Dovezli jsme si opravdovou lahůdku, řekl ministr Arenberger s odkazem na zcela novou mutaci

Zdá se, že s novými mutacemi koronaviru se roztrhl pytel, a to i v rámci České republiky. Zatímco dříve se odebrané vzorky příliš nesekvenovaly, a tak jsme byli vůči mutacím v podstatě slepí, dnes už je tomu jinak, a proto je možné zachytit nejrůznější mutace.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger na páteční tiskové konferenci informoval o dalších případech indické mutace a dodal, že už byla zaznamenána i kombinace nigerijské a britské mutace.

Máme dalšího cestujícího z Indie, který se k nám ještě dostal a je pozitivní. A zřejmě má opět indickou mutaci. Z Marseille se k nám dovezla také v jenom případě kombinace nigerijské a britské mutace. A stejně tak v Ostravě máme ze Švýcarska dovezenou další lahůdku: A to je kombinace britské a floridské mutace,” uvedl ministr zdravotnictví Arenberger.

Jak už názvy napovídají, jde o dvojité mutace, což ostatně platí i pro tu indickou, byť nese pouze název jednoho státu. Zde se ale stala natolik dominantní, že si vysloužila vlastní jméno.

Ministr zdravotnictví Arenberger informoval také o tom, že v květnu má do České republiky dorazit 2,85 milionů dávek vakcín. Pozitivem je, že většina z nich (2,3 milionu), je od spolehlivého Pfizeru, u nějž zatím nejsou závažnější podezření na vedlejší účinky. Naopak AstraZeneca z celkového mixu začíná vypadávat. V květnu se počítá jen s 28 tisíci dávkami této vakcíny, kterou lidé také často odmítají. Na Modernu připadá 354 tisíc dávek a na Johnson and Johnson potom 170 tisíc.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments