Dramatická evakuace psů a koček z Kábulu selhala. Na poslední chvíli ji zatrhl Joe Biden a ohrozil přitom i desítky lidí

Americký prezident Joe Biden si na konto připsal další dávku negativní publicity. Vyšlo totiž najevo, že na jeho příkaz se z Afghánistánu nepodařilo evakuovat celý zvířecí útulek, který v zemi vede bývalý člen britského námořnictva Paul Farthing. Ten měl přitom přislíbeno, že může celý útulek včetně zvířat a zaměstnanců přemístit. Jinak totiž odmítal Kábul opustit.

Vše se zdálo být na nejlepší cestě. Všech 173 koček a psů, stejně jako 69 zaměstnanců útulku se už vydalo na kábulské letiště, kde měli být evakuováni. Jenže na místě se dozvěděli, že americký prezident Joe Biden krátce předtím změnil pravidla a evakuace není možná.

Celý tým a psi i kočky byli v bezpečí 300 metrů za vnějším perimetrem letiště. Pak nás ale poslali zpět, protože Joe Biden změnil pravidla před pouhými dvěma hodinami. Prošli jsme si peklem, abychom se tam dostali a pak nás poslali zpět do chaosu těch devastujících explozí,” uvedl Paul Farthigan na svém Twitteru.

Vše se skutečně odehrálo v den, kdy u kábulského letiště vybuchlo několik bomb, které zabily desítky lidí včetně amerických vojáků. Lze přitom těžko uvěřit, že do tohoto chaosu poslali Američané někoho zpět.

Nemohu nic dělat. Zaměstnanci mi řekli, že bych měl odjet sám. Poprosili mě, abych vzal co nejvíce psů a koček. Jenže je nemůžu dostat přes kontrolní body Tálibánu,” uvedl Farthing pro server BBC.

I kdyby teď přitom přišla opětovná možnost evakuace zaměstnanců a osazenstva útulku, byl by to už problém. Tálibán totiž na letiště pouští už jen lidi, kteří mají v pasu vízum. Personál útulku má sice příslib od britských úřadů, avšak víza jim chybí. Evakuace přitom končí 31. srpna a je velkou otázkou, jak to s útulkem dopadne.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments