“Těla létala vzduchem, lidé hořeli za živa.” Joe Biden způsobil USA obrovské trauma, čelí výzvám, aby odstoupil

Jakoby nestačilo, že svět minulý týden viděl obrázky naprostého zmaru dvacetileté a stamiliardové investice do budování “lepšího Afghánistánu”, za níž dominantně stále Spojené státy americké, jejichž občané a spolupracovníci ze země zoufale prchali a stále prchají. Teď se k tomu přidalo ještě něco, čeho se všichni děsili. Brutální teroristický útok “na rozloučenou”, který Američanům adresoval jejich arcinepřítel, tedy Islámský stát.

Sotva se americký prezident Joe Biden vykroutil z chaotického úprku s tím, že základní úkol v zemi byl splněn a že z jejího území už nehrozí další teroristické útoky, byl okamžitě opraven realitou. Ne snad, že Tálibán znovu teroristické organizace na území Afghánistánu přijme, ony už tu působí a zjevně tu působily i v době, kdy tu byly obří americké a spojenecké vojenské kontingenty. Žádný úkol či misi se tak opravdu splnit nepodařilo, ba právě naopak. Je docela možné, že Američané zanechávají Afghánistán v pro ně lepší kondici, než když do něj přicházeli. Stačí se ostatně podívat na obrovské stavy munice, které Tálibán a jeho prostřednictvím dost možná i další teroristé získali.

Teroristický útok u bran kábulského letiště je skutečně noční můrou Američanů. Odehrál se navíc v ten samý den, kdy i média už varovala před tím, že se něco takového chystá. Jenže spojenci už neměli, jak útoku zabránit. Nacházejí se právě pouze na letišti, kde navíc musí osobně lustrovat a prohledávat Afghánce, kteří se ze země chtějí nechat evakuovat. Nemohou se tak vyhnout ani kontaktu s potenciálním sebevražedným atentátníkem. A také to odnesli. Kromě devíti desítek Afghánců na místě zemřelo i 13 amerických vojáků. USA přitom evakuace nezastavily, a tak není vyloučeno, že dojde k dalším podobným útokům.

Viděl jsem, jak vzduchem létají lidská těla jako tornádo,” řekl pro agenturu Reuters jeden z přeživších. “Lidé prostě hořeli za živa, nemohli dýchat. Všude kolem byly mrtvoly,” vypověděl další ze svědků. Záchranáři se jen obtížně dostávali na místo, a tak zraněné a mrtvé převáželi místní na kolečkách.

To jsou scény, které jsou skutečně tragické, a to nejen v rovině jednotlivých lidských osudů, ale i pro pověst USA coby garanta světové bezpečnosti. Američané ukázali, že nejsou schopni ochránit ani sami sebe. Ještě před pár týdny měli dění v Kábulu plně pod kontrolou, přesto ale svůj ústup zcela zpackali a dovolili, aby svět obletěly hrozivé scény. A to ještě nejsme u konce. Prezidentství Joe Bidena se podle všeho otřásá v základech. Zaznívají už i výzvy po rezignaci s tím, že tento “starý a unavený” muž nedokáže správně vykonávat svůj úřad. Ale i kdyby neodstoupil, toto trauma se s ním potáhne dál.

Foto: Shutterstock, zdroje: Reuters, Fox News

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments