velice těžké se koukat na Čechy, jak brání své území, a tak se sám přidal k obraně své vlasti. V roce 1944 založil stíhací regiment, jenž měl pomoci k obraně Československa před nacisty. To z něj udělalo u nás hrdinu, bohužel si jej však po válce podali komunisté.

Komunistická tyranie

František Fajtl byl symbolem naděje československého obyvatelstva, což se komunistům nelíbilo. I kvůli jeho vazbám na Velkou Británii jej komunisté umístili do věznice Mírov, kde strávil rok a půl. Poté sice byl propuštěn, ale vládnoucí složky mu uvalili takové restrikce, že mu udělali ze života peklo.

Aktuálně je tento československý letec považován za jednu z největších postav naší historie. V roce 1989 mu byly konečně přiznány všechny zásluhy a byl navíc povýšen na hodnost generálporučíka. František Fajtl zemřel v roce 2006 ve věku 94 let.

Foto: Shutterstock, zdroj: Pametnaroda, English.radio, Army

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments